Tegoroczne Spoiwa Kultury są już za półmetkiem, ale ilość zaplanowanych jeszcze wydarzeń może zaskoczyć. Przybliżamy dziesięć z nich, na których, naszym zdaniem, trzeba się pojawić.
1) Armia na pl. Lotników
W środę, 2 lipca, o godz. 22:30 na pl. Lotników zostanie wystawiona dynamiczna akcja plastyczna „Armia” Teatru Akademia Ruchu, działającego od lat 70. XX wieku i skupiającego się w swoich sztukach na ruchu, przestrzeni i przesłaniu społecznym. Premiera „Armii” miała miejsce w roku 1991, a jej kolejne ciągle aktualizowane wersje stanowią próbę interpretacji zmiennych losów Europy. To jak postrzegamy świat zależy zazwyczaj od naszego doświadczenia kulturowego i standardów życia codziennego. „Armia” mówi o porządku i o zakłóceniu porządku, o kierunku i o utracie kierunku. Mówi także o potencjale mapy ludzkich losów - jej lokalnej i symbolicznej dramaturgii. Wstęp na spektakl jest wolny. W związku z wydarzeniem od godz. 20:00 do północy zamknięta dla ruchu będzie al. Papieża Jana Pawła II na odcinku pomiędzy pl. Lotników a pl. Żołnierza Polskiego.
2) Żywe książki, które same się czytają
Od czwartku do soboty w Miejskiej Bibliotece Publicznej na pl. Lotników będzie można wypożyczyć „żyjące książki”, które w dodatku same się czytają. Każdy z twórców akcji Time has fallen asleep in the afternoon sunshine wybrał wcześniej jedną ważną dla siebie książkę i nauczył się jej na pamięć. Widz może wypożyczyć jedną z nich – idą wtedy razem w wybrane miejsce (na biblioteczne fotele, do kawiarni czy parku) i książka się opowiada. Pomysł biblioteki żywych książek pochodzi z powieści science fiction „451 stopni Fahrenheita”. Jest to wizja przyszłego społeczeństwa, w którym książki są zakazane i palone, ponieważ uważa się je za niebezpieczne. Podziemna społeczność ludzi, która chce ocalić pamięć i myśl, uczy się ich na pamięć. Po polsku będzie można wypożyczyć „Wilgotne miejsca” Charlotte Roche, „Wiedźmin – ostatnie życzenie” Andrzeja Sapkowskiego, „Gwiazd naszych wina” Johna Greena oraz „Tao Kubusia Puchatka” Benjamina Hoffa. Książki będą też dostępne w języku angielskim i niemieckim. Na akcję zapisać się można w bibliotece na pl. Lotników 7 w godz. 11:00 – 19:00 albo pod numerem tel. 500058078.
3) Sleepshop przy Bramie Portowej
W czwartek przy Bramie Portowej zostanie otworzony sleepshop, którego twórcy będą zachęcać szczecinian do skorzystania z krótkiej drzemki w środku dnia. - Nasze miękkie łóżka i ciepłe głosy zapewniają najbardziej odprężające warunki na rynku – proponujemy pełną zadumy podróż z realnego świata do spokojnego snu. Nasze drzemki są zaprojektowane tak, by trwać wystarczająco długo, abyś zdołał ponownie nabrać energii niezbędnej, by poczuć się odnowionym. Witamy w naszym sleepshopie. - czytamy w ofercie. Sleepshop w ramach akcji Power Nap Shop będzie działał do soboty, codziennie w godz. 13:00 – 17:00. Wstęp wolny.
4) Pieśni liturgiczne połączone z rockiem
We czwartek, 3 lipca, o godz. 22:00 na Zamku Książąt Pomorskich wystąpi zespół Alte Zachen, łączący chasydzkie pieśni liturgiczne z rock'n'rollem i psychodelicznym rockiem. Nazwa zespołu, zapożyczona ze slangu zbieraczy złomu w Izraelu, tłumaczy ich pomysł na tworzenie muzyki. - Dziś gramy muzykę, która brzmi jak z lat 60-tych, obecna w kulturze była 150 lat temu, a jej źródła sięgają 5000 lat wstecz. - mówią muzycy. Wstęp na koncert jest wolny.
5) Tańce na Łące przy Kanie
Przez 3 dni, od czwartku do soboty, w ramach Festiwalu Spoiwa Kultury na Łące przy Kanie będą miały miejsce wielokulturowe spotkania z niezwykle interesującymi tradycjami tanecznymi, pochodzącymi z Katalonii, Sycylii oraz Polski. Trzy dni warsztatów prowadzonych przez trzy niezależne grupy muzyków i tancerzy z różnych części Europy zakończy wspólny finał, który odbędzie się w sobotę, 5 lipca, o północy. Nad całym wydarzeniem „Dom Tańca” czuwać będzie muzykant, znawca i badacz kultury tradycyjnej z różnych zakątków Europy – Jacek Hałas. Wstęp na wszystko jest wolny. Warsztaty we czwartek i piątek odbędą się w godz. 17:00 – 22:00, a w sobotę 14:00 – 17:00.
