Warsztaty, koncerty, wernisaż, oprowadzania – to tylko część atrakcji zaplanowanych w ramach festiwalu Słyszę Dobre Dźwięki organizowanego przez szczecińską filharmonię. Już w przyszłym tygodniu całe rodziny znajdą dla siebie ciekawe wydarzenia, dzięki którym będzie można dowiedzieć się więcej o tym, jak dbać o słuch.
„W nadmiernym hałasie żyje co najmniej jedna trzecia Polaków w każdym wieku. Wpływa on negatywnie na nasze zdrowie”, czytamy na stronie Festiwalu, który w centrum uwagi stawia słuch. Historia nauki o tym, jak ważny jest ten zmysł, rozpoczęła się w 2016, kiedy wystartowała pierwsza kampania Słyszę Dobre Dźwięki organizowana przez Filharmonię im. M. Karłowicza w Szczecinie.
– Jako filharmonia wydawało nam się, że o słuchu wiemy wiele. Okazało się, że sporo do nauczenia się przed nami. Sama jakość dźwięków to jeden z aspektów, warto zwrócić również uwagę na to, jak lepiej usłyszeć drugiego, jak być bardziej wrażliwym na dźwięki, które nas otaczają. Pod hasłem Dobrych Dźwięków kryje się nie tylko kwestia słuchu, higieny, ale tak naprawdę wrażliwości człowieka i jaką rolę terapeutyczną może odegrać muzyka – mówiła podczas konferencji prasowej Dorota Serwa, Dyrektor Filharmoniii w Szczecinie. – Filharmonia jest dla wszystkich i ze wszystkimi możemy pochylić się nad cudowną rolą muzyki.
Bogaty program festiwalowy. Każdy znajdzie coś dla siebie
Przed nami 6 dni, podczas których nie zabraknie edukacji i dobrej zabawy.
– Zdecydowaliśmy się na kilka dni festiwalu, by każdy znalazł coś dla siebie i mógł w nim uczestniczyć – przyznała Agata Kolasińska z Centrum Edukacji Filharmonii. – Startujemy w przyszłym tygodniu, 8 czerwca. Zaczynamy konferencją, która dotyczyć będzie różnych zakresów muzyki i tego, jak wpływają na naszą kondycję. Następnie przechodzimy do wernisażu. Zdecydowaliśmy się oprzeć go o prace dzieciaków z Polskiego Związku Głuchych.
Czwartek to kolejny wyjątkowy dzień. Budynek Filharmonii cały czas cieszy się dużym zainteresowaniem i teraz po raz pierwszy będzie można wziąć udział w oprowadzaniu skierowanym do osób z dysfunkcjami. Zaplanowano oprowadzanie z tłumaczeniem na język migowy dla osób głuchych oraz oprowadzanie z audiodeskrypcją dla niewidomych. Na zakończenie dnia – zwiedzanie dla wszystkich.
– W piątek koncertowo. Wyjątkowy koncert, Paweł Pudło, pomysłodawca koncertu, zdecydował się na wykorzystanie materiałów recyklingowych i połączenie ich jako instrumentów z orkiestrą symfoniczną. Koncert poprzedzi wykład partnera Demant. Eksperci opowiedzą o tym, jak dbać o słuch – wyjaśniała Kolasińska.
W sobotę, 12 czerwca, na uczestników festiwalu czeka Miasteczko Dobrych Dźwięków, do którego zaproszeni są wszyscy. W miasteczku znajdziemy ulicę W Dobrym Tonie, aleję Dobrego Słuchu, skwer Ekologii Dźwięków, ulicę Co Słychać i plac Dobrych Dźwięków. Każda przestrzeń będzie zawierać różne atrakcja i aktywności, m.in. możliwość przebadania słuchu przez specjalistów z Centrum Mowy i Słuchu MEDINCUS. Będą warsztaty migania, ekologiczne, bębniarskie, koncert Orkiestry Perkusyjnej Gamelan. Wstęp na wszystkie sobotnie wydarzenia jest bezpłatny!
– Na finał zaplanowaliśmy koncert rodzinny, który będzie ostatnim w sezonie artystycznym. Będziemy chcieli połączyć całą wartość i przekaz festiwalu. Będziemy mówić o ekologii, zwrócimy uwagę na higienę słuchu. Koncert, cała narracja, będzie po raz pierwszy tłumaczona na język migowy. Zachęcamy do posłuchania w doskonałych akustycznych warunkach orkiestry symfonicznej, która wykona dwa utwory Mendelsona – zachęcała Kolasińska.
Festiwal Słyszę Dobre Dźwięki odbędzie się w dniach 8-13 czerwca. Przez wszystkie dni budynek Filharmonii będzie podświetlany na turkusowo, który jest kolorem osób głuchych, oznaczający wyciszenie i spokój.
Szczegółowy program festiwalu dostępny na stronie https://uslysz.filharmonia.szczecin.pl/pl/events.
Komentarze
2