Ponad 30 pokojów Zajazdu Szmaragd jest już gotowych na przyjęcie pierwszych grup. Natomiast w maju tego roku planowane jest otwarcie punktu gastronomicznego pn. „Szmaragd Bistro”. „W końcu zyskaliśmy siedzibę na miarę naszych potrzeb” – podkreśla Magdalena Wróblewska, pełniąca obowiązki Dyrektora Zespołów Parków Krajobrazowych Województwa Zachodniopomorskiego.

W wyremontowanym budynku nad Jeziorem Szmaragdowym znalazły się dwu-, cztero- i sześcioosobowe pokoje z łazienkami, samoobsługowa kuchnia i jadalnia. Łącznie to 34 pokoje przygotowane z myślą o zorganizowanych grupach, które będą korzystać z oferty edukacyjnej Zespołu Parków Krajobrazowych WZ.

„Będą mogły przyjeżdżać grupy z całego województwa”

– Do tej pory prowadziliśmy edukację wyjazdową. Byliśmy zapraszani do szkół, ale nie mieliśmy możliwości, aby zaprosić uczniów do siebie. Teraz grupy z całego województwa będą mogły do nas przyjechać i skorzystać z pełnej oferty edukacyjnej – mówi Magdalena Wróblewska.

Zajęcia edukacyjne będą prowadzone m.in. w dużej wiacie z projektorem, kominkiem i siedziskami. W planach jest zagospodarowanie pomieszczeń piwnicznych na całoroczne sale wizualno-edukacyjne.

– Liczę na to, że nasze plany zostaną zrealizowane. Chcemy jeszcze szerzej otworzyć się na mieszkańców. Mamy już zarezerwowanych naprawdę dużo terminów, ale to nie oznacza, że nie ma już żadnych wolnych – podkreśla M. Wróblewska.

„Szmaragd Bistro” już w maju

Na parterze wyremontowanego obiektu zagospodarowano przestrzeń pod gastronomię. Jak przekazała dyrektor ZPKWZ, obecnie mają być dopinane ostatnie szczegóły umowy z przyszłym najemcą. Przypomnijmy, że nie było żadnych chętnych przy dwóch poprzednich przetargach.

– Bistro będzie otwarte zarówno w tygodniu, jak i weekendy. Będzie je prowadzić firma, która niedaleko ma drugi punkt. Mam nadzieję, że już w majówkę będziemy mogli państwa zaprosić do „Szmaragd Bistro” – dodaje.

Zajazd nad Jeziorem Szmaragdowym to miejsce dobrze znane mieszkańcom Pomorza Zachodniego i turystom. W obiekcie przy ul. Kopalnianej przez lata funkcjonowała mała restauracja. Budynek wymagał jednak gruntownego remontu.

– Chcemy, aby to miejsce tętniło życiem i ekologią. Wszyscy zdajemy sobie sprawę, że najważniejsza jest edukacja nas wszystkich, ale w szczególności kolejnych pokoleń. Dotychczas misja Zespołu Parków Krajobrazowych nie była rozwinięta na tyle, na ile chcieliśmy. Nie mieliśmy do tego odpowiedniego miejsca, ale dzięki współpracy z prezydentem Piotrem Krzystkiem, użyczono nam ten obiekt – podkreśla marszałek Olgierd Geblewicz.

W niedzielę piknik i zwiedzanie wyremontowanego zajazdu

– Mam nadzieję, że ten ośrodek będzie atrakcją dla całego województwa zachodniopomorskiego. Mamy w planach jego rozbudowę i będziemy starać się pozyskać środki z programu INTERREG, aby było jeszcze bardziej atrakcyjne – dodaje wicemarszałek Rafał Rosiński.

Z okazji oficjalnego otwarcia Ośrodka Edukacji Przyrodniczej „Szmaragd”, Zespół Parków Krajobrazowych WZ zaprasza wszystkich mieszkańców już w niedzielę (24 marca) na rodzinny piknik, któremu będzie towarzyszyć zwiedzanie wyremontowanego zajazdu. Poza tym w godz. 12.00-16.00 na odwiedzających będą czekać m.in. stoiska warsztatowe i edukacyjne, zabawy, konkursy, animacje dla dzieci, gra terenowa pn. „Szmaragd – Skarb Puszczy Bukowej”, ciepły poczęstunek oraz wata cukrowa i popcorn dla dzieci.

„Mamy bardzo ożywioną współpracę”

W planach ZPK WZ jest również rozwijanie współpracy z niemieckim Parkiem Narodowym Doliny Dolnej Odry (Nationalpark Unteres Odertal).

– Mamy bardzo ożywioną współpracę. Realizujemy ją przez wspólne projekty, niedawno zrealizowaliśmy „Turystykę wodną w niezwykłym regionie Doliny Dolnej Odry”. Na naszych szlakach wprowadziliśmy infrastrukturę do biwakowania dla turystów, którzy biorą udział w spływach kajakowych. Chcemy pokazać, że można wprowadzać gospodarkę w chronionych obszarach z poszanowaniem dla natury – zaznacza Dirk Treichel, dyrektor Nationalpark Unteres Odertal.