Czas Bożego Narodzenia zwykle przynosi sporo komplikacji, jeżeli chodzi o opiekę zdrowotną. Narodowy Fundusz Zdrowia w województwie zachodniopomorskim informuje, w których dokładnie miejscach będzie można uzyskać pomoc. Co ważne, w Szczecinie wyznaczone są też placówki udzielające pomocy osobom z nagłym bólem zęba czy urazem oka.
Lista punktów z nocną i świąteczną opieką zdrowotną
Święta to czas, gdy szpitale i ratownicy medyczni mają pełne ręce roboty. Powodem jest świąteczny tryb pracy wielu placówek medycznych. Warto wiedzieć, dokąd i w jakim trybie możemy udać się po pomoc.
W dni wolne od pracy świąteczna opieka zdrowotna udzielana całodobowo w 4 punktach w Szczecinie: przy ul. Arkońskiej 4, w przychodni przy ul. Bolesława Śmiałego 33, w szpitalu w Zdrojach przy ul. Mącznej 4 oraz w szpitalu przy ul. Unii Lubelskiej. W razie nagłego zachorowania pacjenci mogą udać się do dowolnego punktu.
Szczecin, SPS ZOZ Szpital „ZDROJE”, ul. Mączna 4, tel. 91-880-63-89,
Szczecin, SP Wojewódzki Szpital Zespolony, ul. Arkońska 4, tel. 91 813 93 79, 91-813-93-74, 91-813-93-75
Szczecin, Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy – Zachodniopomorskie Centrum Leczenia i Profilaktyki Szczecin, ul. Bolesława Śmiałego 33, tel. 91-434-91-00,
Szczecin, SP Szpital Kliniczny Nr 1 PUM, ul. Unii Lubelskiej 1, tel. 91 81 50 100, 91 81 50 101.
SOR-y i izby przyjęć w święta
– W sytuacji nagłego zagrożenia zdrowia lub życia pomocy w święta udzielają izby przyjęć oraz szpitalne oddziały ratunkowe. W takich sytuacjach skierowanie nie jest wymagane, ale o kolejności przyjęcia pacjentów decyduje stan zdrowia pacjenta, a nie kolejność zgłoszeń. Oceny dokonuje zespół medyczny na podstawie triażu – informuje Małgorzata Koszur, rzeczniczka zachodniopomorskiego NFZ. – W szpitalu w Zdrojach jest kilka izb przyjęć np. ogólna, ginekologiczna, pediatryczna czy psychologiczna. W szpitalu na Pomorzanach mamy izby przyjęć chirurgiczną, kardiologiczną, okulistyczną czy również położniczo-ginekologiczną – wylicza.
NFZ przypomina, że w sytuacjach nagłego zagrożenia zdrowia lub życia należy kontaktować się z numerami alarmowymi 112 lub 999. W jakich przypadkach należy zadzwonić na numer alarmowy?
– Utrata przytomności, drgawki, ostry ból w klatce piersiowej, duszność, nagły ból brzucha, porażenie prądem, rozległa rana, upadek czy złamanie – wymienia Małgorzata Koszur.
Gdzie odbywają się dyżury dentystyczne i okulistyczne?
W przypadku nagłego bólu zęba można skorzystać z dyżuru stomatologicznego prowadzonego w święta całodobowo w Przychodni Portowej przy ul. Energetyków 2. Dyżury okulistyczne pełnić będą dwa szpitale – w zależności od dnia na Pomorzanach i przy ul. Jagiellońskiej.
– Możemy skorzystać z dyżuru stomatologicznego, który w dni wolne od pracy i świąteczne jest sprawowany całodobowo. Doraźną pomoc dentystyczną znajdziemy w Przychodni Portowej przy ul. Energetyków w Szczecinie. W przypadku urazu oka pomocy możemy oczekiwać w izbie przyjęć czy na oddziale ratunkowym. Całodobowy okulistyczny dyżur w Szczecinie w niedzielę i poniedziałek pełni szpital na Pomorzanach, a we wtorek szpital MSWiA przy ul. Jagiellońskiej 44 – informuje Małgorzata Koszur, rzeczniczka prasowa Narodowego Funduszu Zdrowia w regionie.
Komentarze
4