imprezy cykliczne film

Zamkowe Noce Filmowe Kina Zamek 2020 [repertuar]

foto: materiały prasowe

Zobacz na mapie
Gdzie?
Kiedy?
Czwartek, 30.07.2020
O której godzinie?
22:00
Za ile?
5 zł
Opis wydarzenia
Zamkowe Noce Filmowe Kina Zamek – muzycznie, nie pandemicznie. We wtorkowe i czwartkowe wieczory Zamek Książąt Pomorskich zaprasza do kina plenerowego funkcjonującego na Dużym Dziedzińcu.


Zamkowe Noce Filmowe Kina Zamek – muzycznie, nie pandemicznie

Lipiec (wtorki i czwartki)

Duży Dziedziniec Zamku, godz. 22:00

Bilety: 5 zł

 

Uwaga!

Ze względu na obostrzenia związane z COVID-19 na terenie Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie obowiązuje przestrzeganie specjalnego reżimu sanitarnego, m.in.: stosowanie maseczek ochronnych, ograniczona liczba zwiedzających i uczestników wydarzeń, konieczność dezynfekcji rąk, wypełnienie oświadczenia o stanie zdrowia (na wydarzeniach plenerowych). Szczegółowe informacje znajdują się regulaminach dotyczących bezpiecznego zwiedzania zamku, zasad zwiedzania wystaw oraz uczestnictwa w wydarzeniach plenerowych. Wszystkie regulaminy oraz wzór oświadczenia o stanie zdrowia dostępne są na www.zamek.szczecin.pl oraz w kasie Zamku w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej (wejście I).


Program Zamkowych Nocy Filmowych:

2.07 (czwartek)

Argentyna, Argentyna

2015, Argentyna / Francja / Hiszpania, film dokumentalny, muzyczny, 1 godz. 25 min

Reżyseria: Carlos Saura

Obsada: Soledad Pastorutti, Lito Vitale, Pedro Aznar, Liliana Herrero, Luis Salinas, Jairo

Carlos Saura zabiera widzów do serca argentyńskiej muzyki. Twórca staje z kamerą w miejscu, gdzie przecinają się szlaki przeszłości, teraźniejszości i przyszłości. Tradycyjne ludowe melodie mieszają się z popularną muzyką, a artyści zastanawiają się, jaka jest przyszłość tej sztuki. W „Argentynie” pojawiają się najważniejsze zespoły i artyści tamtejszej sceny. Ich taniec, śpiew i debaty stają się dla twórcy fascynującym spektaklem. Bohaterowie poruszają się pośród luster, które pozwalają na zobaczyć ich dopracowane i przemyślane ruchy. Tu nie ma przypadkowego gestu ani fałszywej nuty. Wrażliwość reżysera pozwala mu wydobyć esencję argentyńskiej kultury: żywiołowość, dynamikę, emocjonalność, gorącą krew, a także erotyzm i magnetyzm. To doskonała alternatywa dla tych, którzy znudzeni są banalnością i powtarzalnością programów w rodzaju „Taniec z gwiazdami”. Z „Argentyny” widzowie dowiedzą się o tytułowym kraju więcej, niż z najlepszego przewodnika. Saura dowodzi, że tylko przez zagłębieniem się w kulturę, która ukształtowała naród, można ten naród poznać.

Film nominowany do argentyńskiego Oscara – muzyczny film mistrza hiszpańskiego kina Carlosa Saury.

7.07 (wtorek)

W rytmie Kuby

2018, Kuba, USA, film dokumentalny, 142 min

Reżyseria: T.G. Herrington, Danny Clinch

Obsada: Ben Jaffe, Walter Harris, Charlie Gabriel, Ronell Johnson, Clint Maedgen, Rickie Monie, Mark Anthony Braud

„W rytmie Kuby” opowiada historię słynnego nowoorleańskiego zespołu „Preservation Hall Jazz Band”, który odtwarza swoje muzyczne korzenie i odkrywa połączenie, które przebiega znacznie głębiej niż można to sobie wyobrazić. „W rytmie Kuby” to triumf ludzkiego ducha. Używając muzycznego języka – film wzywa nas do tego, abyśmy zrozumieli, że wszyscy jesteśmy tacy sami. To muzyczny most w świecie, w którym budowane są mury.

