Po śmierci przewodniczącej sejmiku zachodniopomorskiego Marii Ilnickiej-Mądry jej mandat prawdopodobnie obejmie Cezary Urban, dyrektor prestiżowego XIII LO w Szczecinie. Wiadomo także, kto prawdopodobnie zasiądzie na stanowisku przewodniczącego.

Nowy radny nie chce rozmawiać z mediami. Nie robi tego od czterech lat

Mandat w zachodniopomorskim sejmiku przypadnie prawdopodobnie Cezaremu Urbanowi. Urban startował z drugiego miejsca na liście Bezpartyjnych Piotra Krzystka, ale pod względem liczby głosów zajął trzecie miejsce za śp. Aleksandrem Dobą i Marią Ilnicką-Mądry. Czwarte miejsce w głosowaniu zajęła związana z urzędem miasta i Uniwersytetem Szczecińskim prof. Beata Bugajska.

Z nieoficjalnych informacji portalu wSzczecinie.pl wynika, że Cezary Urban zdecydował się na przyjęcie mandatu. Dyrektor i były poseł jednak nie chce tego potwierdzić, bo… nie rozmawia z mediami. Jak poinformował nas telefonicznie, nie robi tego od czterech lat i nadal nie zamierza.

– Wiem, że ma wejść do sejmiku, ale nie powiem panu tak w 100%, raczej w 90% – komentuje Mariusz Bagiński, jeden z najbliższych współpracowników Piotra Krzystka, lidera Koalicji Samorządowej. – Podejrzewam, że wejdzie do naszego klubu, choć nie było na ten temat jeszcze politycznych rozmów. Cały czas przeżywamy śmierć pani doktor Ilnickiej-Mądry – dodaje.

Teresa Kalina nową przewodniczącą sejmiku? Tak, ale nie tak szybko

Nową przewodniczącą sejmiku może zostać Teresa Kalina, która pełniła już tę funkcję w poprzedniej kadencji samorządu. Od kilku miesięcy zastępowała dr Ilnicką-Mądry przy prowadzeniu obrad. Nie wiadomo jednak, kiedy odbędzie się głosowanie, ponieważ kwietniowa sesja sejmiku wciąż jest zaplanowana w formule online, a na taki wybór przewodniczącego nie zgodzi się Prawo i Sprawiedliwość.

– Nie zabieramy głosu w tej sprawie – ucina Rafał Niburski, przewodniczący klubu PiS.

W opinii Wojciecha Dorżynkiewicza, przewodniczącego klubu Koalicji Obywatelskiej w zachodniopomorskim sejmiku, Teresa Kalina byłaby idealną kandydatką na przewodniczącą zgromadzenia.

– Teresa Kalina ma ważne pełnomocnictwo i to ona wykonuje obecnie obowiązki przewodniczącej. Przewodnicząca Kalina to osoba z ogromnym doświadczeniem, z autorytetem, koncyliacyjna i dobrze pełni tę funkcję, więc nie widzę potrzeby zmiany – komentuje radny PO.

W prezydium sejmiku zasiadają również Maciej Kopeć z Prawa i Sprawiedliwości oraz Olgierd Kustosz z Polskiego Stronnictwa Ludowego.