Jeszcze w tym roku planowane jest uruchomienie punktu gastronomicznego w zajeździe przy Jeziorze Szmaragdowym. Wraz z początkiem lutego rozpoczęła się dzierżawa wyremontowanych budynków przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.

O rozpoczęciu dzierżawy i planach uruchomienia gastronomii poinformował urząd marszałkowski. To efekt współpracy samorządu województwa z miastem Szczecin oraz inicjatyw podejmowanych przez Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.

„Dzierżawa stwarza nowe możliwości rozwoju”

– Pomorze Zachodnie jest pełne przyrodniczych skarbów. Nasze Parki Krajobrazowe, jako instytucja, bardzo aktywnie działają na rzecz ochrony tych naturalnych zasobów. Prowadzą też bogatą działalność edukacyjną, turystyczną, rekreacyjną - podkreśla marszałek województwa Olgierd Geblewicz. – Jestem przekonany, że zajazd Szmaragd stanie się nowoczesnym centrum edukacji ekologicznej. Że odbywające się tam wydarzenia będą przyciągały mieszkańców całego regionu.

Najpierw do zajazdu przeprowadzą się pracownicy biurowi Zespołu Parków Krajobrazowych, których siedziba obecnie mieści się przy ul. Starzyńskiego.

– Po dziesięciu latach od powołania Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego otwiera się nowy etap w życiu naszej jednostki. Wieloletnia dzierżawa tego obiektu stwarza nowe możliwości rozwoju – powiedział Ryszard Mićko, dyrektor ZPK WZ, po podpisaniu umowy dzierżawy.

Działalność gastronomiczna jeszcze w tym roku

Z kolei jeszcze w tym roku, na parterze głównego budynku, planowane jest uruchomienie punktu gastronomicznego. W tym celu poszukiwana będzie zewnętrzna firma, której zostanie poddzierżawiona niezbędna przestrzeń.

W zajeździe Szmaragd planowane jest także uruchomienie działalności edukacyjnej. Planowane są m.in. zajęcia zielonych szkół z zakresu ekologii. Do dyspozycji uczniów przygotowano około 40 miejsc noclegowych. W przebudowanym budynku głównym zaprojektowano pokoje dwu-, cztero- i sześcioosobowe z łazienkami, a także samoobsługową kuchnie i jadalnię.

W pozostałych dwóch budynkach będą prowadzone zajęcia edukacyjne. Częścią zagospodarowania terenu są także duża wiata, pergola, murki z siedziskami, ławki, kosze, plansze edukacyjne i stojaki rowerowe.

Miasto Szczecin podpisało umowę dzierżawy z Zespołem Parków Krajobrazowych WZ na 10 lat.