Inteligentne przedmioty, aplikacje mobile oraz internetowe. M.in. o tym będzie można się uczyć w nowym szczecińskim Technikum Technologii Cyfrowych. Szkoła będzie kształcić specjalistów IT, korzystając m.in. z pomocy firm z tego sektora działających tuż obok w Technoparku Pomerania.
Cztery nowoczesne pracownie komputerowe, zajęcia prowadzone we współpracy z przedsiębiorcami i praktyki w firmach technologicznych - to powinny być największe atuty nowego Technikum Technologii Cyfrowych, które powstało w gmachu dawnego Gimnazjum nr 6 przy ul. Niemierzyńskiej 17. Szkoła ma wykształcić specjalistów w sektorze, w którym wciąż jest deficyt wykwalifikowanych pracowników. Szacuje się, że w Polsce brakuje obecnie ok. 50 tysięcy informatyków. Problem ten dostrzeżono również w Szczecinie.

- Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom pracodawców i młodych ludzi, tworzymy szkołę, która będzie kształcić techników informatyków posiadających rozległe kompetencje, myślących logicznie i algorytmicznie, z dobrymi podstawami matematyki, fizyki i języków obcych. Chcemy, by nasi absolwenci potrafili nie tylko korzystać z nowoczesnych technologii informatycznych, ale również je tworzyć i zmieniać dzięki nim świat – podkreśla Ewa Dobrzycka, dyrektor Technikum Technologii Cyfrowych.


foto: materiały prasowe

Zajęcia ze specjalistami i praktyki w firmach
Nowa szkoła ma łączyć zajęcia teoretyczne z praktyką. Powstała we współpracy z mającym siedzibę tuż obok (ul. Cyfrowa) Technoparkiem Pomerania i ulokowanymi w nim firmami z sektora IT. Sąsiedztwo doświadczonych specjalistów, być może przyszłych pracodawców uczniów, zostanie skrzętnie wykorzystane. Przedsiębiorcy będą współtworzyć program nauczania, prowadzić praktyczne zajęcia z uczniami, przyjmować ich na staże i praktyki we własnych firmach oraz fundować stypendia i indywidualne doradztwo dla najbardziej utalentowanych uczniów. W procesie kształcenia uczestniczyć będą m.in. przedstawiciele takich firm jak: TEONITE, Sagra Technology, Meelogic i SoftVig.

- Siła szkoły ma wynikać z bezpośredniej współpracy z biznesem, co umożliwi dostosowanie programu nauczania do potrzeb rynku i pracodawców. Nowoczesne kształcenie, udział przedsiębiorców w lekcjach, korzystanie z zaplecza technologicznego firm oraz staże i praktyki mogą być dla uczniów także początkiem drogi do zdobycia pracy w naszych firmach – wyjaśnia Andrzej Feterowski, prezes Technoparku Pomerania.

Aplikacje mobilne i internetowe oraz Internet rzeczy
W pierwszym roku szkolnym uczniowie będą mieli do wyboru dwie specjalności: aplikacje mobilne i internetowe oraz Internet rzeczy. Będą uczyć się m.in. o inteligentnych przedmiotach codziennego użytku, które łączą się z Internetem i komunikują ze sobą nawzajem (tzw. Internet Rzeczy).

To, co jeszcze 20 lat temu było fikcją literacką, dzisiaj staje się codziennością. Zależy nam, aby młodzi ludzie kształcili się w tym kierunku i jako specjaliści IT uczestniczyli w tych przemianach – mówi Robert Olejnik z firmy TEONITE.

Z dokładną ofertą Technikum Technologii Cyfrowych będzie można zapoznać się podczas dnia otwartego szkoły - w środę, 26 kwietnia, w godz. 14:00-18:00. Wtedy też w budynku F2 Technoparku Pomerania zaplanowane są dwa spotkania (o 14:00 i 16:00) z kadrą szkoły, przedstawicielami Technoparku i przedsiębiorcami patronującymi klasom.