Ośrodki zimowe w europejskich Alpach i Dolomitach są legendarne nie tylko ze względu na doskonałe warunki narciarskie, ale także ze względu na alpejskie wioski prosto z pocztówek i częste zdjęcia celebrytów korzystających ze stoków. Mówienie, że góry są piękne zdaje się być dość nieadekwatne, ponieważ nie wyczerpuje to spektakularnego opisu jakimi możemy obdarzyć te tereny.

Systemy wyciągów w wielu z nich umożliwiają wjazd między kilkoma górami podczas jednej wycieczki – często w ciągu jednego dnia. Jedna trasa narciarska może zająć kilka godzin, zaczynając się wysoko w górach i kończąc prosto w sercu wioski poniżej. W wielu ośrodkach narciarskich w Europie nie znajdziemy usprawiedliwienia dla powtórzenia tego samej trasy dwa razy podczas wakacji. Ogromne wysokości — kilkanaście szczytów w samych włoskich Dolomitach przekracza 3000 metrów, a Alpy wznoszą się jeszcze wyżej — oznaczają niezawodne warunki śniegowe. Dzięki temu występuje długi sezon, w którym można zaplanować idealne wyjazdy na narty.

Pamiętaj, że te góry są nie tylko dla doświadczonych narciarzy, chociaż większość z nich jest pełna wyzwań nawet dla najlepszych z nich. Ośrodki narciarskie posiadają tereny podzielone na poziomy zaawansowania: łatwy i średnio zaawansowany, a wiele z nich ma dedykowane stoki i wyciągi tylko dla osób uczących się i początkujących. Każdy ośrodek ma swój charakter i styl, nie mówiąc już o niezrównanych widokach na ośnieżone szczyty. Wybierz więc destynację zgodnie z własnymi upodobaniami — nie zawiedziesz się na nartach w żadnym z tych wyjątkowych ośrodków we Francji, Szwajcarii, Austrii i Włoszech.

1. Wyjazdy narciarskie do Courchevel we Francji

Courchevel jest największym i najbardziej znanym miejscem stworzonym z kilku połączonych ze sobą ośrodków narciarskich znanych jako Les Trois Vallées (Trzy Doliny), które tworzą największy region narciarski w Europie. Oprócz 150 km tras alpejskich, do których można dotrzeć z 60 własnych wyciągów Courchevel, zapewniają one dostęp do łącznie 600 km połączonych tras narciarskich oraz czterech lodowców. Cały obszar rozciąga się na 10 szczytach, których wysokość przekracza 2500 metrów.

Dodaj do tych wspaniałych statystyk fakt, że ośrodki uzyskują roczne opady śniegu wynoszące cztery metry i stosują najnowocześniejsze techniki pielęgnacyjne, aby utrzymać trasy w najlepszym stanie. Pod koniec marca 2022 r. w Courchevel odbywają się zawody Pucharu Świata w narciarstwie alpejskim i równoległe zawody zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet.

Chociaż Courchevel jest ulubieńcem ekspertów ze względu na wspaniały teren poza trasami, każda z pięciu oddzielnych wiosek Courchevel posiada dobry teren dla początkujących i średnio zaawansowanych. Około jedna czwarta tras w Courchevel przeznaczona jest dla początkujących, a jedna trzecia dla średnio zaawansowanych.

Courchevel jest szczególnie przyjazny dla rodzin planujących zorganizowane wyjazdy na narty: bezpłatne wyciągi krzesełkowe dostępne są na obszarach dla początkujących. Na wyciągach zapewnione są również magnetyczne kamizelki bezpieczeństwa dla dzieci. Oprócz doskonałej jazdy na nartach, Courchevel słynie z luksusowych pokoi i wyśmienitej kuchni w kilku restauracjach wyróżnionych gwiazdkami Michelin.

2. Wyjazdy na narty do Zermatt w Szwajcarii

Z największym w Szwajcarii pionowym spadkiem i terenem narciarskim na wysokości do 3900 metrów, najwyższy obszar sportów zimowych w Alpach ma o wiele więcej do zaoferowania niż tylko ładne pejzaże. Posiadanie kultowego punktu orientacyjnego Matterhornu w tle sprawia, że ​​Zermatt i znajdujące się za nim góry są na szczycie listy życzeń większości osób planujących zimową wycieczkę. Matterhorn nie tylko zapewnia miastu najbardziej malowniczą scenerię w Europie, ale jego charakterystyczny profil jest widoczny z dużej części 350-kilometrowego systemu szlaków połączonego z Zermatt.

