Pochodzi z pieczęci Bogusława II z 1214 roku. Od poniedziałku można ją podziwiać na zamkowej wystawie „Pod skrzydłami Gryfa”.

Wystawa pokazuje jak wizerunek gryfa od czasów książęcych do współczesności wrastał w naszą kulturę i tradycję. Wśród prezentowanych eksponatów znalazły się jeszcze m.in. chorągiew Kazimierza V zdobyta pod Grunwaldem przez wojska Władysława Jagiełły, monety książęce, sztambuch (poręczny pamiętnik złożony z białych, związanych kartek) Jana Pelargusa z 1615, kartusz herbowy elektorów brandenburskich z ok. 1730 r. i płyta pamiątkowa z herbem wielkim miasta Szczecina z 1684 r.

Ekspozycję „Pod skrzydłami Gryfa” zamyka i uzupełnia kolaż filmowy, który spina długą i burzliwą historię gryfa z pomorską współczesnością.

Rocznica wystawienia dokumentu z 1214 roku, sygnowanego pieczęcią Bogusława II (z najstarszym zachowanym wizerunkiem gryfa) była inspiracją do przygotowania wystawy czasowej oraz publikacji, mających na celu propagowanie i popularyzowanie dziedzictwa kulturowego regionu, zachowanego do dziś rozproszonej i niepełnej formie.

Wystawa jest częścią obchodów Roku Gryfa ogłoszonego uchwałą Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego.

Wystawa „Pod skrzydłami Gryfa” zostanie otwarta w poniedziałek, 29 września, o godz. 16:00 w Galerii Gotyckiej (wejście J). Wernisaż uświetni występ Chóru Akademii Morskiej w Szczecinie pod dyrekcją Sylwii Fabiańczyk-Makuch. W programie: utwory o tematyce patriotycznej i marynistycznej. Wstęp na wernisaż jest wolny.

Ekspozycję będzie można oglądać do 30 listopada.

Od 30 września bilety na wystawę dostępne w cenie: bilet normalny 6 zł, ulgowy 4 zł.

Organizatorami ekspozycji są Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie i Archiwum Państwowe w Szczecinie.