28 lipca 2014 r., kiedy na całym świecie obchodzony będzie Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby, w Szczecinie i czterech innych miastach Polski odbędzie się akcja bezpłatnych badań przesiewowych anty-HCV.

Z akcji skorzystać może każdy, kto zgłosi się odpowiednio wcześnie do placówek biorących w niej udział. To niezwykle istotna inicjatywa. Z najnowszych wyliczeń polskich ekspertów wynika, że w naszym kraju z HCV żyje około 200 tysięcy osób. Z tego ok. 85 proc. nie ma pojęcia o swoim zakażeniu. A przecież HCV to bardzo groźny wirus, który odpowiada za setki tysięcy zgonów rocznie na całym świecie. Nie wolno go lekceważyć. Zwłaszcza, że wirusowe zapalenie wątroby typu C można już skutecznie leczyć.

Żeby nie dać się wirusowi trzeba tylko wiedzieć o zakażeniu. Organizatorem akcji jest Fundacja „Gwiazda Nadziei” z Katowic. Patronat nad akcją objęło Polskie Towarzystwo Hepatologiczne oraz Koalicja Hepatologiczna. Aby sprawdzić, czy miało się kontakt z HCV, wystarczy przyjść 28 lipca do jednej ze szczecińskich placówek Laboratorium „Diagnostyka” i poddać się bezpłatnemu badaniu polegającemu na pobraniu krwi. Liczba badań jest ograniczona. Decyduje kolejność zgłoszeń. W akcji biorą udział placówki zlokalizowane w siedmiu punktach:

Ul. Unii Lubelskiej 1 -godz. 7:00-11:00 

Ul. Brązowa 6 (Os. Bukowe) - godz. 7:00-12:00

Ul. Łucznicza 64 - godz. 7:30-10:00

Ul. Starzyńskiego 2 - godz. 7:30-10:30

Ul. 3-go Maja 25/27 lok.430 - godz. 7:30-11:00

Ul. Jodłowa 21 - godz. 7:00-11:00, 15:00-17:00

Ul. Kadłubka 10 - godz. 7:00-10:30

Dobrze że organizowane są tego typu akcje, ale byłoby znacznie lepiej gdyby program badań przesiewowych był realizowany w ramach ogólnopolskiego programu zwalczania zakażeń HCV finansowanego przez Ministerstwo Zdrowia lub NFZ, o co zabiegamy bezskutecznie od lat. HCV to podstępny wirus. Zakażenie przez wiele lat pozostaje w ukryciu, a nieleczone może doprowadzić do marskości i raka wątroby. Warto wcześnie rozpoznawać zakażenie HCV zwłaszcza dlatego, że dzięki lekom, które już są dostępne w większości krajów UE, a w Polsce niestety będą refundowane, jak zwykle, z dużym opóźnieniem, będziemy mogli wyleczyć prawie każdego zakażonego. Dzięki nowoczesnym terapiom wywołane przez wirusa HCV przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C będzie pierwszą w historii medycyny chorobą przewlekłą, którą można całkowicie wyleczyć u prawie wszystkich chorych. Oczywiście warunkiem podstawowym jest refundacja terapii, której zasadność farmakoekonomiczna nie powinna budzić niczyjej wątpliwości. Do zakażenia HCV może dojść w każdej sytuacji związanej z naruszeniem ciągłości skóry, zwłaszcza gdy ma to miejsce w gabinetach kosmetycznych i fryzjerskich, przy okazji drobnych urazów, w placówkach opieki zdrowotnej, czy też podczas wykonywania tatuażu albo nawet sporadycznego przyjęcia dożylnych narkotyków. Każdy w swoim życiu znalazł się przynajmniej raz w jednej z powyższych sytuacji, więc każdy powinien co jakiś czas sprawdzić czy jest w grupie blisko 2% Polaków posiadających przeciwciała anty-HCV” – powiedział prof. dr hab. Robert Flisiak Prezes Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego.

Szara strefa WZW C, czyli grupa ludzi, która żyje z wirusem, a o tym nie wie, jest w Polsce ogromna. HCV codziennie namnaża się w ich organizmach i je niszczy. Osoby te mogą też nieświadomie zakażać innych. Ludzie boją się robić testy. A przecież WZW C to nie wyrok. Pojawiają się nowe leki, które już wkrótce będą – głęboko w to wierzę – dostępne także dla polskich pacjentów, tak jak są dostępne dla amerykańskich czy zachodnioeuropejskich. Wirusowe Zapalenie Wątroby typu C będzie wtedy można wyleczyć w ciągu zaledwie kilku, kilkunastu tygodni” – powiedziała Barbara Pepke, prezes Fundacji Gwiazda Nadziei i współorganizatorka tegorocznej akcji bezpłatnych badań anty-HCV w Szczecinie.

Poza Szczecinem bezpłatne badania będzie można zrobić także w Częstochowie, Katowicach, Krakowie i Warszawie.