Niedawno na zamkowej scenie zobaczyliśmy operę Ryszarda Wagnera "Tannhauser”. Ta bardzo interesująca propozycja pobudziła apetyty melomanów na kolejne wydarzenia. Co jeszcze zobaczymy w Operze na Zamku w najbliższych miesiącach?
Jeden z najlepszych barytonów świata
Wydarzeniem sezonu nazwano wiosenny recital barytona Artura Rucińskiego, solisty Metropolitan Opera, La Scali i Covent Garden, który w  sali głównej Opery na Zamku zaśpiewa dokładnie 13 maja 2017 roku. Artysta ten debiutował na scenie berlińskiej Staatsoper w roli Oniegina w 2009 roku, a później  jego kariera potoczyła się bardzo szybko i teraz uznawany jest za  jednego z najlepszych  barytonów świata. Podczas recitalu Artur Ruciński wystąpi z towarzyszeniem pianisty Marka Ruszczyńskiego, mieszkającego na stałe w Londynie współpracownika National Opera Studio i Covent Garden. W programie przewidziano wykonanie Pieśni biblijnych op. 99 Antonína Dvořáka oraz popularnych arii operowych z repertuaru Verdiego, Czajkowskiego czy Gounoda.

Wielki turniej 
24 czerwca  w Teatrze Letnim będzie można podziwiać umiejętności  znakomitych śpiewaków, którzy przyjadą do Szczecina z różnych stron świata, by rywalizować ze sobą podczas 19. Wielkiego Turnieju Tenorów. Będą konkurować o względy publiczności, która wskaże na najlepszych z nich, głosując za pomocą symbolicznej róży. W pierwszej części artyści przedstawią sławne arie operowe, a  w drugiej wykażą się opanowaniem pieśni neapolitańskich oraz fragmentów popularnych operetek. Tenorom będzie towarzyszyła orkiestra szczecińskiej Opery, która urozmaici program uwerturami do sławnych oper i operetek.

Efektowe widowisko plenerowe 

Bardzo spektakularnie zapowiada się ostatnia premiera sezonu - opera “Pajace” Ruggiero Leoncavalla. Ten plenerowy spektakl, w którym śpiewają amatorzy, jest wspólnym projektem Fundacji Jutropera i reżysera Michała Znanieckiego, i zostanie premierowo pokazany 11 sierpnia 2017 roku na dziedzińcu Zamku Książat Pomorskich. To przedsięwzięcie bardzo złożone i efektowne, bo jest to nie tylko główny spektakl. Składają się na nie też mniejsze pokazy w pięciu ważnych i historycznie znaczących miejscach Szczecina (zawierają elementy akrobatyki, cyrku, tańca klasycznego), które wprowadzą widzów w klimat „Pajaców”. W tym widowisku będą uczestniczyć artyści Opery na Zamku w  Szczecinie (orkiestra, soliści, balet) oraz chór 200 amatorów, mieszkańców Szczecina,  przygotowywany aktualnie do występu podczas półrocznych warsztatów wokalno-aktorskich, prowadzonych przez zaproszonych gości Fundacji oraz artystów Opery i Michała Znanieckiego.

Warto dodać, że reżyser ten zrealizował już „Pajace” (Pagilacci) we Włoszech i ta produkcja zdobyła najważniejszą nagrodę operową za rok 2015, a powstała we współpracy z mieszkańcami Como i z udziałem cenionych solistów i muzyków mediolańskiej orkiestry Pomeriggi Musicali.

AUTOR: RADI