Program Aktywny Samorząd to szansa dla osób z niepełnosprawnościami na uzyskanie wsparcia finansowego w przeróżnych obszarach życia codziennego. Program dzieli się na dwa moduły. Pierwszy to m. in. dofinansowania do likwidacji różnego rodzaju barier, drugi to wsparcie dla studentów w formie dopłat do czesnego.

Osoby z niepełnosprawnościami mogą ubiegać się m. in. o dofinansowanie do zakupu oprzyrządowania samochodu, uzyskania prawa jazdy, zakupu wózka inwalidzkiego o napędzie elektrycznym czy dofinansowanie do zakupu sprzętu elektronicznego ułatwiającego komunikację. Kwoty dofinansowania różnią się od poszczególnych zadań i mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Z kolei w Module II można skorzystać z dopłat do czesnego lub dodatku, który można przeznaczyć np. na dojazd na uczelnię. Tutaj kwota dofinansowania to nawet 4000 zł w przypadku czesnego lub 1500 zł w przypadku dodatku.

Wnioski w ramach programu są przyjmowane za pośrednictwem specjalnie utworzonej platformy. Pod adresem sow.pfron.org.pl można złożyć wnioski oraz znaleźć szczegółowe poradniki dotyczące tego jak wypełnić dokumenty, jakie załączniki są wymagane i jak ubiegać się o wsparcie z poszczególnych zadań realizowanych w ramach programu. Do obsługi systemu konieczne jest posiadane podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego.

Złożenie wniosku w formie elektronicznej ma także dodatkowe profity dla beneficjentów. W Module I jest to dodatkowe 10 punktów przy ocenie wniosku, a w Module II nawet 800 złotych jednorazowego dodatku do świadczenia.

Pełną informację na temat rejestracji, funkcjonowania systemu oraz wideo poradniki dotyczące zakładania konta oraz wypełniania i wysyłania wniosków można znaleźć na stronie PFRON. Funkcjonuje także specjalna infolinia dla osób korzystających z systemu: tel. 800 889 777 (połączenie bezpłatne) w godzinach 9-17.

Wnioski w formie papierowej przyjmowane są w siedzibie Działu pomocy osobom z niepełnosprawniościami MOPR przy ul. Abramowskiego 19. Należy wcześniej umówić telefonicznie termin spotkania i złożenia wniosku, ponieważ pracownik musi wtedy wprowadzić do systemu wszystkie dane w obecności osoby wnioskującej.

Wnioski w ramach programu przyjmowane są do

31 sierpnia w ramach Modułu I

31 marca w ramach Modułu II (dofinansowanie w ramach roku akademickiego 2021/22)

Szczegółowe informacje dostępne są na stronie sow.pfron.org.pl lub mopr.szczecin.pl