Kursy, szkolenia, pomoc psychologiczna, poradnictwo zawodowe, a następnie staż, praktyka i zdobycie wymarzonej pracy. To tylko przykładowa ścieżka, którą mogą przejść osoby zagrożone wykluczeniem społecznym, dzięki projektom realizowanym przez zachodniopomorskie instytucje. Od połowy stycznia będą one mogły składać wnioski o dofinansowanie swoich pomysłów ze środków unijnych zarządzanych przez Marszałka Województwa.

Chodzi o konkursy w działaniach 7.1 i 7.2 Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego 2014-2020. Wnioski od połowy stycznia będzie przyjmować Wojewódzki Urząd Pracy. Konkursy są przeznaczone dla samorządów i ich jednostek, stowarzyszeń, fundacji, centrów integracji społecznej czy zakładów aktywności zawodowej oraz innych podmiotów.

 

Projekty dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym

Konkurs 7.1 dotyczy wspierania aktywizacji społeczno-zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym i ubóstwem. Projekty można składać od 15 stycznia do 12 lutego 2018 r. 

- Projektodawcy mogą wnioskować o przyznanie środków na różne działania mające w efekcie pomóc np. osobom niepełnosprawnym, osobom korzystającym z pomocy społecznej, osobom bezrobotnym z III profilu – czyli osobom bardzo oddalonym od rynku pracy, które wymagają szczególnego wsparcia, powrócić do pełnego uczestnictwa w życiu społecznym oraz na rynek pracy. Grupą docelową tych projektów są osoby, które od dłuższego czasu doświadczają różnych problemów życiowych, które sprawiły, że nie pracują i nie są w stanie samodzielnie poradzić sobie ze swoją sytuacją – informuje Marta Bujko-Gryczyńska z Wojewódzkiego Urzędu Pracy.


Utworzenie i rozwój podmiotów integracji społecznej

W konkursie dla działania 7.2 Regionalnego Programu Operacyjnego wnioski można składać od 18 stycznia do 26 lutego 2018 roku. Czym różni się od pierwszego konkursu?

- Dotyczy on tworzenia nowych i rozwijania istniejących instytucji, zwanych podmiotami integracji społecznej, czyli Centrów Integracji Społecznej, Klubów Integracji Społecznej, Zakładów Aktywności Zawodowej oraz innych podmiotów, np. organizacji pozarządowych, dla których podstawowym celem działalności jest aktywizacja społeczno-zawodowa i które z założenia nie działają dla zysku – tłumaczy Marta Bujko-Gryczyńska.

 

Jak to wygląda w praktyce?

Wcześniej odbyły się już trzy edycje konkursów. Za każdym razem zainteresowanie było duże. Zwłaszcza w małych gminach oddalonych od dużych centrów miejskich. 

- Gdyby nie dofinansowanie w ramach konkursu, nie nas stać by nas było na prowadzenie tak szerokich działań aktywizacyjnych. Dzięki tym środkom możemy zrobić dużo więcej i pomóc większej liczbie osób – mówi Łukasz Wójcicki, dyrektor Centrum Integracji Społecznej „Od Nowa” w Łobzie.

Łobeskie CIS, wraz z Gminą Resko, realizuje trzyletni projekt skierowany do 96 osób zagrożonych ubóstwem i wykluczeniem społecznym. Uczestnicy podzieleni zostali na dwie grupy: gastronomiczną i remontowo-budowlano-porządkową. Zdobywają nowe umiejętności, które mają pomóc im w powrocie na rynek pracy. W ramach projektu przewidziano też remont budynku, w którym powstanie Gminne Centrum Aktywności Lokalnej w Resku. W jego ramach zaplanowano uruchomienie Centrum Wolontariatu, Banku Czasu, Szkoły Babci i Dziadka oraz Akademii Rodziny.

- Dzięki takim projektom możemy nadrobić dystans, który traciliśmy przez lata do większych i zamożniejszych ośrodków – mówi Łukasz Wójcicki.

Realizacja wsparcia aktywnej integracji zawodowej – zajęcia w pracowni kulinarnej

Projekt Gminnego Centrum Aktywności Lokalnej w Resku jest przykładem dobrej praktyki w ramach działań 7.1. W przypadku 7.2, jako modelowa, wskazywana jest inicjatywa Białogardzkiej Spółdzielni Socjalnej „Feniks”. Projekt „ZAZnaj aktywności – stworzenie Zakładu Aktywności Zawodowej w Karlinie” skierowany jest do osób z niepełnosprawnościami, które mieszkają w powiecie białogardzkim. Docelowo zatrudnione zostaną one w nowo utworzonym ZAZie, który będzie prowadził pralnię wraz z pakowalnią. Zdobyte w czasie trwania projektu umiejętności mają się przydać również na wolnym rynku pracy.

 

Szczegóły i kryteria oceny projektów

W ramach dotychczas ogłoszonych konkursów dla działania 7.1 złożono łącznie 69 wniosków, z których dofinansowanie otrzymały 22. W ramach działania 7.2 złożono 22 projekty, a podpisano 15 umów. Oceny dokonuje Komisja Oceny Projektów, która składa się z pracowników WUP i ekspertów zewnętrznych.

- W przypadku dużej liczby pozytywnie ocenionych projektów, Zarząd Województwa może rozważyć zwiększenie puli środków przeznaczonych na konkurs, aby poszerzyć zasięg oddziaływania tych instrumentów – podkreśla Marta Bujko-Gryczyńska. - Warto też pamiętać, iż obecny okres programowania tj. lata 2014-2020 to okres w którym Polska otrzymała największe fundusze w zakresie polityki spójności, w tym właśnie na działania na rzecz włączenia społecznego. W kolejnych okresach fundusze te mogą mieć już mniejszy zasięg, dlatego warto skorzystać właśnie teraz..

Szczegóły i kryteria oceny projektów w każdym z konkursów można znaleźć pod poniższymi linkami:

http://www.rpo.wzp.pl/skorzystaj/nabory/72-wsparcie-dla-tworzenia-podmiotow-integracji-spolecznej-oraz-podmiotow-dzialajacych-na-rzecz-aktywizacji-spoleczno-zawodowej-2

http://www.rpo.wzp.pl/wiadomosci/ogloszenie-naboru-wnioskow-w-ramach-dzialania-71-typ-1

[ artykuł sponsorowany ]