Od 7 stycznia Ryanair nie będzie już obsługiwał połączenia Szczecin-Goleniów – Warszawa. Marszałek Olgierd Geblewicz zwrócił się do Przedsiębiorstwa Państwowego „Porty Lotnicze” z prośbą o wyjaśnienie sytuacji, a także o uwzględnienie konieczności utrzymania tego połączenia.

Adresatem listu jest zarządca Lotniska Chopina w Warszawie, bo właśnie wprowadzenie podwyżek opłat lotniskowych na Okęciu jest wskazywane przez Ryanair jako przyczynę likwidacji połączenia. Irlandzki przewoźnik zupełnie wycofuje się ze współpracy z tym portem lotniczym. Szczecinianom pozostanie połączenie do stolicy obsługiwane przez PLL „Lot”, ale dużo większe obłożenie (blisko 95%) mają tańsze loty Ryanaira.

- To jest niezwykle ważne połączenie dla naszych mieszkańców, dla szeroko rozumianego biznesu, dla rozwoju regionu. Informacja o likwidacji połączenia Ryanair z Lotniska Chopina w Warszawie do Goleniowa mocno nas zaniepokoiła. Tym bardziej, że jak podaje przewoźnik – głównym powodem są drastyczne podwyżki opłat lotniskowych pobieranych przez Państwowe Przedsiębiorstwo „Porty Lotnicze”. Mieszkańcy Pomorza Zachodniego potrzebują tego połączenia - mówi Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego Olgierd Geblewicz.

W liście przesłanym do prezesa Portów Mariusza Szpikowskeigo, marszałek pisze o ustosunkowanie się do uwag podawanych przez powoźnika i zwraca się z prośbą o „uwzględnienie znaczącej potrzeby mieszkańców Pomorza Zachodniego w zakresie utrzymania przedmiotowego połączenia”.

Zamiast do Warszawy, Ryanair będzie latał z Goleniowa do Krakowa. Pierwszy samolot na tej trasie wystartuje 2 kwietnia.