W poniedziałek, 19 lutego, pasażerom zostanie udostępniony nowy przystanek tramwajowo-autobusowy na pl. Zwycięstwa. Będą zatrzymywać się tam pojazdy jadące w kierunku pl. Kościuszki. Pociągnie to za sobą inne zmiany. Autobusy linii 87 wracają na al. Wojska Polskiego, 61 na Wyszyńskiego, 75 przejedzie przez pl. Zwycięstwa torowiskiem, a 62 będzie miał dłuższą trasę.

Nowy przystanek powstaje pomiędzy kościołami pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i pw. św. Wojciecha. Wybrano tę lokalizację, aby pasażerowie mieli bliżej do przebudowanej al. Wojska Polskiego. W drugą stroną nie wybudowano nowego przystanku, ponieważ taki już w pobliżu istnieje (przed Bramą Portową).

Tym samym tramwaje linii 7, 8, 9 i 10 będą miały dodatkowy przystanek w kierunku pl. Kościuszki. Przeniosą się na niego również autobusy, które w ostatnich tygodniach w większości zatrzymywały się na tymczasowym przystanku przy kościele pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mowa o liniach: 61, 62, 75, 87, 521, 526, 527 i 528. Część z nich zmieni trasy.

Autobusy linii 87 wracają na śródmiejski odcinek al. Wojska Polskiego

Z ul. Owocowej będą teraz jeździć ulicą Nabrzeże Wieleckie do skrzyżowania przy Moście Długim, a później przez: ul. Wyszyńskiego, pl. Brama Portowa, pl. Zwycięstwa, al. Wojska Polskiego, ul. Felczaka. Do przystanku „Odrowąża”, a dalej bez zmian.

Będą zatrzymywać się na nowych przystankach:

– „Dworcowa” (na żądanie) – w ciągu ul. Nabrzeże Wieleckie przed skrzyżowaniem z ul. Dworcową,

– „Wyszyńskiego” – na torowisku tramwajowym,

– „Brama Portowa” – na torowisku tramwajowym,

– „Plac Zwycięstwa” – w ciągu al. Wojska Polskiego na wysokości dawnego kina Kosmos,

– „Plac Zgody” – w ciągu al. Wojska Polskiego za pl. Zgody,

– „Plac Szarych Szeregów” – w ciągu al. Wojska Polskiego przed pl. Szarych Szeregów,

– „Felczaka” – w ciągu al. Wojska Polskiego przed skrzyżowaniem z Felczaka (lokalizacja tymczasowa),

– „Urząd Miasta” – w ciągu ul. Felczaka przed skrzyżowaniem z al. Jana Pawła II.

Linia 87 nie będzie już jeździć przez al. Niepodległości i al. Jana Pawła II. Zlikwidowane zostaną więc przystanki: „Plac Tobrucki”, „Brama Portowa” (przy restauracji KFC), „Plac Lotników” i „Plac Grunwaldzki”.

W kierunku pętli „Dworzec Główny (Owocowa)”, od przystanku „Odrowąża”, autobusy będą kursować przez ul. Felczaka, al. Wojska Polskiego, pl. Zwycięstwa (wjazd na torowisko tramwajowe), pl. Brama Portowa, ul. 3 Maja, aż do przystanku „Plac Zawiszy” i dalej bez zmian.

Uruchomione zostaną przystanki:

– „Urząd Miasta” – w ciągu ul. Felczaka za skrzyżowaniem z al. Jana Pawła II,

– „Felczaka” – w ciągu al. Wojska Polskiego za skrzyżowaniem z ul. Felczaka (lokalizacja tymczasowa),

– „Plac Szarych Szeregów” – w ciągu al. Wojska Polskiego za pl. Szarych Szeregów,

– „Plac Zgody” – w ciągu al. Wojska Polskiego przed pl. Zgody,

– „Plac Zwycięstwa” – w ciągu al. Wojska Polskiego na wysokości kina Pionier 1907,

– „Brama Portowa” – na torowisku tramwajowym.

Autobusy linii 61 pojadą przez ul. Wyszyńskiego

W kierunku pętli „Podjuchy” autobusy będą kursować przez ul. Owocową, ul. Nabrzeże Wieleckie, ul. Wyszyńskiego, pl. Brama Portowa, pl. Zwycięstwa, ul. Krzywoustego, do przystanku „Krzywoustego” i dalej bez zmian.

Oznacza to, że zatrzymają się w nowych miejscach:

– „Dworcowa” (na żądanie) – w ciągu ul. Nabrzeże Wieleckie przed skrzyżowaniem z ul. Dworcową,

– „Wyszyńskiego” – na torowisku tramwajowym,

– „Brama Portowa” – na torowisku tramwajowym,

– „Plac Zwycięstwa” – na torowisku tramwajowym.

W kierunku pętli „Dworzec Główny (Owocowa)” trasa linii nie ulegnie zmianie.

Autobusy linii 62 znów będą miały dłuższą trasę

Nie będą kończyły trasy przy pl. Kościuszki, tylko znów pojadą dalej – do pl. Zwycięstwa. W kierunku pętli „Ustowo Auchan” będą jeździć przez ul. Krzywoustego, a w drugą stronę przez ul. Łokietka.

Końcowy na pl. Zwycięstwa będzie przy fontannie, między ulicami św. Wojciecha i Potulicką. Po wyjeździe z niego, autobusy będą zatrzymywać się chwilę później na nowym przystanku przy kościele św. Wojciecha.

Autobusy linii 75 będą zatrzymywać się przy Bramie Portowej na torowisku

Od przystanku „Wyszyńskiego” będą kursować po torowisku, aż do przystanku „Krzywoustego" (w dotychczasowej lokalizacji) i dalej bez zmian. Zatrzymają się po drodze na przystankach „Brama Portowa” i nowym przy pl. Zwycięstwa. Dodatkowo, w kierunku pętli „Osiedle Zawadzkiego” i „Bezrzecze” uruchomiony zostanie przystanek „Dworcowa” (na żądanie), zlokalizowany w ciągu ul. Nabrzeże Wieleckie. przed skrzyżowaniem z ul. Dworcową.

Również w drugą stronę autobusy będą jeździć po torowisku. Oznacza to, że ominą przystanki „Plac Zwycięstwa” (przy stacji paliw) oraz „Brama Portowa” (przy kwiaciarkach). Zamiast tego zatrzymają się na przystanku „Brama Portowa” na torowisku tramwajowym.

Zmiany obejmą również linie nocne. Szczegółowe informacje dostępne są na stronie zditm.szczecin.pl.