6) Ambasada
Z kolei „Ambasada” to akcja budowana za każdym razem na nowo w adaptowanym specjalnie do tego celu budynku, której uczestnicy wcielają się w postaci emigrantów, uciekających przed wojną oraz głodem i szukających azylu poza granicami opresyjnej rzeczywistości. Aby wziąć udział w akcji należy odebrać bezpłatne wejściówki, a następnie wypełnić wniosek na stronie www.ustausta.pl/ambasada. Spowiadamy się w nim z najintymniejszych tajemnic – składamy donos na samego siebie. Potem czeka nas nocne spotkanie w kawiarence z tajemniczym wysłannikiem dyplomatycznej placówki i pełna niepokoju jazda przez puste miasto. Krocząc przez sale i korytarze natykamy się na ludzi, których los pokazuje skomplikowaną naturę współczesnego świata. Ale jest też lustrem naszego zagubienia i samotności. Azyl staje się iluzją. Do „Ambasady” wchodzi się tylko po cztery osoby. Akcja będzie miała miejsce od czwartku do soboty w godzinach wieczornych.
7) Spektakl o Czarnobylu w schronie pod dworcem PKP
„Bieżeńcy” łódzkiego Teatru Szwalnia to przedstawienie opowiadające o mieszkańcach skażonej ziemi czarnobylskiej. Mieszkańcach okolic miasta Prypeć, którzy wbrew zakazom uciekli z nowoczesnych osiedli do wsi utraconych w wyniku likwidacyjnej akcji przesiedlenia, także tych, którzy powracają na czarnobylską ziemię legalnie, raz w roku – w Radunicę (dziewiąty dzień po prawosławnej Wielkanocy) – by odwiedzić groby swoich bliskich, resztki ukochanych domostw lub mogilniki, gdzie ich skażony dobytek został pogrzebany. Spektakl zostanie zagrany w schronie przeciwatomowym pod dworcem PKP. Przedstawienie odbędzie się w piątek, 4 lipca, o godz. 20:00 oraz w sobotę o 18:00. Obowiązują bezpłatne wejściówki.
8) Energetyczna Dikanda
Szczecińska grupa, w akustycznym repertuarze której w całości słychać inspirację kulturą Orientu oraz bałkańskim folklorem. Wydała 4 płyty, zagrała setki koncertów, wystąpiła na wielu znaczących europejskich festiwalach. Koncerty Dikandy to niepowtarzalna podróż po muzyce świata, żywiołowe spotkanie pełne energii, charyzmy, prawdziwych emocji, radości i wzruszenia zarówno dla publiczności, jak i samego zespołu. Grupa wystąpi w piątek o godz. 21:00 na Zamku Książąt Pomorskich. Wstęp na koncert jest wolny.
9) Tradycyjny śpiew korsykański
W sobotę, 5 lipca, o godz. 20:30 w kościele św. Jana Ewangelisty odbędzie się koncert zespołu A Filetta. Jest to jedna z najwybitniejszych grup kontynuujących tradycję korsykańskiego śpiewu wielogłosowego, o której przybycie Teatr Kana starał się już kilka lat. To także najważniejsza i najbardziej rozpoznawalna formacja muzyczna tej wyspy. Wstęp na koncert jest wolny.
10) „Factory” w Hali K1 Stoczni Szczecińskiej
„Factory” to widowisko plenerowe w Hali K1 dawnej Stoczni Szczecińskiej Nowej, podczas którego Teatr Ósmego Dnia na podstawie prawdziwych świadectw i historii spróbuje pokazać czym kiedyś dla robotników fabrycznych była praca w Stoczni. Będzie to próba dialogu z historią ważnego dla pojedynczych losów ludzi, ale i dla całego miasta, zakładu pracy – Stoczni Szczecińskiej. - Nasz projekt powstał z potrzeby zapisania odchodzącego świata pracy i oddania głosu ludziom, którzy tworzyli tę historię, a dziś - zmarginalizowani - odchodzą w zapomnienie. - mówią autorzy spektaklu. Widowisko odbędzie się w sobotę, 5 lipca o godz. 22:30. Obowiązują bezpłatne wejściówki.
Bezpłatne wejściówki, które obowiazują na niektóre wydarzenia, są rozdawane bezpośrednio przed ich rozpoczęciem w miejscach ich akcji. Jedynie na "AMBASADĘ" wejściówki dostępne są cały czas w Teatrze Kana. Na wypożyczenie żywych książek także można zapisywać się cały czas w Miejskiej Bibliotece Publicznej przy placu Lotników 7 lub telefonicznie.
Zobacz też: Spajanie kultur za ponad pół miliona złotych
Więcej informacji na stronie www.spoiwakultury.eu
Portal wSzczecinie.pl objął patronay medialny nad Festiwalem Spoiwa Kultury.
Komentarze
0