Konfederacja, wspólnie z Bezpartyjnymi Samorządowcami, zarejestrowała listy wyborcze. Partia wystawia kandydatów do szczecińskiej rady miasta oraz sejmiku zachodniopomorskiego.

Olech: „Szczecin to monokult Piotra Krzystka, a my jesteśmy realną alternatywą”

Konfederacja w sejmie ma obecnie 18 parlamentarzystów. Mimo pozytywnych sondaży jesienią 2023 roku nie zdołała wprowadzić ze Szczecina żadnego posła. W ostatnich miesiącach partia nie organizowała w naszym mieście konferencji prasowych ani nie proponowała żadnych tematów, stąd mówiło się, że start Konfederacji w wyborach samorządowych stoi pod znakiem zapytania. W piątek partia zarejestrowała komitet wyborczy do rady miasta oraz zachodniopomorskiego sejmiku.

„Jedynką” na Prawobrzeżu został Dariusz Olech, z kolei na Pomorzanach i Gumieńcach – liderka Ruchu Narodowego Magdalena Sosnowska. W Śródmieściu z numerem pierwszym wystartuje lekarz Tomasz Kruszewski, na Pogodnie pierwsza na liście jest Emilia Ziembicka, a na Północy – Rafał Kubowicz. W tym ostatnim okręgu z ostatniego miejsca do rady miasta ma startować Jakub Kozieł, w 2018 roku kandydat Konfederacji na prezydenta Szczecina.

– Liczymy, że uzyskamy reprezentację w radzie miasta. Jeżeli obecne sondaże w skali kraju przełożą się na sprawy lokalne, to mamy szansę na pozyskanie mandatów. Szczecin to monokult Piotra Krzystka, a my jesteśmy realną alternatywą – mówił Dariusz Olech, lider Nowej Nadziei w Szczecinie. – Kluczowe sprawy w Szczecinie dotyczą np. transportu, gdzie łatanie siatki komunikacyjnej odbywa się w przeddzień wyborów. Chcemy, żeby Szczecin przestał być jedną z najbardziej zadłużonych gmin w Polsce – dodał.

Prezes Towarzystwa Strzeleckiego do sejmiku

„Jedynką” Konfederacji do sejmiku ma być Andrzej Sulawiak, reprezentujący Bezpartyjnych Samorządowców. W przeszłości Sulawiak startował do samorządu jako reprezentant KW Szczecińskie Towarzystwo Strzeleckie.

W wyborach sejmikowych z okręgu szczecińskiego „jedynką” PiS będzie radna Agnieszka Kurzawa, a Koalicji Obywatelskiej – marszałek Olgierd Geblewicz. Listę Koalicji Samorządowej otworzy doktor Magda Wiśniewska, liderem listy Lewicy został wicewojewoda Dawid Krystek, a z pierwszego miejsca na liście Trzeciej Drogi wystartuje dr Cezary Pakulski.

Wybory samorządowe odbędą się 7 kwietnia.