Do 844,45 zł wzrosła najniższa emerytura ustalona przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych – tym samym zwiększają się progi dochodowe kwalifikujące do otrzymania ulg czynszowych.

W roku 2012, gdy w życie wchodził system obniżek czynszów w lokalach komunalnych maksymalne progi dochodowe obliczane były od kwoty najniższej emerytury, która wynosiła wtedy niecałe 800 zł. Od 1 marca br. wartość ta to ponad 844 zł– być może pozwoli to rodzinom, które w latach wcześniejszych nie kwalifikowały się do uzyskania ulgi, na uzyskanie jej teraz.

Kryteria udzielania obniżek czynszu:

Obniżkę czynszu może otrzymać najemca, który spełnia wszystkie poniższe warunki:

- Zawarł umowę najmu na czas nieoznaczony,

- Spełnia kryteria dochodowe uprawniające do obniżki czynszu.

Dochód uzależniony jest od najniższej emerytury (od 1 marca 2014 r. wynosi ona 844,45 zł) i nie może przekraczać:

- Nie posiada zaległości w opłatach za używanie lokalu lub za zgodą gminy spłaca zaległości w ratach zgodnie z ich harmonogramem,

- Zajmuje lokal o powierzchni użytkowej nie przekraczającej

a) 50 m2 – dla gospodarstwa jednoosobowego

b) 60 m2 – dla gospodarstwa dwuosobowego

c) 70 m2 – dla gospodarstwa trzyosobowego

d) 80 m2 – dla gospodarstwa czteroosobowego

e) 90 m2 – dla gospodarstwa pięcioosobowego

f) 100 m2 – dla gospodarstwa sześcioosobowego, w razie zamieszkiwania w lokalu większej liczby osób, dla każdej następnej osoby zwiększa się normatywną powierzchnię tego lokalu o 10 m2.

Kryterium metrażowe nie dotyczy najemców mieszkań w budynkach przeznaczonych do rozbiórki oraz najemców lokali wspólnych – im należy się obniżka bez względu na wielkość mieszkania. Wniosek o obniżkę można składać zawsze – nie ma terminu granicznego.

Od początku trwania systemu obniżek (koniec 2012 roku) ulg czynszowych w gminnych lokalach komunalnych udzielono 2871. Najwięcej, bo aż 2338, jest obniżek 40-procentowych. Ulga w wysokości 40% oznacza, że czynsz jest niższy niż przed podwyżką.