W tym roku wypiękniały nie tylko kolejne szczecińskie podwórka, ale również skwery przed kamienicami, tzw. przedogródki.

W Szczecinie przedogródki można znaleźć m.in. w obrębie pl. Grunwaldzkiego i pl. Odrodzenia, wzdłuż ul. Bolesława Śmiałego, Wielkopolskiej, Piastów, Monte Cassino, al. Jana Pawła II. Powstały pod koniec XIX wieku. Po wojnie większość z nich została zaniedbana. Teraz w końcu się to zmienia.

Jak informuje Tomasz Owsik-Kozłowski, rzecznik prasowy Zarządu Budynków i Lokali Komunalnych, w 11 przedogródkach, rewitalizowanych w ramach programu "Zielone Przedogródki", prace jeszcze trwają, ale ich zakończenie przewidziane jest do końca tego roku.

Efekty widać już m.in. przy alei Piastów (skwery przy kamienicach 8, 9, 10 i 11). Zostały wykonane nowe nasadzenia, a żywopłoty zastąpiono eleganckimi ogrodzeniami.

Odnawiane są także przedogródki przy al. Jana Pawła II (13, 14, 15 i 17) i ul. Wielkopolskiej (26, 30 i 31).

W sumie w ramach pierwszej edycji programu „Zielone Przedogródki” swoje oblicze zmienia 11 miejskich zieleńców położonych przed kamienicami. ZBiLK przeznaczył na ten cel prawie 600 tys. zł. 25% kosztów inwestycji pokryły wspólnoty mieszkaniowe.

Poza przedogródkami, w tym roku wypiękniało także kolejnych sześć szczecińskich podwórek, m.in. przy ul. Włościańskiej (19-29, 43-53), Drzymały (3,4), Orzeszkowej (4-10, 1, 2-3). Program „Zielone podwórka” funkcjonuje od 2008 roku. Do tej pory udało się poprawić wygląd ponad 90 miejsc sąsiedzkich spotkań.

W przyszłym roku ZBiLK planuje kontynuację obu programów.