Zermatt słynie z długich tras, z których niektóre kończą się w samej wiosce - dosłownie można jeździć na nartach do domu. Matterhorn Glacier Ride, który został otwarty w sezonie 2019, jest najwyższą na świecie kolejką linową 3S i przewozi 2000 narciarzy na godzinę na stok. Na wysokości 3883 metrów góra umożliwia całoroczną jazdę na nartach.

10-osobowa gondola Kumme do rejonu Unterrothorn zaczęła działać w grudniu 2020 roku, pierwsza gondola w Szwajcarii, która może jeździć bez personelu. W 2022 r. powstaje całoroczna, 100-osobowa kolejka łącząca Zermatt ze stacją graniczną Testa Grigia między Szwajcarią a Włochami.

Aby ta ogromna sieć szlaków była bezpieczniejsza i bardziej dostępna, narciarze mogą pobrać bezpłatną aplikację, która korzysta z GPS i dostosowuje się do umiejętności narciarza, pogody i warunków śniegowych, aby bezpiecznie prowadzić go między lokalizacjami. Osoby planujące wyjazd na narty powinny szczególnie zwrócić uwagę na oferowane środki bezpieczeństwa w miejscu, do którego się wybierają.

Mniej doświadczonym narciarzom Wolli's Park na szczycie kolejki Sunnegga oferuje łagodniejszy teren z tymi samymi niesamowitymi widokami. Południowa ściana Matterhornu znajduje się we Włoszech, a doświadczeni narciarze mogą jeździć na nartach w obu krajach w ciągu jednego dnia, przejeżdżając przez przełęcz Theodul i zjeżdżając do włoskiego systemu szlaków.

3. Zorganizowane wyjazdy na narty do Val d’Isere we Francji

Dzieląc wysoką dolinę otoczoną 3000-metrowymi szczytami, Val d'Isère i sąsiednie Tignes oferują 300 kilometrów terenu narciarskiego obsługiwanego przez ponad 150 wyciągów narciarskich. Obejmuje to ogromny Espace Killy, nazwany na cześć trzykrotnego złotego medalisty olimpijskiego Jean-Claude'a Killy'ego, pochodzącego z Val d'Isère. Najniższy teren znajduje się na wysokości 1550 metrów, a najwyższy sięga 3450 metrów, co pomaga utrzymać sezon otwarty do maja. Zwykle możemy być pewni, że będziemy mogli jeździć na nartach na Pisaillas do czerwca lub lipca.

W Val d'Isere znajdziemy stoki dla wszystkich poziomów zaawansowania, w tym dla dzieci i początkujących. Najmłodsi mogą jeździć zadaszonymi wyciągami na łagodne stoki zjazdowe, a nauka jazdy na nartach jest tutaj na najlepszym poziomie. Nowo otwarty wyciąg Travelator wjeżdża na łagodny stok na dużej wysokości, dzięki czemu nawet początkujący narciarze mogą cieszyć się dreszczykiem - i widokami - narciarstwa wysokogórskiego. Układ wyciągów jest bardzo przyjazny dla narciarzy, zapewniając komfortowe połączenie z różnymi obszarami omijając długie i monotonne trasy pomostowe. Samo miasto jest atrakcyjne, wolne od samochodów i znane z dobrych restauracji.

4. Wyjazd na narty 2022 do Cortina d’Ampezzo we Włoszech

Włochy to zdecydowany lider wśród najczęściej wybieranych kierunków wyjazdów na narty. Jednym z najbardziej słynnych resortów jest Livigno w regionie Lombardii, który słynie ze swoistego mikroklimatu, na wysokości 1809 metrów nad poziomem morza, tworzony przez ośnieżone szczyty gór co daje możliwość szusowania na nartach nawet późną wiosną. Swój wyjątkowy klimat zapewnia również kultura i temperament mieszkańców okolicznych miejscowości.

