Potwierdziły się informacje portalu wszczecinie.pl, kto będzie startować z numerem 1 we wszystkich okręgach wyborczych do szczecińskiej Rady Miasta. Liderami list będą znani działacze PO, a jedną jedynkę otrzyma Nowoczesna. Marszałek Olgierd Geblewicz podczas konferencji prasowej bardzo zachwalał listy, mówiąc, że to ekipa, która zdobędzie większość w Radzie Miasta. Przy okazji działacze pozwolili sobie na krytykę Premiera Mateusza Morawieckiego, który dzisiaj jest obecny w Szczecinie. Wytknięto mu m.in. pozorowane działanie w sprawie reaktywacji Stoczni Szczecińskiej i budowy promu dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

Znane twarze na jedynkach. Kobiety na drugim planie

Liderem listy na Prawobrzeżu będzie Łukasz Tyszler, dyrektor szpitala w Zdrojach: - Jak to jest w piosence: prawo do lewego, czas by połączyły się dwa brzegi naszego miasta wspólną energią i pracą na rzecz rozwoju - zapowiadał kandydat. Dwójką będzie Edyta Łongiewska-Wijas z Nowoczesnej, a trójką Sylwia Śmiechowska, współpracowniczka posła Bartosza Arłukowicza.

W okręgu obejmującym Pomorzany i Gumieńce liderem został Paweł Bartnik, przewodniczący Rady Miasta, kolejna na liście jest radna Urszula Pańka.

W śródmieściu liderem jest Przemysław Słowik z Nowoczesnej: - Śródmieście to teren trudny, wyludniający się i zaniedbany, przed nami dużo pracy, by stało się ono miejscem, które będzie tętnić życiem i stanie się sercem dla naszego miasta - mówił kandydat na Zastępcę Prezydenta Szczecina. Dwójką na liście będzie dr Maria Herczyńska, a trójką Krzysztof Barczyk.

Na Pogodnie liderem listy będzie radny Bazyli Baran, dwójką radna Grażyna Zielińska, a trójką osiedlowiec Andrzej Radziwinowicz.

Na północy liderem bez zmian jest radny Jan Posłuszny, a dwójką popularny radny osiedlowy Łukasz Kadłubowski.

Uwagę zwraca fakt, że liderem listy nie została żadna kobieta. Jak mówi Marszałek Geblewicz jest to efekt porozumień między ugrupowaniami wchodzącymi w skład Koalicji Obywatelskiej, choć on sam ubolewa nad tym faktem: - Zależało nam na tym, by pozyskać jak najwięcej środowisk i po tych wszystkich kompromisach niestety na żadnej jedynce nie znalazła się kobieta. Zrzucamy to na efekt trudnych negocjacji. Dodam, że w czterech okręgach na dwójkach są kobiety - mówił Marszałek Geblewicz.

Były wojewoda, była posłanka i zesłanie radnego Dorżynkiewicza

Mocniej niż listy do rady miasta prezentują się listy Koalicji Obywatelskiej do Sejmiku Województwa Zachodniopomorskiego. W okręgu szczecińsko-polickim liderem pozostaje Marszałek Olgierd Geblewicz: - Nasza lista to nazwiska, które swoją drogą i swoim życiorysem udowadniają, że w polityce przede wszystkim liczy się wiarygodność. To, co chcemy przeciwstawić w tych wyborach przeciwko PiS-owi to właśnie wiarygodność, spełniamy to, co obiecujemy, a PiS swoje zwycięstwo zbudował na kłamstwie. Tam, gdzie Premier Morawiecki jeździ, tam kłamie i na podstawie jego wyjazdów możemy zbudować mapę kłamstw - komentował ostro Marszałek.

Dwójką na liście sejmikowej będzie Artur Pomianowski z Nowoczesnej, trójką Przewodnicząca Sejmiku Województwa Teresa Kalina, czwórką dr Andrzej Niedzielski, piątką aktywistka feministyczna Bogna Czałczyńska. Na liście znajduje się także zesłany do Sejmiku z Rady Miasta Wojciech Dorżynkiewicz, była posłanka Renata Zaremba oraz zamykający listę były wojewoda Marek Tałasiewicz.

Wybory Samorządowe odbędą się 21 października. Druga tura 4 listopada.