Sprawa wydawała się tylko kwestią czasu. Arkadiusz Marchewka, wiceminister infrastruktury, odwołał Krzysztofa Zarembę z funkcji prezesa MSR Gryfia, a niegdyś słynna działaczka PiS, Małgorzata Jacyna-Witt nie będzie już zasiadała w radzie nadzorczej stoczni.

„Wszystkie akcje ze stępką będą dokładnie sprawdzone”

O tym, że poseł Arkadiusz Marchewka zapowiada kadrowe porządki w podległych mu jednostkach informowaliśmy już kilka tygodni temu. Wiceminister infrastruktury za cel wziął sobie przede wszystkim czynnych polityków związanych z PiS, którzy w czasie władzy tej partii otrzymali wysokie i intratne stanowiska. Marchewka już wcześniej sugerował, że to właśnie Jacyna-Witt i Zaremba najszybciej stracą stanowiska.

"Nadchodzi czas profesjonalistów! Małgorzata Jacyna-Witt nie zasiada już w Radzie Nadzorczej Stoczni Gryfia, a Krzysztof Zaremba nie jest już prezesem tej stoczni. Czas na audyt i nowy zarząd wybrany w konkursie. Nie ma tu miejsca na partyjne nominacje, jest za to na zawodowców i ciężką pracę. Dopilnuję tego" – napisał wiceminister w swoich mediach społecznościowych. "Wszystkie akcje ze stępką i budową doku będą dokładnie sprawdzone".

Wiceminister Marchewka podkreśla, że zarządzający z ramienia PiS nie mają kompetencji do zarządzania stocznią. Zaremba jest politologiem, a Jacyna-Witt od lat przedsiębiorcą.

Jacyna-Witt: „Czekam, aż pan minister podziękuje mi za właściwy nadzór nad działalnością stoczni”

Portal wSzczecinie.pl poprosił Zarembę i Jacynę-Witt o komentarze. Krzysztof Zaremba nie odpowiedział na naszą prośbę.

Małgorzata Jacyna-Witt przyznała, że spodziewała się odwołania, co jest naturalne w obliczu zmiany władzy.

- Teraz, po pierwsze, czekam, aż pan minister Arkadiusz Marchewka odwoła wszystkie swoje negatywne wypowiedzi o MSR Gryfia, a następnie podziękuje mi za właściwy nadzór nad działalnością stoczni, która osiąga od 2 lat zyski i po raz pierwszy od kilkunastu lat nie jest zagrożona. Ze swojej strony życzę panu ministrowi sukcesów. I tego, żeby na koniec jego kadencji MSR Gryfia była przynajmniej w tak dobrej kondycji, w jakiej jest dzisiaj – mówi Małgorzata Jacyna-Witt.

Dodajmy, że w ostatnich dniach zmieniono również zarząd Polskiej Żeglugi Bałtyckiej. Zdymisjonowano Andrzeja Madejskiego. Jego następca zostanie wyłoniony w konkursie.