Podczas poniedziałkowej konferencji prasowej politycy Koalicji Obywatelskiej nie zostawili suchej nitki na rządzie Prawa i Sprawiedliwości. Tematem było bezpieczeństwo uczniów w przededniu rozpoczęcia roku szkolnego. Według posła Arkadiusza Marchewki oraz radnych Urszuli Pańki i Pawła Bartnika tylko dzięki aktywnemu działaniu samorządu udało się doprowadzić do relatywnie bezpiecznego powrotu dzieci do szkoły. Politycy mają także swoje sugestie, jak powinna wyglądać nauka w nowym roku szkolnym.

Poseł Marchewka: „Rok szkolny jeszcze się nie zaczął, a rząd już oblał egzamin”

Wśród rekomendacji Koalicji Obywatelskiej, które przedstawił poseł Arkadiusz Marchewka, jest między innymi hybrydowy system nauczania, czyli część uczniów uczyłaby się online, a część w szkołach. Inny pomysł to obowiązek noszenia maseczek w częściach wspólnych placówek edukacyjnych czy przygotowanie spójnego systemu nauczania online zuniwersalizowanego dla wszystkich szkół. Politycy KO uważają także, że samorząd nie otrzymał odpowiednich pieniędzy, by przygotować zabezpieczenie dla uczniów i nauczycieli.

– Rok szkolny jeszcze się nie zaczął, a rząd już oblał egzamin. Wszyscy chcemy, żeby uczniowie wrócili do szkół, ale potrzebne jest bezwzględne bezpieczeństwo, a tego rząd nie zapewnił. Pandemia hula – mówił poseł Arkadiusz Marchewka. – Czy Ministerstwo Edukacji Narodowej odpowiednio przygotowało szkoły do rozpoczęcia edukacji? Nie! Od sześciu miesięcy mamy do czynienia z pandemią, która postawiła wszystko do góry nogami. Mamy chaos, niepewność i strach. Rząd próbuje zrzucić całą odpowiedzialność na samorządy – kontynuował poseł Marchewka.

„Dyrektor może zdecydować jedynie o tym, gdzie postawić płyn do dezynfekcji”

Nauczanie i przygotowanie nowego roku szkolnego dotychczas leżało właśnie w kompetencjach samorządu. Na pytanie dziennikarzy, czy dzisiejsza konferencja nie jest także krytyką władz Szczecina i wydziału oświaty, politycy Koalicji Obywatelskiej zaprzeczyli, chwaląc system, który działa w naszym mieście

– Samorząd ma zabezpieczyć bazę – mówiła radna Urszula Pańka. – Pytałam na komisji edukacji na przykład, czy nauczyciele dostaną podwyżki sześcioprocentowe. W Szczecinie tak, ale w innych miastach? Nie wiadomo, bo MEN nie przesłał ani złotówki – mówiła radna.

– Dyrektorzy nie mogą sami podjąć decyzji, czy nauczanie ma się odbywać w systemie hybrydowym, muszą mieć zgodę sanepidu. Dyrekcja nie może decydować, jak będzie funkcjonować jej szkoła, może tylko podjąć decyzję, gdzie postawić płyn do dezynfekcji – wtórował poseł Arkadiusz Marchewka.

Przed rozpoczęciem roku szkolnego swoją konferencję prasową planuje także zorganizować zachodniopomorskie Kuratorium Oświaty w Szczecinie.

W rozmowie z portalem wSzczecinie.pl zastępca prezydenta Szczecina Krzysztof Soska przyznał, że przygotowanie tego roku szkolnego jest dla miasta bardzo trudne, ale jednocześnie udało się to zrobić i dzieci bezpiecznie, w nowym reżimie sanitarnym, od 1 września mogą wrócić do szkół.