Do 30 września wprowadzono całkowity zakaz amatorskiego połowu ryb na całym zachodniopomorskim odcinku rzeki Odry oraz na Jeziorze Portowym. Uchwałę w trybie pilnym podjął zarząd województwa zachodniopomorskiego.

– W obliczu katastrofy ekologicznej na Odrze, w dbałości o życie i zdrowie wędkarzy i ich rodzin, wydajemy całkowity zakaz amatorskiego połowu ryb – mówi marszałek Olgierd Geblewicz. – Apelujemy także do mieszkańców regionu o szczególną ostrożność i niewchodzenie do rzeki.

Zakaz obejmuje cały odcinek rzeki Odry (obwody rybackie nr 3, 4, 5) na terenie województwa zachodniopomorskiego oraz Jezioro Portowe.

Jednocześnie Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego oraz urząd marszałkowski zwracają się z apelem do osób zamieszkujących dolinę Odry o fotografie stwierdzonych przypadków śniętych ryb, padłego ptactwa i innych zwierząt – zarówno w wodzie, jak i na brzegach rzeki. – W Bielinku, Osinowie czy okolicach Siekierek widać martwe ryby w Odrze. To smutny i tragiczny widok. Malownicza Dolina Dolnej Odry to ostatni tak cenny przyrodniczo obszar w Europie. Występuje tu ponad 170 gatunków ptaków, w tym unikalnych. Tu polują bieliki, zamieszkał puchacz Bubo-Bubo – podkreśla Olgierd Geblewicz. – Podjąłem decyzję o wysłaniu pracowników naszych Parków Krajobrazowych do Doliny Dolnej Odry, aby monitorowali sytuację. Drodzy mieszkańcy, jeśli zauważyliście martwe ryby, ptaki, to prosimy informujcie o tym Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego – apeluje.

Dokumentacja fotograficzna ma przyczynić się do „skuteczniejszego zwalczania skutków trwającej katastrofy ekologicznej oraz oceny wywołanych nią strat”. Instytucje proszą o przesyłanie zdjęć, wraz z informacjami o miejscu i czasie, na adres komunikacja@wzp.pl (oraz do wiadomości sekretariat@zpkwz.pl).