Dwa szczecińskie teatry biorą udział w tegorocznej akcji „bilety za grosze”. Spektakle za zaledwie 300 groszy będzie można obejrzeć w Pleciudze oraz Teatrze Współczesnym.

Już po raz czwarty teatry w całej Polsce zagrają za grosze. Wszystko w ramach obchodzonego w maju Dnia Teatru Publicznego. W tym roku promocyjna cena biletów wynosi 300 groszy, czyli 3 zł. Tegoroczna cena nawiązuje do wyników specjalnego badania, które w 2017 roku – jako pilotaż – przeprowadził dla Instytutu Teatralnego im. Zbigniewa Raszewskiego profesor Szkoły Głównej Handlowej Rafał Kasprzak.

„Za pomocą policzenia efektów bezpośrednich oddziaływania ekonomicznego stale działającej instytucji artystycznej, udowodnione zostało niezbicie, że teatr publiczny się opłaca! Jedna złotówka dotacji generuje przychód w wysokości średnio 3,36 zł dla regionu, w którym teatr stale działa. To bardzo ważna wiadomość dla organizatorów i wszelkich gremiów podejmujących decyzję o finansowaniu teatrów publicznych” - czytamy na stronie akcji.

Do tegorocznej akcji włączyło się w sumie 100 polskich teatrów, w Szczecinie – dwa. To Teatr Lalek Pleciuga oraz Teatr Współczesny. W obu bilety za grosze będzie można kupić 12 maja. Tak jak do tej pory, sprzedaż promocyjnych biletów będzie prowadzona tylko w kasach teatrów.

Co pokażą?

Teatr Lalek Pleciuga zaprasza na spektakl pt. „Pinokio” w reżyserii Ireneusza Maciejewskiego. To sztuka przedstawiająca niezwykłą historię drewnianego pajacyka, który miał jedno wielkie marzenie: stać się prawdziwym chłopcem. Przedstawienie jest odpowiednie dla dzieci wieku od 6 lat. Spektakl za grosze zostanie wystawiony w niedzielę, 13 maja, o godz. 11:00. Bilety będzie można kupić tylko i wyłącznie 12 maja w kasie teatru w godz. 11:00-16:00. Jedna osoba będzie mogła nabyć maksymalnie dwa bilety.

W Teatrze Współczesnym natomiast będzie można obejrzeć najnowszą sztukę wystawianą na Dużej Scenie, czyli „Pijanych” w reż. Norberta Rakowskiego. Spektakl na podstawie dramatu Iwana Wyrypajewa składa się z wielu luźno powiązanych ze sobą epizodów, których bohaterowie są zamroczeni, nietrzeźwi, oderwani od rzeczywistości. Dyrektor festiwalu Mark (Arkadiusz Buszko), prostytutka Rosa (Karolina Sawka, którą pamiętamy jako Nel w filmie „W pustyni i w puszczy”), menedżer Gabriel (Konrad Pawicki) i inne postaci poruszają się w alkoholowym korowodzie zwierzeń, idei i kazań. Są śmieszni, irytujący, ale jak mówi Laurenz (Konrad Eleryk), trzeba ich wysłuchać, bo „Bóg rozmawia ze światem przez pijanych”. „Pijani” w ramach akcji „bilety za grosze” zostaną wystawieni 15 maja o godz. 19:00. Bilety będzie można nabyć 12 maja w kasie teatru w godz. 09:00-19:00. Tutaj również jedna osoba będzie mogła kupić maksymalnie dwa promocyjne bilety.

Akcja „bilety za grosze” po raz pierwszy odbyła się w 2015 roku z okazji 250. rocznicy powołania pierwszego polskiego teatru publicznego. Bilety kosztowały wówczas 250 groszy. W zeszłym roku promocyjne bilety można było nabyć za 500 groszy (czyli 5 zł). Ich cena nawiązywała do liczby teatralnych premier wystawionych we wcześniejszym sezonie (było ich dokładnie 530). Pomysłodawcą akcji jest Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego.