Organizatorem konferencji był Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny we współpracy z Zakładem Wodociągów i Kanalizacji. Na wydarzenie w auli Centrum Dydaktyczno-Badawcze Nanotechnologii ZUT zapisało się ponad 400 osób.
Eksperci, urzędnicy i naukowcy bardzo dużo czasu poświęcili kwestiom związanym z retencją i błękitno-zieloną infrastrukturą. Podawano przykłady rozwiązań zastosowanych w różnych zakątkach świata. Jak aglomeracje w Chinach, w których realizowana jest koncepcja „miasta-gąbki”, zatrzymującego wodę opadową w miejscu opadu.
– Wdrażanie takich rozwiązań to nie sprint, tylko maraton. Dlaczego jednak warto podjąć ten wysiłek? Po pierwsze, mamy problemy z suszą. Zapasy wody pitnej w Polsce mamy na poziomie Egiptu. Z drugiej strony zmagamy się z powodziami i podtopieniami. Po trzecie, infrastruktura zielona przeciwdziała powstawaniu miejskich wysp ciepła – wyliczała dr Ewa Milczarek ze ZWiK-u podczas panelu dotyczącego dobrych praktyk.
Rozmawiano też o możliwościach pozyskania dofinansowania i pojawiających się wyzwaniach. Było też miejsce na naukowe podejście do problematyki odprowadzania wód opadowych.
Konferencję „Deszcz Miasto Klimat” patronatem objęli: Prezydent Miasta Szczecin, Marszałek Województwa Zachodniopomorskiego i Wojewoda Zachodniopomorski. Wsparcia udzieliło Zachodniopomorskie Forum Wodociągowe oraz Północna Izba Gospodarcza. Portal wSzczecinie.pl był patronem medialnym wydarzenia.
Komentarze
12