Data koncertu została wybrana nieprzypadkowo. Występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” odbył się 1 września 2012 roku – w 73 rocznicę wybuchu II wojny światowej – a zaprezentowany repertuar (w którym znalazły się m.in. pieśni patriotyczne) nadał mu wymiar symboliczny.

Program koncertu zatytułowany ”Santo Subito!” – na który złożyły się utwory będące muzyczną ilustracją i wędrówką przez życie Papieża Polaka – powstał w 2008 roku jako hołd dla Jana Pawła II w trzydziestą rocznicę jego pontyfikatu.

Zespół rozpoczął swój koncert od  Hymnu Polski. W trakcie jego wykonywania publiczność zgromadzona w Teatrze Letnim powstała ze swoich miejsc, by jego zakończeniu nagrodzić występujących oklaskami. Ten patriotyczny i podniosły nastrój, który się wówczas wytworzył, artyści pogłębiali, wykonując kolejne pieśni: ”Pierwsza brygada” i ”Jak długo na Wawelu”.

Największe emocje wśród uczestników zgromadzonych w szczecińskim Amfiteatrze wzbudziły: ”Bogurodzica” (dźwięki wygrywane przez puzonistę w tym wykonaniu podkreślały wzniosły charakter tej pieśni), ”Ave Maria” Stanisława Hadyny oraz ”Czarna Madonna” (z doskonałymi partiami wokalnymi dwojga solistów).

W trakcie koncertu nie mogło oczywiście zabraknąć wykonania przez zespół ulubionej pieśni Jana Pawła II, tj. ”Barki”.   Dyrygent Mirosław Maciej Banach próbował nawet zaangażować w śpiew szczecińską publiczność, odwracając się w jej kierunku.  Jego apel spotkał się jednak z niewielkim odzewem – zaledwie kilku osób.

Oprócz wspomnianych utworów zespół zaprezentował takie utwory jak: ”Gaude Mater Polonia”, ”Panis Angelius”, ”Ojcze Nasz” czy ”Agnus Dei”, kończąc główną część występu ”Alleluja” Georga Fridricha Haendla z oratorium ”Mesjasz”.    

Uwagę zwracały także pieśni, w których część partii wokalnych było śpiewanych przez solistów. Najlepiej wypadło to we wspomnianej już wyżej ”Czarnej Madonnie” oraz w utworze ”Agnus Dei” – stanowiącym popis umiejętności wokalnych jednej z solistek.  Jednak w wykonanie większości prezentowanych pieśni zaangażowani byli wszyscy członkowie chóru.

Przedstawiając obok siebie pieśni sakralne i patriotyczne, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk” oddał hołd nie tylko Janowi Pawłowi II, ale także bohaterom i ofiarom II wojny światowej.

Uczestnicy koncertu nagradzali artystów – często długimi oklaskami – po każdym wykonanym przez nich utworze. Natomiast cały występ Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk” zakończył się ze strony publiczności długimi owacjami na stojąco. Po nich artyści wykonali utwór ”Sanctus” na bis. Należy podkreślić jednak, że wśród uczestników wydarzenia przeważali ludzie w średnim i starszym wieku, ludzie młodzi – byli w zdecydowanej mniejszości.

Minusem koncertu była jego długość. Całość trwała zaledwie osiemdziesiąt  minut i wśród uczestników tego wydarzenia pojawiła się nutka zawodu.