Papieskie Dzieła Misyjne Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej ogłosiły nowy projekt misyjny. Jest nim wotum wdzięczności za zbliżające się 50-lecie istnienia Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej w postaci wybudowania szkoły i kościoła na Madagaskarze. Wolontariusze i duchowni z naszego miasta od wielu lat działają humanitarnie np. w Kenii. Budowa szkoły i kościoła na innym kontynencie jest największym, dotychczasowym dziełem misyjnym z Polski na innym kontynencie.

"Most serc" – największy projekt humanitarny w historii Szczecina   

O szczegółach projektu rozmawiano na spotkaniu księży dziekanów z udziałem księży biskupów. Projekt jest spektakularny i łączy w sobie zarówno misje edukacyjne, jak i duchowe:

- Udało nam się dotychczas wybudować przedszkole w Kipsing w Kenii. Uczestniczyliśmy także w innych projektach humanitarnych. Pomyślałem, że jak zbliża się jubileusz naszej archidiecezji, to taka szkoła i kościół byłyby wotum wdzięczności. To byłby pomost serc z kościołem misyjnym. Zainspirował mnie także Papież Franciszek, który powiedział, że mamy bardziej pokochać misję, bo to jest pasja i miłość. Dajemy sobie dwa lata, żeby taki budynek powstał. Chcemy, żeby nazwa tego kościoła była dedykowana Matce Bożej, która jest patronką naszej archidiecezji – mówił na antenie Radia Plus ks. Paweł Płaczek, dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej.

Konsekracja kościoła i otwarcie budynku szkoły planowane są za dwa lata. Wcześniej na Madagaskar, ale i do innych części Afryki, regularnie latać będą wolontariusze – uczniowie, ale i lekarze z naszego miasta  -  będą wspierać potrzebujących mieszkańców Czarnego Lądu.

Jak wygląda szkoła na Madagaskarze? "Szałas i mata do siedzenia"    

Od 30 lat w tym miejscu Afryki pracują zakonnicy – oblaci. W Szczecinie o warunkach życia na Madagaskarze opowiadał na antenie Radia Plus ks. Marek Ochlak: - Często szkoły na Madagaskarze, to jest szałas z tablicą i matą, na której siedzą dzieci. Chcemy wybudować solidną szkołę z pustaków na terenie półpustynnym, z wyposażeniem, oknami drzewnymi. Solidnie, trwale i żeby było łatwo w utrzymaniu. Obecnie pracuję pośród dwóch plemion, które są osiadłe i zajmują się uprawą roli i hodowlą bydła. 10% z tej ludności to chrześcijanie, przywracamy tym ludziom godność w postaci budowy szkół i szpitali, a także nauki pisania i czytania.

Budowa kościoła i szkoły miałaby zakończyć się w 2021 roku. Początek prac planowany jest na jesień. Kościół szczecińsko-kamieński nadal prowadzi zbiórkę na realizację dzieła. Pieniądze można wpłacać na konto: 18 1750 0012 0000 0000 2691 4078 z dopiskiem: budowa szkoły i kościoła na Madagaskarze.