Podczas wtorkowej sesji ślubowanie złożyli dwaj nowi radni. Andrzej Radziwinowicz z Zielonych wejdzie do klubu Koalicji Obywatelskiej, a Dariusz Smoliński – Prawa i Sprawiedliwości.

Zmiany związane są z wynikiem wyborów parlamentarnych, w których do sejmu dostali się dotychczasowi radni: Patryk Jaskulski (KO) i Dariusz Matecki (PiS). Żeby znaleźć ich zastępców, trzeba było przypomnieć wyniki wyborów samorządowych sprzed pięciu lat i sprawdzić, kto w poszczególnych okręgach był najbliżej zdobycia mandatu.

Radziwinowicz jest drugim w Radzie Miasta, po Przemysławie Słowiku, politykiem Zielonych. Działa w Radzie Osiedla Arkońskie-Niemierzyn. W poprzednich wyborach samorządowych startował z list Koalicji Obywatelskiej jeszcze jako przedstawiciel Nowoczesnej. W zachodniej części miasta uzyskał 1 654 głosy, ale mandaty z tego okręgu zgarnęli dla KO Bazyli Baran, Patryk Jaskulski i Grażyna Zielińska.

Smoliński jest ekspertem ds. gospodarki morskiej, prezesem spółki Polskie Terminale, która zarządza terminalem promowym w Świnoujściu. Zasiada też w radzie nadzorczej w Grupa Azoty Polyolefins. W wyborach samorządowych w 2018 roku otrzymał na północy Szczecina 854 głosy, co było trzecim wynikiem na listach PiS (za Leszkiem Duklanowskim i Mateckim, którzy dostali się do rady miasta).

Klub Koalicji Obywatelskiej ma w radzie miasta 12 radnych, Prawo i Sprawiedliwość – 10, a Koalicja Samorządowa Szczecin – 8. Edyta Łongiewska-Wijas jest radną niezależną (dostała się z list KO).

Nowi radni odebrali mandaty na krótko przed zakończeniem kadencji. Kolejne wybory samorządowe odbędą się wiosną 2024 roku.