Program Żagli 2022 (19-21 sierpnia) jest szczelnie wypełniony różnorodnymi atrakcjami. Największymi gwiazdami są oczywiście żaglowce, ale dużo będzie się dziać również na scenach i w specjalnych strefach tematycznych. Można zobaczyć Festiwal Orkiestr Dętych, odwiedzić Jarmark pod żaglami, zajrzeć do Craft Beer Zone czy poszaleć w wesołych miasteczkach.

Przyjrzeliśmy się największym atrakcjom zaplanowanym nad Odrą od piątku do niedzieli. Wybraliśmy dziesięć z nich, które są naszym zdaniem najciekawsze.

Zwiedzanie żaglowców i innych jednostek

Impreza nad Odrą nie może obyć się bez żaglowców z różnych stron świata. W weekend zwiedzać będzie można takie jednostki jak: Olander, ORP Iskra, Gorch Fock, Bryza H, Bonawentura, Kattenturm, Victoria, Amanda, Joanna Saturna, Generał Zaruski i Baltic Beauty. Zajrzeć będzie można też na Nawigatora, ORP Toruń, holownik H11, Planetę I i lodołamacz RZGW – Tarpan.

Pokłady jednostek będą dostępne dla zwiedzających w piątek od 16 do 20, a w sobotę i niedzielę od 10 do 20. Osoby, które wcześniej kupiły bilety popłyną pod żaglami w krótkie rejsy.

W sobotę o godzinie 17 na pokładzie żaglowca ORP Iskra odbędzie się Gala Wręczania Nagród Żeglarskich.

Muzyczne gwiazdy

W tym roku główna scena muzyczna będzie zlokalizowana w nowym miejscu. Stanęła na Łasztowni, tuż obok parkingu biurowca Lastadia. W piątek największą gwiazdą dnia będzie tam Patrycja Markowska (od godz. 21.30), w sobotę Viki Gabor (od godz. 21.30), a w niedzielę Grzegorz Hyży (od godz. 20).

Ciekawych wykonawców i zespołów będzie jednak dużo więcej. Dobrej muzyki będzie można posłuchać na Łasztowni już od godzin popołudniowych.

Piątek 19.08

16:00 Etno Flow

17:00 Teatr Broadway

18:30 Tony Rabanu dj i prezenter

19:00 Mambo Nights

21:30 Partycja Markowska

Sobota 20.08

15:00 Blue Bossa

16:00 Chór Kameralny ZUT w Szczecinie pod dyrekcją prof. Iwony Wiśniewskiej-Salamon

17:00 Duxius

18:00 Andy Scamps Orchestra

19:00 AtmAsfera

20:00 The Klezmafon

21:30 Viki Gabor  

Niedziela 21.08

15:00 IGA’cki Band

16:00 Cafe Jazz Trio

17:00 Unpluggers

18:00 Lord Sound of Quenn

20:00 Grzegorz Hyży

Jarmark pod żaglami

Pamiątki marynistyczne, smaczne przekąski, ale też oryginalne wyroby rękodzielnicze. Dziesiątki barwnych stoisk z różnorodną ofertą staną na Wałach Chrobrego, ul. Jana z Kolna, Bulwarze Piastowskim i na Łasztowni.

Na Wałach Chrobrego wytyczona zostanie Aleja Artystów z wyrobami rękodzielniczymi twórców z całej Polski. Przed Muzeum Narodowym będzie Aleja Zachodniopomorskich Smaków z produktami tradycyjnymi z całego Pomorza Zachodniego. Skwer na końcu bulwaru na Łasztowni będzie miejscem pleneru malarskiego organizowanego przez Związek Polskich Artystów Plastyków w Szczecinie.

Festiwal Orkiestr Dętych

Tradycyjnie już częścią plenerowej imprezy nad Odrą będzie Festiwal Orkiestr Dętych. W tym roku kolorowe orkiestry pojawią się w różnych częściach miasta. Przyjedzie osiem grup z całej Polski. Każda w kilkudziesięcioosobowym składzie, z klarnetami, puzonami, bębnami, prowadzone przez dyrygentów z batutami.

V Festiwal Orkiestr Dętych Szczecin 2022 o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin rozpocznie się na pl. Solidarności. W piątek odbędą się tam pokazy musztry paradnej (godz. 18.30-20.30). Wcześniej zaplanowano wspólne wykonanie hejnału Szczecina (godz. 18) W sobotę o godzinie 11 orkiestry będą paradować na Wałach Chrobrego. O godzinie 16.30 przeniosą się do Teatru Letniego na konkursowy koncert. Zwieńczeniem festiwalu będzie niedzielny przemarsz orkiestr na Łasztowni, w okolicach dźwigozaurów (godz. 11).