W Livigno znajduje się aż 31 wyciągów narciarskich - to prawdziwy raj dla miłośników i fanów zimowego szaleństwa na nartach i snowboardzie. Planując wyjazdy Livigno fani zjeżdżania na nartach mają możliwość skorzystania z wielu barów i restauracji, które specjalizują się w wykwintnej regionalnej kuchni.

We włoskich Dolomitach pięć postrzępionych szczytów Cinque Torri zapewnia eleganckiemu miastu Cortina D'Ampezzo piękne otoczenie, a także wspaniały teren narciarski. Po zimowych igrzyskach olimpijskich w 1956 r. Cortina przez wiele lat była ulubionym kurortem wśród znanych miłośników wyjazdów narciarskich. Chociaż ma teraz znacznie szerszą klientelę, nadal znajdują się tam eleganckie sklepy i stylowe lokale rozrywkowe, których można się spodziewać po słynnym europejskim ośrodku narciarskim.

Narciarstwo wciąż pozostaje główną atrakcją w Cortina d'Ampezzo. Mimo tego, że wszystkie stoki olimpijskie i pola śnieżne znajdują się na dużych wysokościach, tylko około połowa terenu narciarskiego jest średnio zaawansowana, a dla początkujących znajduje się mnóstwo atrakcji. Oprócz zjazdów Cortina oferuje kilometry malowniczych tras do narciarstwa biegowego, oświetlony w nocy tor bobslejowy oraz lodowisko olimpijskie dla łyżwiarzy.

Cortina nie jest osamotniona w Dolomitach - kilkanaście ośrodków korzysta z jednego karnetu Dolomiti Superski, który zapewnia dostęp do wszystkich wyciągów i tras narciarskich. Obejmuje to mniejsze, bardziej kameralne kurorty, takie jak Val Gardena, jedno z kilku miasteczek narciarskich w sąsiednich dolinach między szczytami znanymi jako Gruppo del Sella.

Trasy i wyciągi łączą prawie 400 kilometrów połączonych tras narciarskich, w tym lodowiec Marmolada. Cały obszar został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Otwarta została w poprzednim sezonie 10-osobowa gondola Son dei Prade-Cianzopè-Bai de Dones, łącząca Tofanę z obszarem Cinque Torri. Nowa gondola umożliwia narciarzom dotarcie z nartami do obszaru Sellaronda i Dolomiti Superski z centrum miejscowości Cortina.

5. Wyjazdy narciarskie w St.Anton am Arlberg w Austrii

Zaawansowani narciarze udają się do austriackiego regionu Arlberg planując narciarstwo wyczynowe, dostępne na kilkunastu trasach dla profesjonalistów w St. Anton. Najdłuższą z nich jest wymagająca 10-kilometrowa Valluga-St. Anton o różnicy wzniesień 1347 metrów.

Ale nawet tutaj oznakowane na czerwono trasy zjazdowe znacznie przewyższają poziom trudności innych alpejskich kurortów. St. Anton jest szczególnie znane z około 200 opcji poza trasami dla zaawansowanych narciarzy – wiele z nich to miejsca, w których można się udać z przewodnikiem.

Niedawno dodane wyciągi łączą St. Anton ze stokami narciarskimi po drugiej stronie Flexen Pass, umożliwiając połączenie z głównymi ośrodkami w Arlberg: Lech, St. Christoph, Zürs, Stuben i innymi, co daje łącznie 340 km tras. Są one objęte regionalnym karnetem narciarskim Arlberg.

Spektakularny nowy 85-kilometrowy tor Run of Fame jest szczególnie popularny wśród doświadczonych narciarzy. Przebiega przez cały obszar narciarski Ski Arlberg. Trasa biegnie z St. Anton/Rendl przez Zürs i Lech do Warth, skręcając z powrotem do St. Anton. Na nowym torze odbywa się coroczny wyścig „Polowanie na sławę”.

Możesz wsiadać do wyciągów bezpośrednio z wioski, lub zamkniętego dla ruchu pojazdów skupiska tradycyjnych tyrolskich schronisk i zajazdów, znanych zwykle z tętniącej życiem sceny après-ski.

Planując wyjazd na narty wybór miejsca i organizacja wycieczki może nam sprawiać wiele trudności. W takiej sytuacji najlepiej skorzystać z oferty wyjazdów zimowych Integra wyjazdy, aby spędzić nasze wakacje w jak najlepszym stylu.