Załoga YKP Szczecin z Magdaleną Kwaśny za sterem zdobyła Mistrzostwo Polski Kobiet! „Dziewczyny bardzo mnie wspierały, miałam wiele zaufania, to zdecydowanie przyczyniło się do dobrego wyniku” – podkreśla olimpijka z Tokio. Na tym jednak nie koniec sukcesów szczecińskiego klubu.

Trudne warunki pogodowe nie były przeszkodą

Zawzięta walka o tytuł Mistrzyń Polski trwała przez cały ubiegły weekend. Jak relacjonują organizatorzy wyścigu, warunki w Sopocie nie należały do najłatwiejszych. Pierwszego dnia szkwały wiatru osiągały nawet 25 węzłów, a zawodniczki musiały sobie radzić ze sporymi falami i dużymi zmianami wiatru. Niedziela również nie należała do udanych – deszcz, zachmurzenie i brak wiatru uniemożliwiły przeprowadzenie wyścigów.

Pomimo trudnych warunków, zawodniczki YKP Szczecin rozpoczęły od mocnego uderzenia, żeglowały bardzo równo i zanotowały trzy wygrane wyścigi. Tym samym ekipa w składzie Magdalena Kwaśny, Wiktoria Gołębiowska, Hanna Dzik i Anna Brzozowska wywalczyła zwycięstwo w tegorocznych Dr Irena Eris Żeglarskich Mistrzostw Polski Kobiet.

Na tym jednak nie koniec sukcesów szczecińskiego klubu. Druga żeńska załoga YKP Szczecin zajęła pierwsze miejsce w klasyfikacji amatorskiej. Zwyciężczynie żeglowały w składzie Małgorzata Kościuczuk, Iga Petri, Milena Maciuszko, Małgorzata Wojtysiak.

Trwa walka o Klubowe Mistrzostwa Polski

– Yacht Klub Polski Szczecin rozpoczyna sezon z imponującymi sukcesami na krajowych i międzynarodowych arenach – podkreśla komandor Marcin Raubo.

Obecnie główna drużyna szczecińskiego klubu zajmuje 4. miejsce w Polskiej Lidze Żeglarskiej. – To doskonały prognostyk na drugą część sezonu, która w lipcu rozpocznie się w Gdyni, a zakończy w październiku na naszym rodzimym akwenie, czyli jeziorze Dąbie – mówi M. Raubo.

Brązowi medaliści Mistrzostw Europy w match racingu

Na tym jednak nie koniec. Z początkiem czerwca we włoskiej Ravennie odbyły się Mistrzostwa Europy w Match Racingu, w których udział brała światowa czołówka – T. Rossi (aktualny mistrz Francji i nr 8 światowego rankingu), I. Garetta (mistrz Europy z 2023 r. i nr 9 światowego rankingu), D. Michelier (nr 4 światowego rankingu) oraz mistrzowie Włoch pod dowództwem R. Attili’ego (nr 5 światowego rankingu).

Po emocjonujących wyścigach, szczecinianie wygrali z Rossim i zdobyli brązowe medale Mistrzostw Europy EUROSAF. Zwycięska drużyna płynęła w składzie Marcin Banaszek (dziobowy), Maciej Gonerko (trymer żagli przednich), Krzysztof Żełudziesz (trymer grota, pitman), Patryk Zbroja (sternik).