Wielkie zmiany szykują się na ul. Jagiellońskiej i pl. Zamenhofa. Wymieniona zostanie nawierzchnia jezdni i chodników. Wprowadzone będzie ograniczenie prędkości do 30 km/h, a Deptak Bogusława zostanie przedłużony o część pl. Zamenhofa, na którym stanie fontanna. Prace startują w najbliższy piątek.
- W czwartek, 25 maja, nastąpi przekazanie placu robót wykonawcy przebudowy, a dzień później, czyli w piątek, 26 maja, wprowadzone będą zmiany w organizacji ruchu – informuje Szymon Wasilewski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Na czas prac odcinek ul. Jagiellońskiej od al. Wojska Polskiego do pl. Zamenhofa zostanie wyłączony z ruchu. Przejazd tym fragmentem zostanie umożliwiony pojazdom dostawczym, taksówkom, rowerzystom oraz mieszkańcom posesji przyległych do modernizowanego odcinka ul. Jagiellońskiej. Pozostali będą musieli korzystać z objazdów.

- Zostaną one wprowadzone dla aut jadących od skrzyżowania ul. Jagiellońskiej z al. Wojska Polskiego z kierunku placu Szarych Szeregów oraz od al. Wojska Polskiego, z kierunku placu Zgody – mówi Wasilewski.Autobusy 86 pojadą inaczej

Od najbliższego piątku, 26 maja, do odwołania inaczej będzie jeździł autobus linii 86. Od skrzyżowania ul. Jagiellońskiej z al. Wojska Polskiego w kierunku pl. Rodła linia ta będzie kursować objazdem przez al. Wojska Polskiego, pl. Zgody, Obrońców Stalingradu, św. Wojciecha, Jagiellońską. Na odcinku objazdowym uruchomiony zostanie przystanek „plac Zgody”, będzie się znajdował w dawnej zatoczce autobusowej. Na czas przebudowy likwidacji ulegnie przystanek „pl. Zamenhofa”.

Dla pieszych zostaną wyznaczone specjalne ciągi piesze. Ich podstawowa szerokość będzie wynosiła 2 metry, w miejscu krzyżowania się ciągów pieszych oraz w miejscu przejść przez ulicę ich szerokość zostanie zwiększona do 3 metrów.

ZDiTM apeluje o ostrożność i zwracanie uwagi na znaki.

Prace za prawie 6 mln zł wykona firma Eurovia Polska. Będzie miała na to 4 miesiące.

Co się zmieni?

Ul. Jagiellońska na odcinku od al. Wojska Polskiego do pl. Zamenhofa zamieni się w strefę uspokojonego ruchu z ograniczeniem prędkości do 30 km/h. Piesi będą mogli przechodzić przez ulicę w dowolnym miejscu, ale powstaną również „sugerowane” przejścia. Nowa nawierzchnia na jezdni wykonana będzie z kostki kamiennej granitowej. Na chodnikach wykorzystane zostaną duże płyty granitowe. Po jednej stronie kierowcy zaparkują prostopadle w zatokach postojowych, a po drugiej powstaną miejsca do parkowania równoległego.

Sporo zmian czeka też sam pl. Zamenhofa. W miejscu Frygi stanie fontanna otoczona ławeczkami i zielenią. Przedłużony zostanie tym samym Deptak Bogusława. Jezdnia na tym odcinku będzie poprowadzona łukowo, okalając plac od strony północnej. Na wysokości połączenia ulic Monte Cassino i Rayskiego powstanie przystanek.