Jeśli Droga Czytelniczko/ Drogi Czytelniku nie wiesz, co robić w weekend, zanotuj w sowim kalendarzu, że w dniach 7-9.11.2008 wybierasz się na XXIX Pomorskie Spotkania z Diaporamą, które odbędą się na Zamku Książąt Pomorskich.

Jeśli jednak z Twoich ust wyrwało się: Do licha! A na cóż mi diaporama!? To znaczy, że jeszcze nie wiesz, co możesz stracić, zostając w domu.

 

Co to jest diaporama?

 

Ta dziedzina sztuki liczy sobie już około 50 lat. Łączy fotografię i film. Nazwa powstała we Francji z połączenia dwóch słów: diapozytyw (błona odwracalna) i panorama (tu w znaczeniu film, obraz kinowy). Z fotografii diaporama czerpie obraz nieruchomy - składa się ze zbioru wielu zdjęć. One z kolei przesuwają się, zmieniają, a środkami, które łączą kolejne fotografie są: przenikania, cięcia, rozjaśnienia, ściemnienia, migotania czy chwilowy brak obrazu. Z filmu wykorzystuje: narrację, montaż, scenariusz, dźwięk. Ważną rolę odgrywa w niej również muzyka. Tak więc diaporama jest swoistym spektaklem audiowizualnym, w którym autor poddaje widza w sposób świadomy i zaplanowany równoczesnemu oddziaływaniu obrazów, dźwięków, barw i treści.

 

Cechą charakterystyczną diaporamy jest tzw. "trzeci obraz", czyli nie istniejący faktycznie, a będący tylko wynikiem świadomego nałożenia na siebie dwóch (kilku) obrazów rzeczywistych emitowanych z kilku źródeł podczas projekcji.

 

XXIX Pomorskie Spotkania z Diaporamą dawniej...

 

Mają już swoją bogatą historię. W 1980 roku z inicjatywy dr Jerzego Zienkiewicza, Henryka Karczewskiego i Leona Wejngarta (Komisja Fotografii Krajoznawczej przy Zarządzie Wojewódzkim PTTK), postanowiono zorganizować w Szczecinie autonomiczny, krajowy przegląd diaporam, w którego programie znalazły się nie tylko autorskie prezentacje diaporam, ale również sympozjum i warsztaty dotyczące diapozytywowej fotografii barwnej oraz technologii tworzenia i prezentacji diaporamy. Imprezę nazwano Pomorskie Spotkania z Diaporamą.

 

Pięć lat temu impreza przekształciła się w konkurs międzynarodowy. Uzyskując patronat Federation International de l`Art Photographique stała się jedną z 3 najbardziej prestiżowych konkursów fotograficznych w Polsce i jednym z 4 najważniejszych festiwali diaporamy w Europie. Od tego też czasu w konkursie uczestniczą czołowi autorzy diaporam z Francji, Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii, Irlandii, Argentyny, Chile, Urugwaju, Włoch i Węgier. Komisarzem Spotkań jest od 26 lat Leszek Kurpiewski.

 

I dziś

 

W tegorocznej już dwudziestej dziewiątej edycji Pomorskich Spotkań z Diaporamą zaprezentowanych zostanie 47 diaporam 33 autorów z Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Francji, Węgier, Włoch i Polski. Ponadto w dwóch pokazach towarzyszących, tj. Diaporama Gala Tour oraz 50 lat diaporamy w Polsce i na świecie zaprezentowanych zostanie kolejnych 38 najlepszych diaporam cyfrowych ostatniego dziesięciolecia.

 

Jeśli jeszcze nie jesteś pewien czy się wybrać...

 

to wiedz, że warto obejrzeć małe dzieła sztuki, wśród których znalazły się także prace autorstwa Polaków, które w br. uzyskały nagrody w Festiwalu Diaporama Supercicuit, tzn. ``The Sieve of my Thoughts" (``Sito moich myśli") szczecinianki Beaty Bogusławskiej, która otrzymała w Epinal (Francja) nagrodę za oryginalność, 3. miejsce w  La Chaux De Fonds (Szwajcaria) i nagrodę w Mar del Plata (Argentyna), a także ``Dead? Alive`` Ireneusza Graffa z Warszawy, która to praca otrzymała Grand Prix w Epinal  i nagrodę w Garda (Włochy).

 

PROGRAM XXIX POMORSKICH SPOTKAŃ Z DIAPORAMĄ W SZCZECINIE

 

7.11.2008 (piątek)

g. 10.00 – wyjazd na plener fotograficzny

g. 17.00 – wernisaż wystawy fotograficznej  Jerzego Wygody Galeria- Muzeum „BRAMA”, Gryficki Dom Kultury

g. 20.00 – otwarcie 29 Pomorskich Spotkań z Diaporamą (Zamek, s. Anny Jagiellonki)

50 lat diaporamy na świecie „Diaporama Gala Tour”-pokaz diaporam zagranicznych oraz diaporam polskich, pokaz laureatów III Ogólnopolskiego Festiwalu Diaporam Cyfrowych`2008 (Zamek, s. Anny Jagiellonki)


 

8.11.2008 (sobota)

g. 11.00 – I pokaz konkursowy

g. 13.00 – II pokaz konkursowy

g. 17.00 – III pokaz konkursowy

g. 19.00 – pokaz towarzyszący  „Polska w obiektywie fotografów przyrodniczych”


 

9.11.2008 (niedziela)

g. 12.00 – ogłoszenie wyników konkursu, wręczenie nagród (Zamek, s. 101)

g. 13.00 – otwary pokaz laureatów 29 Pomorskich Spotkań z Diaporamą (Zamek, s. Anny Jagiellonki)