Finał The Tall Ships Races odbędzie się w dniach 5-8 sierpnia, ale pierwszych zmian w organizacji ruchu możemy się spodziewać już we wtorek 25 lipca. Część z nich zostanie zachowana do 14 sierpnia, czyli do zakończenia drugiej z dużych sierpniowych imprez: festiwalu ogni sztucznych– Pyromagic 2017 (11-12 sierpnia).

Szacuje się, że podczas poprzedniego szczecińskiego finału w 2013 roku, teren imprezy odwiedziło ponad 2 miliony osób. Teraz spodziewać się można przynajmniej równie dużego zainteresowania szczecinian i turystów. Aby tak olbrzymia rzesza ludzi sprawnie i bezpiecznie dotarła nad Odrę (a później do domów) przygotowano obszerne zmiany w organizacji ruchu i działalności komunikacji zbiorowej.

- Od kilku miesięcy pracowaliśmy nad przygotowaniem rozwiązań na tę jedną z największych imprez plenerowych w Europie. To efekt wielu spotkań z przedstawicielami różnych instytucji – mówił Marcin Charęza, kierownik Zespołu ds. organizacji ruchu w Urzędzie Miasta, prezentując opasły tom ze szczegółowym opisem planowanych zmian.

Na finał regat nie samochodem, tylko komunikacją miejską

Kluczem do sprawnej organizacji ruchu ma być przekonanie uczestników imprezy do korzystania z komunikacji miejskiej. Wiele ulic w okolicach Wałów Chrobrego będzie zamkniętych. Kierowcy, próbujący dojechać własnymi samochodami jak najbliżej terenu imprezy narażeni będą więc na korki. Trudno im będzie również znaleźć miejsce postojowe. Zwłaszcza, że nie będzie pobłażania dla osób parkujących w miejscach niedozwolonych i np. rozjeżdżających trawniki w Parku Żeromskiego.

- Służby zachowają pod tym względem wzmożoną czujność. Każdy pojazd nielegalnie parkujący może być odholowany na koszt właściciela – ostrzega Marcin Charęza.

Specjalne parkingi i komunikacja miejska

Dla kierowców przygotowano pięć specjalnych parkingów, które będą skomunikowane z autobusami i tramwajami dojeżdżającymi na teren imprezy. Będą one dostępne dla turystów i mieszkańców od piątku 4 sierpnia (od godziny 15.30). Łącznie będzie tam miejsce dla 900 samochodów. Chodzi o:

  • parking przy Selgrosie (ul. Walecznych), skomunikowany liniami tramwajowymi 2,7,8, z pętli Turkusowa,

  • parking przy Międzynarodowych Targach Szczeciński (ul. Struga), skomunikowany nową linią 822 do przystanku Jaśminowa ZUS, a później tramwajami 2,7,8,

  • parking przy Makro (u. Południowa), obsługiwany przez nową linię 821,

  • parking przy wydziale Zarządzania i Ekonomiki Usług Uniwersytetu Szczecińskiego ( ul Cukrowa), obsługiwany przez nową linię 821,

  • parking miejski przy ul. Hangarowej (czynny cały czas), obsługiwany tramwajami 2,7,8.

Dodatkowo wszystkie tramwaje i autobusy dojeżdżające w rejon imprezy będą kursowały dużo dłużej. W piątek (4/5 sierpnia) do godziny 1, w sobotę i niedzielę (5/6 sierpnia oraz 6/7 sierpnia) do godziny 2. W poniedziałek (7/8 sierpnia) do godziny 0:30. Chodzi tutaj o tramwaje linii: 2, 3, 7, 8, 12, 16 (zastąpi linię 6, będzie kursować objazdem górą przez ul. Dubois, Malczewskiego, pl. Żołnierza, Bramę Portową i Wyszyńskiego) oraz autobusy: 53 (będzie dojeżdżał do Dworca Morskiego), 68, 75, 81, 102, 107, A, B, C, 887 (z Pl. Rodła na Podbórz). A także autobusy na prawobrzeżu, które każdego dnia będą kursować o 30 minut dłużej (odpowiednio do 1:30, 2:30 i 1): 56, 96, 71, 73, 79, 866 (Klucz - Kijewo).

