Tym razem, by posłuchać muzyki klasycznej nie trzeba iść do filharmonii, to filharmonia przyjdzie do Was. 9 przystanków, 9 artystów – a to wszystko w centrum miasta.
Już w najbliższą sobotę między godziną 12.00 i 16.00 będzie można przekonać się jak brzmi nasze miasto. 15 września br. dyrekcja Filharmonii Szczecińskiej zaprasza wszystkich szczecinian na spacer muzyczny pn. „Usłysz harmonię miasta”. Trasa spaceru została podzielona na 9 przystanków i 9 artystów.
Muzyczny spacer czas zacząć
Spacer rusza o godz. 12.00 spod fontanny „Chłopiec z harmonią” przy ul. Szymanowskiego. Każdy wykonawca będzie grał na danym przystanku przez 90 minut. Kolejni artyści na kolejnych przystankach będą dołączać się do wspólnego grania co 20 minut. W ten sposób między godz. 12.00 a 16.00 muzyka będzie rozbrzmiewać na całej trasie, do której będzie można dołączyć się w dowolnym punkcie.
Występ w nowej filharmonii
Całe wydarzenie zakończy koncert zatytułowany „Non Suicidal Self Injuries”, który odbędzie się w holu nowego budynku Filharmonii. Kompozycja Piotra Klimka to utwór napisany na fortepian, klarnet, skrzypce, wiolonczelę i taśmę stereofoniczną. Partia taśmy została skonstruowana z dźwięków nagranych na placu budowy Nowej Filharmonii, przetworzonych w studiu kompozytora.
Kompozycja trwa 15 minut i 30 sekund. Zostanie odegrana w 3 setach: o godz. 15.00, 15.30 i 16.00. Na każde wykonanie będzie mogło wejść 150 osób. Koncertowi będą towarzyszyć wizualizacje Radka Kurzaja.
Będzie też konkurs
Organizatorzy spaceru przygotowali także konkurs dla mieszkańców Szczecina. By wziąć udział w konkursie należy o godzinie 12.00 stawić się przy fontannie „Chłopca z harmonią”. Na kolejnych przystankach trzeba odkryć ukryte szczegóły wizualne i dźwiękowe. Ułożyć w kolejności 9 liter i odgadnąć hasło. O godz. 15.00 przy nowym budynku Filharmonii podać hasło i wejść na teren budowy. Zobaczyć Nową Filharmonię i cieszyć się muzyką. Na pierwszych 9 osób czeka 9 nagród rzeczowych, w tym całoroczny karnet do Filharmonii lub jeden z biletów na koncert inaugurujący nowy sezon artystyczny.
Przystanki muzyczne na trasie to:
Filharmonia Szczecińska
Aleja Jana Pawła II, na wysokości Cafe Secesja
Plac Grunwaldzki
Plac Lotników
Plac Żołnierza Polskiego, Pomnik Wdzięczności
Aleja Kwiatowa
Plac Hołdu Pruskiego, Brama Jazz Caffe.
Finał rozpocznie się o godz. 15.00 przy nowym budynku Filharmonii.
Nowa dyrektor
Nowy budynek filharmonii to nie jedyna zmiana. Od 1 września 2012 stanowisko Dyrektora Filharmonii im. M. Karłowicza w Szczecinie objęła Dorota Serwa. Przez ostatnie 6 lat kierowała Działem Edukacji Kulturalnej i Fotoplastikonem Warszawskim w Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie odpowiedzialna była m. in. za produkcję wydarzeń muzycznych oraz zarządzanie projektami wydawniczymi, w tym fonograficznymi. Wcześniej była m. in. zastępcą dyrektora Narodowego Centrum Kultury, wykładowcą w Polskiej Akademii Nauk i ekspertem w Fundacji Edukacji Ekonomicznej. Z wykształcenia jest muzykologiem oraz menedżerem Zarządzania Zasobami Ludzkimi.
I nowy dyrygent
Także od 1 września w filharmonii pojawił się nowy dyrygent. Z dniem 1 września 2012 roku na stanowisko pierwszego dyrygenta szczecińskiej Filharmonii został powołany Michał Dworzyński, który 21 września zainauguruje sezon artystyczny 2012/2013.
Michał Dworzyński jest laureatem pierwszej nagrody w konkursie Donatella Flick Conducting Competition w Londynie w 2006 roku. W wyniku tego konkursu otrzymał stanowisko dyrygenta- asystenta w London Symphony Orchestra, gdzie współpracował m. in z Valerym Gergievem i Sir Colinem Davisem.
Występował z najlepszymi orkiestrami, m. in. London Symphony Orchestra, London Philharmonic, Royal Liverpool Philharmonic, Orchestre National de Belgique, Stockholm Royal Opera Orchestra, Wiener Kammer-Orchester, RTÉ National Symphony Orchestra (Dublin), Tokyo Symphony i Tokyo Philharmonic. Dworzyński regularnie współpracuje z Orkiestrą Symfoniczną Filharmonii Narodowej.
W 2009 r. nagrał pierwszą płytę (dla Hyperion Records), gdzie wraz z pianistą Hammishem Milne i BBC Scottish Symphony prezentują koncerty fortepianowe Hermanna Goetza i Józefa Wieniawskiego.
Komentarze
0