1 marca rusza nabór do kolejnej edycji miejskiego programu MEWA, w którym można otrzymać 7500 zł za wymianę kopciucha na bardziej ekologiczne źródło ciepła. Wnioski, które należy złożyć, są już dostępne.

 

Miejski program MEWA realizowany jest w Szczecinie od połowy 2018 r. Oferuje on mieszkańcom dofinansowanie inwestycji obejmujących likwidację systemu ogrzewania opartego na paliwie węglowym. Aby je uzyskać należy pozbyć się starego pieca i wymienić go na ogrzewanie gazowe, elektryczne, piec na pellet, odnawialne źródło energii, albo podłączyć nieruchomość do miejskiej sieci ciepłowniczej.

O dofinansowanie mogą ubiegać się zarówno indywidualni właściciele mieszkań i domów, jak i całe wspólnoty mieszkaniowe. Program jest skierowany także do gminnych jednostek publicznych, firm i osób prawnych. Dofinansowanie obejmie inwestycje zrealizowane od 1 stycznia 2015 r.

Wysokość dotacji wynosi do 55% poniesionych kosztów kwalifikowanych, nie więcej niż 7 500 zł na pojedyncze zadanie. Z dotacji można pokryć m.in. koszt prac związanych z demontażem palenisk węglowych, przygotowaniem niezbędnej dokumentacji, w tym opinii i projektów, zakup i montaż nowego systemu ogrzewania lub podłączenie do miejskiej sieci ciepłowniczej. Wnioskujący nie mogą korzystać z innego dofinansowania na ten sam cel.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski będą przyjmowane od 1 do 5 marca 2021 r. w dwóch formach: elektronicznej – wypełniony wniosek należy przesłać na adres: mewa@um.szczecin.pl od 1 marca od godziny 10.00 do 5 marca do godziny 14.00. W jednej wiadomości e-mail można wysłać jeden wniosek; i papierowej – w siedzibie Urzędu Miasta Szczecin, pok. nr 57, parter, wejście od ul. Felczaka (dawne wejście do Straży Miejskiej), w godzinach 10.00–14.00.

Wzory wniosków do pobrania dostępne są na stronie: www.szczecin.eu/zielonemiasto w zakładce MEWA, a także w formie papierowej w lewym skrzydle Urzędu Miasta (dawna filharmonia).

Do tej pory na dopłaty do wymiany pieców w ramach programu MEWA Miasto przeznaczyło już 4,5 mln zł. Na ten rok przewidziane jest 500 tys. zł. Szczecinianie, którzy chcą zlikwidować piec mogą też cały czas skorzystać z dofinansowania tej samej wysokości z programu ZEFIREK, którego pula to prawie 2,3 mln zł.