9.07 (czwartek)

Boska Florence

2016, Francja / Wielka Brytania, biograficzny, dramat komedia, 1 godz. 50 min

Reżyseria: Stephen Frears

Obsada: Meryl Streep, Hugh Grant, Simon Helberg, Rebecca Ferguson, Nina Arianda, Stanley Townsend

Florence Foster Jenkins kochała muzykę ponad życie, niestety bez wzajemności. Natura nie obdarzyła jej słuchem i głosem. Florence jednak pragnęła śpiewem podbić świat i w pewnym sensie to jej się udało. Jako dziedziczka sporej fortuny i narzeczona St Clair Bayfielda – brytyjskiego aktora arystokraty posiadała atuty, przy których jej brak talentu wydawał się nieistotną przeszkodą. Dzięki heroicznym staraniom ukochanego, udawało się jej występować na Broadwayu i nagrywać płyty, a przede wszystkim wciąż wierzyć w swój dar. Jednak gdy zapragnęła ukoronować swój triumf koncertem w słynnej Carnegie Hall, nawet Bayfield wpadł w panikę. Ale czegóż nie robi się dla ukochanej.

Nagrody m.in.:

- 2017 r. wygrane (1) BAFTA

- BAFTA – najlepsza charakteryzacja i fryzury: J. Roy Helland i Daniel Phillips (II)

14.07 (wtorek)

Pavarotti

2019, USA / Wielka Brytania, film dokumentalny, muzyczny, 1 godz. 54 min

Reżyser: Ron Howard

Obsada: Giuliana Pavarotti, Lorenza Pavarotti, Cristina Pavarotti, Adua Veroni, Nicoletta Mantovani, Anne Midgette

Prawdziwa gwiazda rocka w operowym wydaniu, nieziemski głos, wspaniały człowiek legenda. Tylko on mógł zmusić Lady D. do tego, aby słuchała go, moknąc w deszczu. Tylko on jeździł po świecie z własnym jedzeniem. Tylko on mógł elitarną formę sztuki uczynić rozrywką dla wszystkich. W filmie wykorzystano nagrania z niezapomnianych występów, w tym klasyczne utwory z koncertu Trzech Tenorów, nigdy nieprezentowane materiały archiwalne i wypowiedzi najbliższych.

Nagrody m.in.:

- 2019 nominacje (3) Critics’ Choice Documentary: Critics’ Choice Documentary – najlepszy archiwalny film dokumentalny; Critics’ Choice Documentary – najlepszy biograficzny film dokumentalny; Critics’ Choice Documentary – najlepszy muzyczny film dokumentalny

- Dwa Brzegi

- 2019 r. – Nagroda Publiczności; pierwsze miejsce: Ron Howard

16.07 (czwartek)

Pieśniarz

2006, USA, film biograficzny, dramat, muzyczny, 1 godz. 56 min

Reżyseria: Leon Ichaso

Obsada: Marc Anthony, Jennifer Lopez, Ronald Sylvers, Manny Perez, Federico Castelluccio, Jack Mulcahy

Historia życia króla salsy, największego hiszpańskiego piosenkarza lat 70. XX w. – Hectora Lavoe. Słuchacze kochali go za niesamowity, kryształowy głos i ogromne zdolności do improwizacji. Uzależnił się od heroiny, co doprowadziło do jego śmierci w zapomnieniu i biedzie. W rolę Hectora wcielił się Marc Anthony.

21.07 (wtorek)

Dalida. Skazana na miłość

2016, Francja / Włochy / Maroko, film biograficzny, dramat, muzyczny, 2 godz. 4 min

Scenariusz i reżyseria: Lisa Azuelos

Obsada: Sveva Alviti, Riccardo Scamarcio, Jean-Paul Rouve, Nicolas Duvauchelle, Alessandro Borghi, Valentina Carli

Dalida to wszechstronna artystka urodą porównywana do Kleopatry; Miss Egiptu, zdobywczyni 70 złotych płyt, uwielbiana przez publiczność na całym świecie. Wszystko, co robiła na scenie kończyło się sukcesem, w przeciwieństwie do życia osobistego. Szaleńczo poszukiwała miłości. Zakochanych adoratorów doprowadzała do obłędu, a nawet śmierci. Dla jednych dumna i zimna femme fatale, dla innych zagubiona piękność, która przyciągała niewłaściwych mężczyzn. Porywający portret niezwykłej kobiety, uwielbianej przez miliony, lecz niezrozumianej przez nikogo.

