Już jutro będziemy obchodzić 532. rocznicę ślubu księcia Bogusława X z Anną Jagiellonką. Z tej okazji Zamek Książąt Pomorskich organizuje bezpłatne zwiedzanie oraz pokaz archiwalnego filmu.

Już w najbliższy czwartek, 2 lutego, w rocznicę ślubu księcia Bogusława X z rodu Gryfitów z Anną Jagiellonką, córką polskiego króla Kazimierza IV Jagiellończyka, Zamek zaprasza na projekcję filmu archiwalnego „Zamek Szczeciński” oraz tematyczne spotkanie połączone z pokazem slajdów, zakończone spacerem po dziedzińcach z przewodnikiem Tomaszem Wieczorkiem.

Film „Zamek Szczeciński” to efekt cyfrowej rekonstrukcji materiału autorstwa Witolda Chromińskiego, utrwalonego na trzech dokumentalnych taśmach w latach 1958-1961. Produkcja ukazuje zamek, jego otoczenie i zrujnowane lub prawie opustoszałe śródmieście Szczecina. Unikatową wartość obrazu stanowią ujęcia z pierwszego etapu powojennej rekonstrukcji zamku – odbudowy skrzydła północnego. W materiale można także zobaczyć katedrę przed odbudową, Dom Koncertowy Konzerthaus chwilę przed powojenną rozbiórką czy świeżo odbudowany Most Długi. Początek projekcji o godz. 16:00 w Kinie Zamek. Bezpłatne wejściówki na pokaz dostępne są w kasie Zamku.

Po filmie będzie można dołączyć do spaceru z przewodnikiem, Tomaszem Wieczorkiem, który opowie m.in. o zegarze zamkowym, płycie nagrobnej ks. Barnima III czy płytach erekcyjnych książąt Barnima XI, Filipa II i Franciszka I. Zbiórka o godz. 17:00 przy Wieży Zegarowej.

Wieczorem w Kinie Zamek do obejrzenia będzie jeszcze animowany film „Wielka podróż Bogusława X”, który w humorystyczny i edukacyjny sposób opowiada historię podróży księcia. Bilety kosztują 16/18 zł.