Olbrzymie pomniki przyrody, najwyżej położona w pobliżu Szczecina polana ze wspaniałym widokiem na Dolinę Dolnej Odry i ognisko u podnóża Gór Bukowych – to tylko niektóre atrakcje w programie sobotniej wycieczki z przewodnikiem po najciekawszych miejscach Puszczy Bukowej.
Będzie to już druga rowerowa wyprawa z cyklu „Wkrzańska vs Bukowa”. Uczestnicy pierwszej, która odbyła się 19 marca, w promieniach wiosennego Słońca podziwiali Puszczę Wkrzańską.

Gigantyczne zainteresowanie

W wycieczce wzięło udział blisko 150 osób, czego organizatorzy, czyli Arkadiusz Dobrzeniecki Bike Nature oraz Sebastian Ćwik Rowerowe Warszewo, się nie spodziewali, zwłaszcza że mailowo zapisało się na nią nieco ponad 30 osób.

- Zupełnie nieoczekiwanie uzbierało się nas ok. 140-150 (szacunki są różne). Wyruszyliśmy znad jez. Głębokiego w 8 - 9 kolumnach około 15-osobowych. Kierowcy z uśmiechem zwalniali na nasz widok, inni - przeklinali, a mieszkańcy Wołczkowa i Dobrej ze zdumieniem wiwatowali na naszą cześć. Nawet radiowóz policyjny się pojawił, ale nie dostrzegając oznak łamania przez nas prawa, odjechał – czytamy w relacji Arka z Bike Nature. Uczestnicy rowerowej wyprawy po Puszczy Wkrzańskiej dotarli m.in. do ciekawego kulturowego tworu Pampee na pograniczu wsi Pampow i Blankensee, śródleśnego jeziorka Thursee, jak mówi o nim Arek, istnej perełki na mapie Puszczy Wkrzańskiej i wsi Glasshute z odrestaurowanym, zabytkowym dworcem kolejowym. Barwnie opisaną relację z całej wyprawy można przeczytać tutaj

Gratka dla miłośników górskiego krajobrazu
Podczas drugiej wycieczki, która odbędzie się już w najbliższą sobotę, 9 kwietnia, też będzie co oglądać i podziwiać. - Wycieczkę rowerową "Puszcza Bukowa w promieniach wiosny przez góry, potoki i jeziora” poprowadzimy z centrum Szczecina do największej na nizinach Europy puszczy porośniętej bukiem. Zobaczymy malownicze wzgórza, przetrwamy dość trudne podjazdy i podelektujemy się długimi zjazdami. Przygotujcie się też na ognisko u podnóża Gór Bukowych – zapowiadają organizatorzy.

Trasa sobotniej wyprawy będzie wiodła m.in. przez najwyżej położoną polanę w okolicach Szczecina, skąd rozpościera się wspaniały widok na Dolinę Dolnej Odry. Zaplanowano też dłuższy postój przy Ogrodzie Dendrologicznym w Glinnej, gdzie będzie można podziwiać olbrzymie pomniki przyrody. - Chcielibyśmy pokazać szczecinianom z lewobrzeża, że Puszcza Bukowa to wyjątkowy las w skali Europy, a niektórzy mówią nawet, że to zachodni odpowiednik Puszczy Białowieskiej, tyle że o odmiennym charakterze lasu – zachęca Arek z Bike Nature.   

Start w sobotę rano

W wycieczce może wziąć udział każdy chętny. Trasa, która liczy około 40 - 50 km (w zależności od warunków pogodowych), ma być pokonywana w tempie turystycznym. Jeżeli zajdzie taka potrzeba, zostanie ono dostosowane do najwolniejszej osoby z grupy. Organizatorzy zapowiadają też liczne postoje oraz przerwę na ognisko. Na czas wyprawy każdy uczestnik ubezpiecza się we własnym zakresie. Więcej szczegółów i informacje co ze sobą zabrać można znaleźć tutaj

Zbiórka przed sobotnią (9 kwietnia) wyprawą po Puszczy Bukowej o godz. 09:45 na pl. Lotników albo o 09:00 na pętli przy Głębokim i 10:45 przy Dębach Krzywoustego przy ul. Chłopskiej. Udział jest bezpłatny.