Wykonawca, firma Ben-Bruk, właśnie przejął plac budowy. Przebudowa fragmentu ul. Bolesława Śmiałego, od ul. Krzywoustego do ul. Jagiellońskiej, zajmie rok. Ulica zyska nową nawierzchnię, powstanie nowe rondo i chodniki z ciętych, szarych płyt granitowych. Zmniejszy się liczba miejsc parkingowych.

 

Koszt inwestycji to 7,8 mln zł. Zamawiającymi są Zarząd Dróg i Transportu Miejskiego oraz Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Rozpoczęcie prac nie będzie wiązać się na razie z utrudnieniami dla kierowców.

– O planowanych zmianach w organizacji ruchu związanych z przebudową będziemy informowali na bieżąco – zapewnia Hanna Pieczyńska, rzecznik prasowy ZDiTM.

Co się zmieni?

Ulica pozostanie po przebudowie dwukierunkowa. Wprowadzona zostanie „strefa ruchu 30” i wyniesione, „sugerowane” przejścia dla pieszych. Parkowanie z ukośnego zmieni się na równoległe (na obustronnych pasach postojowych), co oznacza znaczącą redukcję miejsc postojowych.

Zmieni się też skrzyżowanie ulic Bolesława Śmiałego, Żółkiewskiego i Chodkiewicza. Zaprojektowano tam minirondo z przejezdną wyspą środkową o nawierzchni z kostki kamiennej.

Więcej zieleni

W ramach inwestycji w okolicy pojawi się nowa zieleń. Zagospodarowany zostanie plac przy skrzyżowaniu z ul. Żółkiewskiego. Posadzone będą tam drzewa i krzewy, staną ławki. Dodatkowo, wokół nowego ronda zaplanowano „zielone” wysepki, które zostaną częściowo obsadzone krzewami.

Chodniki z ciętych, szarych płyt granitowych będą posiadać oznakowanie o fakturze rozpoznawalnej przez osoby niewidome. Przebudowane zostanie oświetlenie i sieci kanalizacji deszczowej oraz wodociągowej.

Przebudują wszystkie ulice w tej okolicy

To pierwszy etap prac, które w przyszłości obejmą też ulice Chodkiewicza, Żółkiewskiego, Pocztową i Ściegiennego. Zmiany będą podobne jak na ulicach Małkowskiego, Królowej Jadwigi czy Bohaterów Getta Warszawskiego. W kolejnych etapach przebudowane zostaną:

- Chodkiewicza na odcinku od ul. Pocztowej do al. Piastów;

- Żółkiewskiego na odcinku od al. Bohaterów Warszawy do al. Piastów;

- Pocztowa na odcinku od al. Bohaterów Warszawy do ul. Jagiellońskiej;

- Ściegiennego na odcinku od al. Bohaterów Warszawy do al. Piastów.