Posiadamy już dokładne wyniki głosowania w Szczecinie.

Słabszy wynik Platformy Obywatelskiej

Platforma Obywatelska wygrała w Szczecinie, ale jej wynik jest nieznacznie poniżej średniej krajowej. Podczas gdy w Polsce na partię Donalda Tuska zagłosowało 44,39%, w Szczecinie PO poparło 43,71% wyborców.

Zacięte boje SLD i PiS

Na słabszym wyniku PO skorzystał przede wszystkim Sojusz Lewicy Demokratycznej (21,80%), który wygrał w Szczecinie dosłownie o "włos" z Prawem i Sprawiedliwością (21,58%). SLD cieszył się większym poparciem niż średnio w całej Polsce, natomiast PiS wypadł zdecydowanie poniżej swojego ogólnokrajowego wyniku.

Sukces Libertasu

Sporo osób w Szczecinie zagłosowało na Libertas - 4%. Wszystko to z pewnością zawdzięcza swojemu liderowi - senatorowi Krzysztofowi Zarembie, który odszedł z Platformy Obywatelskiej i otrzymał "jedynkę" na liście partii irlandzkiego milionera Davida Ganleya.

Zaskoczeniem nie jest słaby wynik PSL, który w Szczecinie uzyskał jedynie 2,92% głosów, mniej niż Libertas.

W Szczecinie podliczono już wszystkie głosy z 201 obwodów.

Sukces szczecinian

Przypominamy, że dwóch polityków związanych ze Szczecinem dostało się do Parlamentu Europejskiego. Są to: Sławomir Nitras z PO oraz Bogusław Liberadzki z SLD.

Frekwencja

Frekwencja w okręgu nr 13 nie była najlepsza. Ogólnie w województwach zachodniopomorskim i lubuskim wyniosła jedynie 20,85% i to tylko dzięki dużym miastom. W Szczecinie do urn poszło 28,58% uprawnionych do głosowania. Niestety, nasze miasto w regionie wyprzedziła Zielona Góra (31,45%) i Koszalin (28,86%). Trochę to wstyd, że Szczecin przegrywa pod tym względem z mniejszymi miastami.

źródło: www.pkw.gov.pl