Planowano, że 30-kondygnacyjny budynek będzie gotowy w czerwcu 2019 r. Wiadomo już jednak, że prace potrwają dużo dłużej. Nowy termin zakończenia budowy to drugi kwartał 2020 r.

O takim przedziale czasowym poinformowali nas przedstawiciele inwestora. Osoby, które już kupiły apartamenty otrzymały już jednak dokładniejsze terminy. Na forum skyscrapercity.com można znaleźć informację, że zakończenie budowy planowane jest do dnia 28.05.2020 r.

Na razie gotowa jest konstrukcja podstawy Hanza Tower (parter i pięć pięter) i powoli wyrastają pierwsze trzy kondygnacje wieży. Tempo jest jednak zbyt wolne, by sprostać terminom, które J.W. Construction przedstawiło w kwietniu 2017 r., gdy po czterech latach przestoju wznowiono budowę. Główną przyczyną poślizgu jest brak rąk do pracy.

- Powodem opóźnień jest trudna sytuacja na rynku pracy, z którą od dłuższego czasu boryka się cała branża budowlana. Generalni wykonawcy nie są w stanie zapewnić odpowiedniej liczby pracowników na budowie, by były one realizowane zgodnie z harmonogramem, co w konsekwencji wpływa na terminowość całej inwestycji. Nie można tez zapomnieć, że sytuacje dodatkowo utrudniają rosnące ceny robocizny i materiałów budowlanych – tłumaczy Małgorzata Ostrowska, Członek Zarządu i Dyrektor Pionu Marketingu i Sprzedaży w J.W. Construction Holding SA.

Czy to ostateczny termin?

Budowa wieżowca rozpoczęła się w 2011 r. i według wstępnych zapewnień inwestora miała być zakończona w 2014 r. Rok wcześniej prace jednak wstrzymano, po wykonaniu zaledwie trzech kondygnacji podziemnych. Pracownicy wrócili na plac budowy przy al. Wyzwolenia 50 dopiero w marcu 2017 r. Teraz poznaliśmy kolejną planowaną datę zakończenia prac. Czy ostateczną?

- Dokładamy wszelkich starań, aby budowa wieżowca została ukończona wg planowanego terminu. O postępie prac oraz opóźnieniach, które miały miejsce, informujemy na bieżąco. Trzeba mieć również na uwadze fakt, iż budynek jest wysokościowy oraz technologicznie wymagający o zupełnie innym stopniu skomplikowania konstrukcji. Nie można porównywać tak złożonej inwestycji z typowymi budynkami wielorodzinnymi – mówi Małgorzata Ostrowska.

Luksusowo i multifunkcyjnie

Hanza Tower będzie budynkiem wielofunkcyjnym. Powstanie tam 480 apartamentów, miniapartamentów i penthouse’ów, głównie na 21 kondygnacjach wieży (od 6 do 26 piętra). Ich mieszkańcy będą mieć do dyspozycji m.in. spa czy klub fitness. Inwestor nie podaje informacji jak idzie sprzedaż.

Parter i pierwsze piętro przeznaczone będą pod usługi i handel. Zaplanowano tam restauracje, kawiarnie, sklepy i butiki. Kolejne piętra podstawy wieży zajmą biura i centrum konferencyjne. Uzupełnią ofertę położonego po sąsiedzku hotelu Dana, uruchomionego przez J. W. Construction w historycznym budynku dawnej szwalni. Na trzech kondygnacjach podziemnych wyznaczono garaż na 390 samochodów.

Hanza Tower ma mieć blisko 100 metrów wysokości. Wyprzedzi pod tym względem biurowiec Pazim.