spotkania

Złe kobiety. Spotkanie z Joanną Puchalską

foto: fragment okładki książki / materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Wtorek, 17.04.2018
O której godzinie?
18:00
Za ile?
darmowe
Opis wydarzenia
17 kwietnia 2018 (wtorek) o godz. 18.00, w ProMediach (al. Wojska Polskiego 2), odbędzie się spotkanie z Joanną Puchalską i jej książką „Bo to złe kobiety były. Intrygantki i diablice”.
Książka prezentuje paradę niemoralnych, wyrachowanych intrygantek i awanturnic, a także zdrajczyń i agentek obcych mocarstw, w czasie od Jagiellonów, po realia PRL-u. Mamy zatem okazję poznać dziesięć zbeletryzowanych biografii kobiet, które na kartach historii zapisały się jako „kobiety złe”. Począwszy od Barbary Giżanki, która dzięki niezwykłemu podobieństwu do Barbary Radziwiłłówny, przedwcześnie zmarłej ukochanej Zygmunta Augusta, bez skrupułów omamiła władcę i wykorzystała jego słabości do prowadzenia bardzo śmiałej i bezczelnej polityki, a na konfidentce Gestapo, Blance Kaczorowskiej, która wydała wiele osób z Armii Krajowej, a po wojnie współpracowała z tajnymi służbami PRL – skończywszy.

Losy przedstawianych kobiet tworzą barwną mozaikę postaw i życiowych historii. Bohaterki Puchalskiej kierowały się różnymi motywacjami i różna była skala popełnianych przez nie zbrodni i występków. I trzeba przyznać, że autorka zachowała wobec opisywanych postaci spory dystans. Dzięki temu przedstawiła je nie tylko z ciemnej strony, nie zrobiła z nich – o co w kontekście wydarzeń było tak łatwo – potworów. Opisywane przez nią intrygantki, zdrajczynie oraz kochanki były postaciami z krwi i kości, a schodzenie na złą drogę było uzależnione od wielu czynników oraz okoliczności. Autorka stara się zrozumieć co było tego głównym powodem, moralną ocenę życia i poczynań swoich bohaterek pozostawiając czytelnikowi. A jest się nad czym zastanawiać.

Organizatorzy: Stowarzyszenie „Ocalmy Zabytek”, Wydawnictwo Fronda.

Joanna Puchalska, rodzinnie związana z Nowogródczyzną, ukończyła historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim, jest tłumaczką literatury angielskojęzycznej, od kilku lat zajmuje się tematyką kresową. Publikuje m.in. w miesięczniku „wSieci Historii”. Przygotowany wspólnie z Anną Lisiecką cykl audycji emitowanych w radiowej Jedynce pod tytułem „Droga do Soplicowa”, odsłaniających kulisy powstawania „Pana Tadeusza”, w 2011 roku został uhonorowany przez SDP wyróżnieniem Nagrody im. Macieja Łukasiewicza. Dotychczasowe publikacje to: „Dziedziczki Soplicowa”, „Kresowi Sarmaci”, „Polki, które zadziwiły świat” oraz ostatnio „Bo to złe kobiety były. Intrygantki i diablice”.
Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję