Pięć beczek wykonanych z brązu pojawiło się na Bulwarze Piastowskim. To kolejny z elementów zagospodarowania szczecińskiej Alei Żeglarzy.

Kompozycja składa się z pięciu beczek, czterech ustawionych pionowo i jednej poziomo, z której wysypują się śledzie.

– Rzeźba „beczek szczecińskich” to nawiązanie do tradycji i odzwierciedlenie historii Szczecina, który swoje bogactwo w dawnych czasach zbudował m.in. na połowie tej ryby. Utarło się nawet powiedzenie, że Szczecin był miastem handlarzy ryb a zwłaszcza śledzia – wyjaśnia Celina Wołosz, rzecznik prasowy Żeglugi Szczecińskiej. – Rzeźba nie przypadkowo stanęła na nabrzeżu w tym tygodniu. W Szczecinie odbywa się właśnie doroczne spotkanie przedstawicieli branży morskiej Herring Szczecin 2019.

Koszt wykonania kompozycji to 150 tys. zł.

Aleja Żeglarzy oficjalnie została utworzona w 2013 roku. Opowiada o morzu, żeglarzach i Szczecinie, począwszy od X wieku do czasów współczesnych. Wśród eksponatów Alei znajdują się m.in.: szkielet łodzi Wyszaka – legendarnego szczecińskiego kupca i pirata z XII wieku; rzeźby przedstawiające kapitanów Kazimierza Haskę i Ludomira Mączkę; kota żeglarza Umbriagę; rzeźby pokazujące urządzenia nawigacyjne: astrolabium, chronometr, kompas, sekstant.