- W razie konieczności na trasę będzie kierowany dodatkowy tabor – podkreśla Anna Ortel-Chmielewska z Zarządu Dróg i Transportu Miejskiego.

Powstaną dodatkowe kasy biletowe przy ul. Wyszyńskiego, Turkusowej, Hangarowej i Kapitańskiej. Przy kluczowych węzłach komunikacyjnych dyżurować będą pracownicy ZDiTM, którzy będą przekazywali dokładne informacje dotyczące kursowania komunikacji miejskiej.

Pociągi

W czasie finału regat (5 i 6 sierpnia) dodatkowe połączenia kolejowe uruchomi POLREGIO. Będą przeznaczone dla turystów i mieszkańców Świnoujścia, Międzyzdrojów, Goleniowa, Gryfina i Stargardu. Rozkłady jazdy dodatkowych pociągów będą dostępne na stronie internetowej polregio.pl.

- Dodatkowo we wszystkich pociągach w obrębie administracyjnym Szczecina honorowane będą bilety miesięczne ZDiTM – podkreśla Norbert Wełyczko, Naczelnik Działu Handlowego Przewozów Regionalnych.

Ułatwienia dla osób niepełnosprawnych

Do 3 sierpnia mogą zgłaszać się osoby niepełnosprawne, które w czasie regat będą chciały skorzystać z transportu na teren imprezy. Trzeba zadzwonić pod nr tel. 91 42 43 555. Dla zainteresowanych przeznaczone będą wyspecjalizowane samochody, które będą dowozić pasażerów pod Hotel Focus na ul/ Małopolskiej lub w okolice Izby Celnej na Łasztowni. Powrót o dowolnej godzinie spod Hotelu Focus. Nie trzeba okazywać orzeczenia o niepełnosprawności. Koszt transportu to 10 zł (w dni robocze) i 12 zł (dni świąteczne). Cena obejmuje również obecność opiekuna osoby niepełnosprawnej.

- Na terenie imprezy, przy scenie głównej, powstanie bezpieczna strefa dla osób niepełnosprawnych – dodaje Zofia Mirkiewicz, kierownik Zespołu ds. Obsługi Niepełnosprawnych w Urzędzie MIasta.

Organizacja ruchu i przepustki

Pierwsze zmiany w organizacji ruchu planowane są już na wtorek 25 lipca (od g. 0.01). Na początku oznaczać one będą jedynie niewielkie utrudnienia dla kierowców i pieszych związane z budową sceny.

Poważniejsze utrudnienia zaczną się od 31 lipca (od g. 0.01). Zamknięta zostanie wtedy ul. Jana z Kolna. Wytyczona zostanie trasa objazdu znana już z wielu poprzednich imprez nad Odrą (Dubois, Malczewskiego, Matejki, Piłsudskiego, pl. Hołdu Pruskiego, Pl. Żołnierza). Na trasie objazdu zmienione będą programy sygnalizacji świetlnej, by uwzględnić wzmożony ruch.

Największe wyłączenia ulic wdrożone będą od czwartku 3 sierpnia (g. 0.01). Zamknięte zostaną m..in. ul. Wały Chrobrego, fragment ulic Małopolskiej, Starzyńskiego i Starego. Na odcinku od Basenu Górniczego do Mostu Długiego wyznaczone zostaną Buspasy.

Na ulice zaznaczone na planie czerwonym kolorem wjeżdżać będą mogły tylko pojazdy organizatora i uprawnionych służb. Na niebieskie wjazd z możliwością parkowania będzie możliwy tylko za okazaniem przepustki. Otrzymać mogą je mieszkańcy tych ulic oraz pracownicy zlokalizowanych przy nich firm.

- Mieszkańcom przysługiwać będzie jedna przepustka na jeden lokal mieszkalny. Firmy otrzymają po 2 przepustki, lub tyle przepustek, ile mają miejsc postojowych na firmowym parkingu – tłumaczy Ireneusz Nowak, prezes Żeglugi Szczecińskiej, jednego z organizatorów The Tall Ships Races.

