Sierpniowy zlot żaglowców to największa w tym roku plenerowa impreza w Szczecinie. Mimo że jej program jeszcze się kształtuje, organizatorzy zdradzają coraz więcej szczegółów żeglarskiego święta.

Niecałe cztery miesiące dzielą nas od finału regat The Tall Ships Races. Impreza, która już po raz trzeci będzie gościć w naszym mieście, odbędzie się między 5 a 8 sierpnia (sobota - wtorek). W tych dniach przy szczecińskich nabrzeżach będą cumowały największe i najpiękniejsze żaglowce świata, wśród nich słynny rosyjski tercet: Kruzenshtern, Sedov i Mir. Nie zabraknie także polskich jednostek najwyższej klasy, tj. Daru Młodzieży, Fryderyka Chopina i Pogorii.

Do tej pory swój udział potwierdziły 64 załogi. Na początku sierpnia w Szczecinie zobaczymy także m.in.: rosyjskiego Shtandarta - replikę fregaty z floty Piotra Wielkiego, wybudowany w 1914 roku norweski żaglowiec Statsraad Lehmkuhl, Tre Kronor af Stockholm ze Szwecji i Royalist z Wielkiej Brytanii. Po raz pierwszy zawita do nas żaglowiec z Portugalii, będzie to Santa Maria Manuela. Przypłynie też Shabab Oman II (Młodzież Omanu), który zastąpił goszczący już w Szczecinie okręt o tej samej nazwie (teraz jest w nim muzeum). Wiadomo również, że podczas tegorocznego finału nie zobaczymy ulubieńców szczecinian, czyli meksykańskiego Cuathemoca. Na tę chwilę jedyną jednostką z Ameryki Środkowej i Południowej będzie Cisne Branco z Brazylii.

Lista jednostek:


foto: materiały prasowe

Atrakcje i festiwale
Jak informują organizatorzy, choć impreza oficjalnie rozpocznie się w sobotę, 5 sierpnia, to już w piątek po południu na odwiedzających Wały Chrobrego i Łasztownię będzie czekać mnóstwo atrakcji. 4 sierpnia o godz. 16:00 wystartują wesołe miasteczka. Będą zlokalizowane po obu stronach Odry. Wśród atrakcji m.in.: diabelski młyn, poruszające się z prędkością 120 km/h wahadło Vmaxx oraz największa w Europie karuzela łańcuchowa, która wiruje na wysokości 80 metrów! Również od piątku, 4 sierpnia, działać strefa gier i zabaw na pl. Adama Mickiewicza.

W trakcie finału TSR 2017 na Nabrzeżu Starówka na Łasztowni codziennie będą odbywały się festiwale. Zaplanowano m.in.: Festiwal Samby, Festiwal Rzeźb z Piasku czy Festiwal Orkiestr Dętych. Po drugiej stronie Odry odbędzie się również kolejna edycja Festiwalu Smaków Food Trucków, w której wezmą udział restauracje na kółkach z całej Polski. Food trucki zaparkują w sąsiedztwie namiotów sferycznych (znanych m.in. z hollywoodzkiego filmu „Marsjanin”), w których prezentować się będą podmioty związane z imprezą. Niedaleko, bo na Wyspie Grodzkiej, powstanie Strefa Sportu. Od soboty, 5 sierpnia, będzie można również zwiedzać pokłady największych jednostek oraz uczestniczyć w rejsach po Odrze.


foto: finał regat The Tall Ships Races Szczecin / materiały prasowe

Nowości tegorocznego finału

Organizatorzy zdradzają, że tegoroczną nowością będzie mobilny supermarket, który na czas zlotu stanie na północnym krańcu Łasztowni. Ma to być odpowiedź na sygnały gości z roku 2013, mówiące o względnie wysokich cenach podstawowych artykułów (m.in. wody) i braku alternatyw na terenie imprezy.

Kolejną nowością będzie atrakcja dla żeglarzy i kinomanów. Mowa o Festiwalu Filmów Żeglarskich, który odbędzie się w namiocie ustawionym na terenie parku Żeromskiego. Z kolei na bulwarach (niedaleko Mostu Długiego) stanie kontener, który w zależności od pory dnia będzie pełnił funkcję punktu informacyjnego albo sceny.

Gwiazdy, fajerwerki, kolorowa parada
W programie finału TSR nie zabraknie również wieczornych koncertów u podnóża Wałów Chrobrego. Największą muzyczną gwiazdą, która wystąpi podczas sierpniowego zlotu będzie Andrea Bocelli, znany z takich utworów jak: „Time to Say Goodbye (Con te partirò)”, „Canto della Terra”, „Vivere” czy „Nessun dorma”. Koncert włoskiego tenora odbędzie się w sobotę, 5 sierpnia, o godz. 20:00. Wstęp będzie biletowany. Przed sceną powstanie 9-sektorowa strefa z miejscami siedzącymi. Wejściówki do niej kosztują 350 zł.Po koncercie włoskiego artysty odbędzie się pokaz sztucznych ogni. W niedzielne popołudnie, 6 sierpnia, ulicami Szczecina przejdzie tradycyjna parada załóg. Żeglarze wyruszą z Wałów Chrobrego w kierunku Teatru Letniego.

Regaty startują 3 lipca
Tegoroczne regaty The Tall Ships Races rozpoczną się 3 lipca w szwedzkim Halmstad. W drodze do Szczecina żaglowce odwiedzą jeszcze porty Kotka i Turku w Finlandii oraz litewską Kłajpedę. W regatach weźmie udział również 126-osobowa reprezentacja Szczecina, która popłynie na trzech jednostkach: Fryderyku Chopinie, Urtice i Zrywie. Zgłoszenia do żeglarskiej reprezentacji miasta są przyjmowane tylko do 18 kwietnia.

Szczecin już dwa razy był gospodarzem finału The Tall Ships Races - w 2007 i 2013 roku. Na organizację tegorocznej imprezy miasto wyda łącznie około 20 mln złotych.