50 paneli dyskusyjnych, dwustu gości, podpisane umowy i liczne spotkania. Taki jest krótki bilans tegorocznego Międzynarodowego Kongresu Morskiego, który zgromadził uczestników nie tylko z Polski, ale też Belgii, Czech, Szwecji, Niemiec, Słowacji czy Ukrainy. Głównym tematami był transport rzeczny i odtworzenie przemysłu stoczniowego.
Kongres rozpoczął się 8 czerwca w Filharmonii od inauguracyjnego przemówienia premier Beaty Szydło, która mówiła o odbudowie stoczni w Szczecinie, o działaniach na rzecz konkurencyjności polskiej branży morskiej oraz pomocy dla stoczni remontowej Gryfia w Szczecinie.

Minister Marek Gróbarczyk przedstawił zadania, które dla Ministerstwa Gospodarki i Żeglugi Śródlądowej są teraz szczególnie ważne. Wśród nich m.in. połączenie Odry z Łabą i Dunajem, utworzenie Węzła Odrzańskiego, usprawnienie transportu węgla kanałem gliwickim i innymi drogami śródlądowymi oraz doprowadzenie do tego, że tą trasą dopłynie on (przy pomocy rzek i kanałów) do morza.

Podczas całego kongresu trwały prelekcje i dyskusje w 4 głównych blokach tematycznych: I Żegluga, porty i stocznie, II Edukacja i innowacje, III Prawo, finanse i bezpieczeństwo, IV Rybołówstwo i ekologia. Spotkania były prowadzone w dwóch salach Akademii Morskiej i dwóch w Urzędzie Wojewódzkim, a prelegentami i ekspertami byli m.in. Prezes Zarządu PŻM, Piotr Redmerski czy prezes Szczecińskiego Parku Przemysłowego, Andrzej Strzeboński.

Ten ostatni wypowiadał się na temat zbliżającej się budowy promu dla PŻM. Pochylnia, na której ma zostać położona stępka pod budowę pierwszego promu (23 czerwca) jest sprawna i gotowa na to wydarzenie. Planowane jest także to, by zakład wrócił do nazwy Stocznia Szczecińska, ale muszą być spełnione pewne formalności. Najważniejsze jest przekazanie funduszy potrzebnych na inwestycje w infrastrukturę stoczniową, która ma być na tym terenie odtworzona. Przedstawiciele rządu zapewniają, że pieniądze te zostaną do Szczecina skierowane.

Podczas Kongresu Morskiego w Szczecinie podpisana została także umowa o współpracy w dziedzinie spraw morskich między rządami Polski i Indonezji. Minister Gróbarczyk, który sygnował porozumienie poinformował także, że w 2018 r. Polska będzie organizatorem Światowego Dnia Morza. Międzynarodowa Organizacja Morska dała Polsce prawo do organizowania tego święta morskiego, a uroczystości zostaną przeprowadzone w Szczecinie.

Kongres Morski zakończył się w piątek. Anna Moskwa, która w kwietniu została podsekretarzem stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, podsumowała całe wydarzenie podczas uroczystego wieczornego spotkania na Wałach Chrobrego, dziękując przede wszystkim jego organizatorom, czyli Fundacji Kongres Morski, pracownikom Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, Północnej Izby Gospodarczej w Szczecinie i Polskiej Żeglugi Morskiej.

autor: Radosław Bruch