Pochodzący z Norwegii Rune Bergmann został nowym pierwszym dyrygentem oraz dyrektorem artystycznym Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie. Swoją pracę z orkiestrą zacznie we wrześniu wraz z rozpoczęciem nowego sezonu artystycznego 2016/2017.
Wymieniany wśród najlepszych młodych dyrygentów Skandynawii
Jak informuje Marta Zabłocka, rzeczniczka prasowa Filharmonii w Szczecinie, „Rune Bergmann to wszechstronny, ambitny i doświadczony dyrygent, doskonale odnajdujący się w repertuarze klasycznym, romantycznym, operowym, jak również współczesnym. Jego energia i żywiołowość, połączone z doskonałym warsztatem i kreatywną interpretacją dzieł muzycznych, sprawiają, że wymieniany jest wśród najlepszych młodych dyrygentów krajów skandynawskich.

Bergmann koncertował z symfonikami z Oslo Philharmonic Orchestra, Norwegian National Opera, Mainfranken Theater Würzburg oraz Philharmonie Südwestfalen. Od lat pracuje też z orkiestrami z Ameryki Północnej z Alabama Symphony Orchestra, Grand Rapids Symphony, New Mexico Philharmonic, a także Brevard Music Festival. Wiosną tego roku Bergmann debiutował w Calgary Philharmonic, prowadził również koncerty w Detroit i Houston.

Pracował już ze szczecińską orkiestrą
Nowy dyrygent pracował już ze szczecińską orkiestrą. W marcu tego roku pod jego batutą symfonicy zagrali koncert z pianistą Freddy Kempfem. - To bardzo pracowita orkiestra z olbrzymim potencjałem. Czułem się z nimi bardzo dobrze na scenie – wspomina to wydarzenie.

Bergmann zapowiada, że rozpoczął już pracę nad nowym repertuarem Filharmonii w Szczecinie. - Obiecuję, że publiczność poczuje nową energię płynącą z sali symfonicznej – wyznaje.

Strusińska pozostaje

Dotychczasowa pierwsza dyrygent - Ewa Strusińska, która pełniła to stanowisko od sezonu 2013/2014 nie kończy ostatecznie współpracy z Filharmonią w Szczecinie. - Będzie po raz kolejny prowadziła grupę utalentowanej młodzieży w ramach International Lutosławski Youth Orchestra. 30 października zagości w sali symfonicznej wraz z Berlin Youth Orchestra – mówi Zabłocka.