23.07 (czwartek)

Ostatnie tango

2015, Argentyna, Niemcy, film dokumentalny, muzyczny, 1 godz. 25 min

Reżyseria: German Kral

Obsada: María Nieves, Juan Carlos Copes, Pablo Verón, Alejandra Gutty, Ayelén Álvarez Miño, Juan Malizia

Argentyńskie tango to taniec pełen namiętności, zmysłowości i erotyki. Nikt nie rozumie tego lepiej niż Maria Nieves i Juan Carlos Copes. Przez dekady byli najsłynniejszą parą tańczącą tango, która całkowicie zrewolucjonizowała ten styl tańca. Dziś, jako osiemdziesięciolatkowie, mają już dawno za sobą nie tylko niezwykłą karierę, ale też burzliwą miłość i wspólne życie. Nakłonienie tej pary do ponownego występu było nie lada wzywaniem, przed którym stanął reżyser. Ich filmowy portret zachwyca ciekawą formą retrospekcji, brawurowymi sekwencjami tanecznymi i porywającą ścieżką dźwiękową. O wyjątkowości „Ostatniego tanga‟ świadczy również fakt, że współproducentem filmu jest sam Wim Wenders.

28.07 (wtorek)

O krok od sławy

2013, USA, film dokumentalny, muzyczny, 1 godz. 31 min

Reżyseria: Morgan Neville

Obsada: Lou Adler, Stephanie 'Stevvi' Alexander, Patti Austin, Chris Botti, Merry Clayton, Sheryl Crow

Miliony osób znają ich głosy, ale nikt nie zna ich imion. W swoim nowym wciągającym filmie „O krok od sławy”, Morgan Neville – zdobywca wielu nagród za reżyserię – rzuca światło na prawdziwe historie chórzystek i chórzystów skrytych za sukcesami największych gwiazd muzyki XXI wieku. Triumfalny i jednocześnie chwytający za serce obraz jest hołdem złożonym głosom, które ukształtowały i wystylizowały muzykę popularną, a także odzwierciedla konflikty, poświęcenie i sukcesy tych, których kariera polegała na współbrzmieniu z innymi. Ci utalentowani artyści reprezentują różne style, gatunki i epoki muzyki popularnej, ale każdy może podzielić się swoją niepowtarzalną i bardzo osobistą historią o życiu i karierze w cieniu sław. Z archiwalnymi materiałami filmowymi i niezrównaną ścieżką dźwiękową film „O krok od sławy” może pochwalić się wywiadami z takimi artystami jak: Bruce Springsteen, Stevie Wonder, Mick Jagger czy Sting. Jednakże te sławne postacie sceny muzycznej usuwają się w cień, by artyści drugoplanowi, ich życie i historie zajęły główne miejsce na scenie tego filmu.

Nagrody w 2014 r. m.in.:

- Oscar – najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny: Caitrin Rogers, Gil Friesen, Morgan Neville

- Critics' Choice – najlepszy film dokumentalny

- Independent Spirit – najlepszy film dokumentalny: Caitrin Rogers, Gil Friesen, Morgan Neville

- Amerykańskie Stowarzyszenie Montażystów Eddie – najlepszy montaż dokumentu: Douglas Blush, Jason Zeldes, Kevin Klauber

- Czarna Szpula (Black Reel) – najlepsza piosenka: „Desperation” wyk. Judith Hill

- Czarna Szpula (Black Reel) – najlepszy film dokumentalny: Morgan Neville

30.07 (czwartek)

John Lennon – chłopak znikąd

2009, Kanada / Wielka Brytania, film biograficzny, dramat, muzyczny, 1 godz. 38 min

Reżyseria: Sam Taylor-Johnson

Obsada: Aaron Taylor-Johnson, Anne-Marie Duff, Kristin Scott Thomas, David Threlfall, Thomas Brodie-Sangster, Andrew Buchan

Film przedstawia nigdy wcześniej nieopowiadaną historię dzieciństwa Johna Lennona. John (Aaron Johnson) jest zwykłym piętnastolatkiem z ulic Liverpoolu – zabawny, inteligentny, nieposłuszny. Jego życie nie jest jednak proste. Od 5. roku życia wychowuje go ciotka Mimi (Kristin Scott Thomas). Kiedy nagle pojawia się jego matka Julia (Anne-Marie Duff), między dwiema siostrami rozpoczyna się rywalizacja o miłość Johna. Gdy wojna zbliża się do końca, John dowiaduje się o sekrecie z przeszłości, który łamie mu serce. Jednak jego matka dała mu jeden dobry prezent – muzykę. Kapryśny chłopak odnajduje swój głos i razem z The Beatles staje się ikoną muzyki.

Nagrody m.in. w 2009 r. BIFA – najlepsza aktorka drugoplanowa: Anne-Marie Duff.

Komentarze

Jeszcze nikt nie dodał komentarza, bądź pierwszy!

Skomentuj

Strona korzysta z plików cookie oraz przechowuje i przetwarza dane osobowe zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do cookie w Twojej przeglądarce lub konfiguracji usługi.
akceptuję