Craft Beer Zone

Na trawniku przy ul. Komandorskiej urządzona zostanie Craft Beer Zone. Strefa z blisko dziesięcioma browarami rzemieślniczymi z całej Polski. Będzie można spróbować piwa z browarów: Łąkomin, Funky Fluid, Witnica, Miejskiego Browaru Stargard, Collberg, Browaru za Miastem, Browaru Stu Mostów, sklepu Chmiel – Świat Piwa i od Piwa z Żuka.

Wieczorami w Craft Beer Zone pojawi się muzyka na żywo. W piątek wystąpi DJ Wodzirej Damian Wojciechowski, w sobotę Dj Bart, a w niedzielę DJ D-zet.

Koncerty szantowe

Podczas „Żagli 2022” będą aż dwie sceny szantowe. Pierwszą przewidziano przy rzeźbie Centaura na Wałach Chrobrego, a drugą na wodzie – na pokładzie ORP Toruń.

Pierwsze dźwięki w morskich klimatach będzie można usłyszeć już w piątek o godzinie 14 podczas pierwszych prób zaproszonych zespołów. Przez trzy dni wystąpi blisko 20 grup.

W piątek na scenie na Wałach Chrobrego zaprezentują się: Folk Wagon. Emerald, Beltaine oraz Cheap Tobacco. W sobotę zagrają: Klang, The Nierobbers, Drake, Ryczące Dwudziestki i The Pioruners. W niedzielę w morski klimat wprowadzą: Zejman i Garkumpel, a także Atlantyda, zespół Trzy Majtki oraz słowacka grupa Cendes Orchestra.

Koncerty na ORP Toruń zaplanowano w sobotę i niedzielę. Pierwszego dnia zagrają Ryczące Dwudziestki (o godz. 17) i zespół Za Horyzontem (o godz. 18.15). W niedzielę na scenie pojawi się duet Tyszkiewicz i Szmytke (o godz. 16), zespół Formacja (o godz. 17), a także szczeciński zespół Los Cafe (o godz. 18.15).

Miejska Strefa Letnia na Wyspie Grodzkiej

W dzień zaplanowano tam atrakcje związane z aktywnym wypoczynkiem. W sobotę odbędzie się turniej Beach Rugby, będzie też okazja, by samemu spróbować swoich sił z „jajowatą” piłką (w godz. 12-18).

Natomiast wieczorami będzie można na Wyspie Grodzkiej poimprezować. W piątek zagrają DJ Soina & Nasty P (drum show) i DJ Milzz (w godz. 21-1.30). W sobotę za konsoletą staną DJ Twister i Jazzek (w godz. 21-2), a w niedzielę będzie można pobawić się w rytm muzyki elektronicznej (w godz. 21-0).

Wesołe miasteczka

Największe w Pole koło młyńskie Wheel of Szczecin to znak rozpoznawczy Holiday Park Szczecin. Wesołego miasteczka, które już od kilu tygodni funkcjonuje na Łasztowni. Inne atrakcje, które można tam znaleźć to: The Flyer, Jumbo, dom zabaw Crazy Vegas, autodrom HOT Cars, trampoliny, Bubgee, dziecięca karuzela, Break Dance, Entertainer, Family Coaster, Bugy, Hollywood Star.

W czasie „Żagli 2022” odwiedzić będzie można również wesołe miasteczko z Czech. Lunapark Jan Nowy stanął na trawniku między ulicami Jana z Kolna i Admiralską. Oba wesołe miasteczka będą działały do późnych godzin wieczornych.

Strefa Food Truck

Przy wejściu na Wyspę Grodzką będzie okazja, by spróbować smaków z całego światu. Kulinarną podróż po różnych regionach, krajach i kontynentach umożliwią dania serwowane z restauracji na kółkach. Strefa Food Truck zawsze jest oblegana podczas szczecińskich imprez plenerowych i tym razem nie powinno być inaczej.

W tym roku strefa została rozbudowana. Będzie więcej miejsc siedzących, pojawiły się pergole, donice z roślinami i mnóstwo niskiej zieleni.

Strefa dziecięca

Specjalną strefę dla dzieci zaplanowano przy pomniku Mickiewicza, przy ulicy Henryka Pobożnego. Najmłodsi wezmą udział w warsztatach, konkursach, zabawach i morskich animacjach. Będą koncerty, spektakle, prezentacje grup artystycznych i pokazy taneczne. Zaplanowano specjalną strefę sportową, a także wystawę familijną.

Swoją działalność zaprezentuje Pałac Młodzieży Pomorskiego Centrum Edukacji. Przygotują warsztaty, będą też występy przedszkolaków.