Przepustki będą do odebrania w dniach 24 lipca – 7 sierpnia w Biurze Wydawania Przepustek w Urzędzie Wojewódzkim (poniedziałek – piątek, 10-18, sala nr 8 na parterze).

Od 9 sierpnia część ulic zostanie otwarta dla ruchu. Przywrócenie w całości stałej organizacji ruchu planowane jest na poniedziałek 14 sierpnia, o godzinie 5. Po zakończeniu festiwalu Pyromagic.

Szczegóły organizacji ruchu
Czasowa organizacja ruchu trwającą od 25 lipca (wtorek) do 14 sierpnia (poniedziałek) 2017
podzielona zostanie na poszczególne etapy.
Etap I
25 lipca 2017 (wtorek) o godz. 00.01 nastąpi zmiana organizacji ruchu polegająca na
zawężeniu ul. Komandorskiej do osi jezdni.

7 dni wcześniej na zawężonym odcinku umiejscowione zostaną znaki B-36 „zakaz
zatrzymywania się” z tabliczkami T-24 informującymi o okresie obowiązywania.

Etap II
27 lipca 2017 (czwartek) o godz. 00.01 nastąpi zamknięcie drogi dla rowerów i części chodnika
w ciągu ul. Jana z Kolna na odcinku od skrzyżowania z ul. Komandorską do rejonu Trasy
Zamkowej. W ciągu ul. Komandorskiej wyznaczony i zabezpieczony zostanie ciąg pieszy.

Etap III
29 lipca 2017 (sobota) o godz. 00.01 nastąpi zamknięcie ul. Wendy od Trasy Zamkowej wraz
z ul. Zbożową od ul. Spichrzowej. Dojazd do rejonu Starej Rzeźni oraz innych podmiotów
wyłącznie na podstawie przepustek.

Etap IV
31 lipca 2017 (poniedziałek) o godz. 00.01 nastąpią następujące zmiany:
ul. Zbożowa – zamknięcie na wysokości ul. Spichrzowej,
ul. Jana z Kolna – zamknięcie w obu kierunkach na odcinku od ul. Kapitańskiej do
Trasy Zamkowej (TZ) z możliwością zjazdu z TZ w kierunku ul. Łady w godzinach 6.00-
9.00.
W związku z powyższym wytyczone zostaną objazdy dla ruchu ogólnego poprzez ulice
Dubois, Parkowa, Malczewskiego, Matejki, pl. Żołnierza, Trasa Zamkowa. W związku ze
wzmożonym ruchem pojazdów na ww. objeździe zostaną zmienione programy sygnalizacji
świetlnych na następujących skrzyżowaniach:
Matejki - Malczewskiego, Matejki- Piłsudskiego, pl. Hołdu Pruskiego, pl. Żołnierza (Brama
Królewska). Na trasach objazdu przewiduje się prowadzenie znaków B-36 „zakaz
zatrzymywania się” z tabliczkami T-24 informującymi o okresie obowiązywania już 7 dni przed,
ul. ul. Storrady – Świętosławy - wprowadzona zostanie zmiana organizacji ruchu,
Wprowadzenie w ciągu ul. Kapitańskiej znaków B-36 „zakaz zatrzymywania” się
z tabliczkami T-24 informującymi o okresie obowiązywania już 7 dni przed,
ul. Małopolska od ul. Jarowita - zamknięcie dla ruchu ogólnego (wjazd tylko
z przepustkami),

 ul. Komandorska – całkowite zamknięcie,
ul. Admiralska – całkowite zamknięcie.

