Kryzys w szczecińskiej komunikacji miejskiej narasta. W poniedziałek wykreślono ponad 60 kursów tramwajów (plus wyjazdy z zajezdni), a dziś w rozkładach brakuje ich już ponad dwa razy więcej. To wszystko mimo sobotniej korekty, gdy znacznie zmniejszono częstotliwość jazdy linii 11 i 8 (za nią częściej jeździ „dziesiątka”, ale na krótszej trasie).

W spółce Tramwaje Szczecińskie brakuje obecnie motorniczych, by realizować nawet ten okrojony rozkład jazdy. Niskie zarobki (ok. 5 tys. zł brutto na start) nie zachęcają do pracy. Miasto tłumaczy się, że brakuje pieniędzy po tym, jak rząd obciął samorządom dochody z PIT, a przez pandemię powstała luka w kursach dla motorniczych.

Efekt jest taki, że wychodząc na przystanek, pasażerowie muszą sprawdzać w internecie, czy na pewno najbliższy tramwaj przyjedzie. W środę takiego ryzyka nie mają tylko pasażerowie „piątek”, „szóstek” i „ósemek”.

„Jedenastki” okrojone, a i tak ich brakuje

Na wszystkich pozostałych liniach występują tzw. „niewyjazdy”. Najbardziej zdenerwowani mogą być pasażerowie „jedenastek”, którym poza godzinami szczytu w dni powszednie skrócono trasę przejazdu (Pomorzany – pl. Żołnierza Polskiego). Nie pomogło to jednak w urealnieniu rozkładu. Dziś nie odbędzie się na tej linii aż 49 kursów. Rano brakuje jednego tramwaju, a po południu – dwóch.

Poniżej prezentujemy jak powinien wyglądać prawdziwy rozkład jazdy „jedenastek”. Gdy usunęliśmy odwołane kursy, wyraźnie widać, że po południu z pętli na Pomorzanach będą wyjeżdżać tylko co pół godziny.

„Jedenastka” po południu będzie kursować co pół godziny

Najgorzej będzie po południu

Bardzo dużo odwołanych kursów jest na linii 1. Rano nie wyjechał jeden tramwaj, po południu będzie brakować dwóch. Dlatego ZDiTM musiał wykreślić 37 pozycji.

Na „dwójce” zniknęło 10 kursów, po południu będzie brakować jednego tramwaju.

Bez dwóch tramwajów linii 7, trzeba będzie odwołać po południu 19 przejazdów.

Na linii 9 po południu nie odbędzie się 15 zaplanowanych kursów (brakuje jednego tramwaju).

Braki na „dziesiątce” to 13 kursów, bo rano nie wyjechał jeden tramwaj.

Na linii 12 trzeba się liczyć z 11 „niewyjazdami” ze względu na brak jednej brygady.

To wszystko daje łącznie sumę 108 odwołanych kursów. Rano na trasie brakuje 3 tramwajów, a po południu ta liczba wzrośnie do 9.

Tematem zajmą się radni

O kryzysie w szczecińskiej komunikacji będą dyskutować w czwartek radni. Obrady Komisji ds. Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska są otwarte dla mieszkańców. Początek o godzinie 9.00, w lewym skrzydle urzędu miasta, w sali 275.