Jak zatrzymać młode pokolenie w miejscu pracy, jak rozmawiać z młodymi pracownikami i czy możliwe są dobre relacje między HR a biznesem – m.in. o tym będzie mowa na konferencji Szczecin Business & HR. Już 24 maja w hotelu Courtyard by Marriott w Szczecinie będzie można wysłuchać wystąpień największych osobowości świata biznesu w Polsce. – Zgromadziliśmy niesamowitych prelegentów. To praktycy biznesu, osoby, które mają na koncie wiele sukcesów. Chcieliśmy zorganizować w Szczecinie wydarzenie, którego nie powstydziłaby się Warszawa – mówi Katarzyna Opiekulska-Sozańska, dyrektor zarządzająca LSJ HR Group, współorganizatorka wydarzenia.
Jak uniknąć „kadrowej katastrofy”? O relacjach menadżerów i młodych pracowników
Organizatorzy konferencji Szczecin Business & HR przeprowadzili badanie wśród przedsiębiorców, z którego jasno wynika, że rekrutacja młodych pracowników i utrzymanie z nimi dobrych relacji stanowi poważny problem dla HR-owców oraz menadżerów dużych firm.
– Mówimy o zmianie pokoleniowej na rynku pracy. Był czas, kiedy mieliśmy do czynienia z pokoleniem nastawionym tylko na pracę, sukces, wyniki. Zależało im na szybkich awansach, dużych pieniądzach i możliwości rozwoju. Teraz mamy pokolenie, które chce po prostu korzystać z życia, a nie pracować po 18 godzin na dobę. Nagłe zderzenie, gdy starsze pokolenie spotyka w miejscu pracy młodsze, może skutkować kadrową katastrofą – mówi Katarzyna Opiekulska, ekspert rynku pracy, Prezes Zarządu LSJ HR Group i dodaje:
– Najważniejsze są komunikacja oraz empatia. Uświadomienie sobie, że młody pracownik ma prawo oczekiwać od życia i od pracy czegoś innego niż my oczekiwaliśmy.
Dyskusja o młodym pokoleniu na rynku pracy będzie jednym z głównych elementów konferencji Szczecin Business & HR, która odbędzie się w Szczecinie już 24 maja br.
Maciej Herman: Przedsiębiorco, dostrzeż potencjał pracownika
Eksperci, którzy przybędą do Szczecina, to najbardziej opiniotwórcze osobowości świata biznesu w ostatnich latach.
Maciej Herman, CEO firmy Lotte Wedel, potentata na rynku słodyczy, opowie w Szczecinie o tym, czy według niego polskie przedsiębiorstwa odpowiednio wykorzystują potencjał swoich pracowników.
– Potencjał pracownika to coś, co jest bardzo niedoceniane w wielu przedsiębiorstwach, a ma kluczowe znaczenie dla realizacji ich strategii. Pracodawcy często mówią, że doświadczeni pracownicy od nich odchodzą, a nowi wymagają od nich 30-40% wyższego wynagrodzenia niż ci, którzy odeszli. Okazuje się więc, że wystarczyło adekwatnie (niekoniecznie wynagrodzeniem) zadbać o dotychczasowe zasoby, by nie być stratnym. Pracodawca potrzebuje konkretnych pracowników i będąc pod presją, godzi się na warunki nowego pracownika. Zadaniem HR jest niedopuszczanie do takich sytuacji – mówi Maciej Herman.
Sylwia Królikowska: „Młodzi ludzie mają wyostrzony radar ściemy”
W konferencji weźmie udział też Sylwia Królikowska, jedna z najpopularniejszych trenerek biznesu w Polsce. Jak mówi ekspertka, relacje przedsiębiorców i młodych pracowników muszą zostać szybko przewartościowane. Jeśli się tak nie stanie, to pracownicy będą odchodzić.
– Nie umiemy mówić do młodych ludzi w sposób taki, że oni rozumieją, co do nich mówimy. Mówimy długo, rozwlekle, brakuje konkretów. Młodzi mają bardzo wyostrzony „radar ściemy”. Musimy zrozumieć, że młodzi mają dzisiaj przed sobą zupełnie inne wyzwania życiowe – tłumaczy Sylwia Królikowska. – Największa dyskryminacja w miejscu pracy, jaką widzę ostatnio, to nie jest dyskryminacja ze względu na płeć, a ze względu na wiek, czyli ageizm. Utyskujemy, że młodym się nie chce, że nie potrafią, że są nieogarnięci. Mam wrażenie, że jak mówimy do młodego, jak do głupszego, to nic dziwnego, że nie ma dobrych relacji na linii pracownik – pracodawca.
Ekspertka przekonuje, że młodzi ludzie nie definiują się przez pryzmat swojej pracy, co dla starszych było często głównym elementem tożsamości. Mówiąc „starsi”, Sylwia Królikowska zwraca uwagę nawet na pokolenie „menadżerów po trzydziestce”.
Co stoi na drodze do sukcesu?
Kolejnym prelegentem będzie Sebastian Kotów. Wykład, który wygłosi, został zatytułowany „Mądrość wymaga radykalnego eliminowania iluzji”.
– Myślenie życzeniowe często stoi nam na przeszkodzie do sukcesu. Za bardzo kochamy swoje pomysły i nie chcemy porzucić czegoś, co nie ma szans na sukces rynkowy – mówi Kotów. – Stagnacja prowadzi do kryzysów. Porządek w biznesie prowadzi do błędnego koła powtarzalności i tylko gotowość do inicjowania złożoności i tolerowania dyskomfortu jest sposobem na rozwój. Bez kreatywności biznes jest nudny – dodaje.
Poza wspomnianymi prelegentami w konferencji Szczecin Business & HR wezmą udział jeszcze między innymi prof. Witold Orłowski, Sławomir Łopalewski i Artur Dzięgielewski. Wydarzenie poprowadzi dziennikarka Beata Tadla.
Patronem medialnym wydarzenia jest portal wSzczecinie.pl.
Komentarze
6