Etap V
3 sierpnia 2017 (czwartek) o godz. 00.01 nastąpi zmiana organizacji ruchu na następujących
ulicach:
ul. Łady – ograniczony wjazd pojazdów na odcinku od skrzyżowania ul. Dubois do
skrzyżowania z ul. Kapitańską. Wyznaczone zostaną specjalne parkingi i przystanki
autobusowej komunikacji miejskiej.
ul. Jana z Kolna i ul. Nabrzeże Wieleckie – całkowite zamknięcie dwóch jezdni na
odcinku od ul. Kapitańskiej do ul. Wyszyńskiego.
Trasa Zamkowa - prawy pas ruchu na Trasie Zamkowej umożliwiający zjazd w ul. Jana
z Kolna na kierunku do ul. Kapitańskiej zostanie wyłączony z ruchu pojazdów
i wygrodzony dla pieszych.
ul. Małopolska - całkowite zamknięcie od ul. Starzyńskiego do ul. Komandorskiej,
ul. Wały Chrobrego - całkowite zamknięcie,
ul. Zygmunta Starego – całkowite zamknięcie od ul. Starzyńskiego do ul. Wały
Chrobrego,
ul. Zygmunta Starego od ul. Starzyńskiego do ul. Matejki wyznaczenie postojów TAXI.
ul. Szczerbcowa – całkowite zamknięcie od ul. Starzyńskiego do ul. Wały Chrobrego,
ul. Wawelska – całkowite zamknięcie od ul. Starzyńskiego do ul. Wały Chrobrego,
ul. Storrady – Świętosławy – całkowite zamknięcie od ul. Kapitańskiej do ul. Jana
z Kolna,
ul. Henryka Pobożnego - całkowite zamknięcie na odcinku od ul. Wawelskiej do
ul. Małopolskiej,
ul. Jarowita - całkowite zamknięcie na odcinku od ul. Wawelskiej do ul. Małopolskiej,
ul. Starzyńskiego od ul. Zygmunta Starego do ul. Kapitańskiej obustronne znaki B-36
„zakaz zatrzymywania się” z tabliczkami T-24 informującymi o okresie obowiązywania
już 7 dni przed wraz z taśmami ograniczającymi parkowanie na zieleńcach.
ul. Plantowa znaki B-36 „zakaz zatrzymywania się” z tabliczkami T-24 informującymi
o okresie obowiązywania już 7 dni przed wraz z taśmami ograniczającymi parkowanie
na zieleńcach.
ul. Kapitańska od ul. Starzyńskiego wjazd wyłącznie dla pojazdów z przepustkami,
ul. Władysława IV całkowite zamknięcie od skrzyżowania z ul. Floriana. Wjazd
wyłącznie dla pojazdów z przepustkami,
ul. Panieńska pod znakami B-36 „zakaz zatrzymywania” się wprowadzić tabliczki T-24,
brak możliwości wjazdu z ul. Panieńskiej w ul. Wybrzeże Wieleckie pod Trasą
Zamkową i brak możliwości wjazdu w ul. Duczyńskiego w stronę ul. Jana z Kolna.
wyznaczone zostaną BUSPAS-y na odcinku od Basenu Górniczego do Mostu
Długiego.

Etap VI
9 sierpnia 2017 (środa) o godz. 05.00 nastąpi otwarcie:
ul. Nabrzeże Wieleckie od ul. Wyszyńskiego do Trasy Zamkowej w obu kierunkach,
ul. Jarowita,
ul. Henryka Pobożnego,
ul. Zygmunta Starego od ul. Starzyńskiego do ul. Jarowita,
ul. Szczerbcowa od ul. Starzyńskiego do ul. Jarowita,
ul. Małopolska od ul. Starzyńskiego do ul. Jarowita,
ul. Kapitańska,
ul. Łady wraz z możliwością postoju pojazdów na wyznaczonych miejscach
postojowych,
ul. Władysława IV do ul. Zbożowej (ponowne zamkniecie w 11 sierpnia od godz. 17.00).

Etap VII
Przywrócenie stałej organizacji ruchu nastąpi najpóźniej 14 sierpnia 2017 (poniedziałek)
o godz. 5.00.
Istnieje możliwość trwania utrudnień w ciągu ul. Jana z Kolna i ul. Komandorskiej w postaci
zajęcia drogi dla rowerów i chodnika na czas rozbioru sceny do dnia 16 sierpnia 2017 (środa)
do godz. 05.00.