Do pałacu Wartin (w niemieckiej gminie Casekow) dojedziemy z centrum Szczecina w ok. 45 minut. Szczególnie warto będzie to zrobić w najbliższy weekend (3-5 września), gdy odbywać się tam będzie czwarta edycja festiwalu tiefschoen. Jak zawsze zaprezentowana zostanie muzyczna różnorodność ze średniowiecza, renesansu i współczesności, a motywem przewodnim będzie tym razem kultura państw Lewantu, czyli tych leżących na wschodnim wybrzeżu Morza Śródziemnego. Jeden z koncertów odbędzie się w Pawilonie Berlischky w Schwedt.

W założeniu organizatorów festiwalu, tiefschoen ma być miejscem spotkań dla wszystkich osób zainteresowanych muzyką – starszych i młodszych, miłośników klasyki i fanów nowoczesnych brzmień czy fusion. W tym roku uczestnicy będą mogli zanurzyć się w kulturze Lewantu. Krajów wschodniego basenu Morza Śródziemnego, które od antyku po dziś dzień bezpośrednio wpływają na rozwój muzyki.

Wyjątkowi artyści w wyjątkowej scenerii

Wystąpią artyści z całego świata, gwarantujący muzyczną różnorodność. Przykłady? Pojawi się Katia Guedes, ceniona sopranistka z Brazylii, Zad Moultaka znany ze scen operowych i koncertowych, a także z występów w libańskim pawilonie na biennale w Wenecji w 2017 r., Damir Bacikin, pochodzący z Serbii trębacz jazzowy, czy też zespół muzyki współczesnej work in progress – Berlin. Całość zostanie dopełniona trzema wyróżnionymi nagrodami filmami dokumentalnymi, które bezpośrednio wiążą się z oferowanym na żywo programem.

Wyjątkowa będzie też sceneria występów. Większość koncertów odbędzie się w pałacu Wartin, w sali ogrodowej, ogrodzie różanym czy stodole kultury. Pałac ten położony jest stosunkowo blisko Szczecina, ale wciąż pozostaje nieodkryty dla większości mieszkańców naszego miasta. Nowością w rozwijającym się festiwalu tiefschoen będzie koncert zorganizowany w Pawilonie Berlischky w Schwedt.

Jak dojechać?

Z centrum Szczecina do pałacu Watin jest ok. 40 km. Trzeba zjechać z autostrady na Berlin w miejscowości Penkun i kierować się na południowy-zachód. Niewiele dalej jest do Schwedt. Najwygodniej przekroczyć granicę w Rosówku i jechać wzdłuż granicy na południe. Można wybrać się też od polskiej strony, przez przejście w Krajniku Dolnym.

Koncerty w pałacu Wartin (powiat Uckermark, gmina Casekow) w sali ogrodowej, w ogrodzie różanym i w stodole kultury.

piątek, 3 września

godz. 17:00 Akustyczne Amuse-Gueule: Klaus Huber: Świat kręci się na rogach koziorożca

godz. 18.00 Vocal Consort Berlin, Katia Guedes - sopran, Gerhardt Müller-Goldboom - dyrygent, madrygały renesansu oraz Nowa Muzyka na głosy

godz. 20:20 Bettina Ehrhardt: Intolleranza (film)

 

sobota, 4 września

godz. 14.00 oraz 17.30 filmy: Wiebke Pöpel: My Way (Helmut Lachenmann), Benjamin Geissler: Znaleźć obrazy (Bruno Schulz)

godz. 15.45 Elektronika i instrumenty w ogrodzie: m. in. Zad Moultaka: UM - prapremiera

godz. 19.00 Warciński Jarmark Utworów: prapremiery nagrodzonych kompozycji z work in progres - Berlin

 

niedziela, 5 września

godz. 16.00 Final Fusion Session: Levante Damir Bacikin, Kalle Zeier, Hogir Göregen

Koncert w Pawilonie Berlischky w Schwedt niedziela, 5 września

godz. 11.30 Matinée: Ślady - eksplozja, kontemplacja, wirtuozja, muzyka klezmerska

muzycy zespołu work in progress – Berlin i goście

 

Więcej informacji o całym festiwalu i biletach można znaleźć na stronie festiwalu www.tiefschoen.de

Festiwal został dofinansowano ze środków Ministerstwa Nauki, Badań i Kultury kraju związkowego Brandenburgia oraz przez PCK Raffinerie Schwedt

Biletu do kupienia tutaj.