Patrycja Markowska z zespołem oraz Grzegorz Hyży – to artyści, którzy już w sierpniu wystąpią w Szczecinie podczas Żagli 2022. „Przed nami największe żeglarskie święto tego roku” – zapowiada Celina Wołosz, rzecznik prasowa miejskiej spółki Żegluga Szczecińska Turystyka Wydarzenia. „Będzie żeglarsko, kolorowo, muzycznie i wesoło. Już dzisiaj możemy to zagwarantować”.

Szczecińskie Żagle powracają. To trzydniowe wydarzenie, które łączy w sobie tradycje żeglarskie, duże wydarzenie plenerowe, regaty, koncerty i dobrą kuchnię. Od 19 do 21 sierpnia dwa brzegi Odry wypełnią się żaglowcami oraz atrakcjami.

Las żagli

U stóp Wałów Chrobrego zacumują statki, które przypłyną do Szczecina z gościnną wizytą. Gród Gryfa spodziewa się kilkudziesięciu jednostek, wśród których mają znaleźć się te, których do tej pory nie było w stolicy Pomorza Zachodniego.

– Las żagli będzie można podziwiać także na Łasztowni – dodaje rzecznik prasowa ŻSTW. – Podobnie jak w poprzednich latach do Szczecina wpłyną także okręty wojskowe oraz jednostki portowe Urzędu Morskiego w Szczecinie.

Atrakcje po brzegi

Organizatorzy Żagli 2022 przygotowali także bogaty program familijny, który ma zachęcić do wyjścia z domu i udziału w wydarzeniu. Po dwóch stronach Odry pojawią się strefy aktywności, animacje oraz muzyczne sceny.

– Podczas wydarzenia będzie można odwiedzić Strefę Dziecięcą, Jarmark pod Żaglami, Food Port, Craft Beer Zone, wesołe miasteczka, stoiska partnerów i sponsorów, na których nie będzie brakowało atrakcji, Wyspę Grodzką oraz wiele innych miejsc, które będą rozlokowane na Łasztowni, placu Adama Mickiewicza, Wałach Chrobrego oraz ulicach Komandorskiej i Admiralskiej – wylicza Celina Wołosz.

Dla usprawnienia brzegi Odry zostaną połączone mostem pontonowym. Wzorem ubiegłego roku ulica Jana z Kolna zostanie otwarta. Ruch na niej ma odbywać się bez większych utrudnień, jedynie z miejscowymi ograniczeniami.

Muzyczne święto

Jak podkreśla Celina Wołosz, „Żagle to także wielkie muzyczne święto”. Muzyka wybrzmi na kilku scenach. Będzie ją słychać zarówno na scenie szantowej zlokalizowanej na tarasie widokowym Wałów Chrobrego, a także na Wyspie Grodzkiej, placu Solidarności, w Amfiteatrze oraz głównej scenie, która pojawi się na Łasztowni w pobliżu zejścia z mostu pontonowego.

– Przez trzy dni będziemy mogli brać udział w koncertach, podczas których usłyszymy jednych z najbardziej topowych polskich artystów – zapowiada Celina Wołosz. – W piątek dla publiczności zaśpiewa Patrycja Markowska wraz ze swoim zespołem. Natomiast w niedzielę gwiazdą wieczoru będzie Grzegorz Hyży.

Koncerty będą darmowe i dostępne dla każdego. Na pozostałych scenach wybrzmią szanty oraz V Festiwal Orkiestr Dętych Szczecin 2022 o Puchar Prezydenta Miasta Szczecin.

Żagle 2022 rozpoczną się 19 sierpnia. Najnowsze informacje dotyczące wydarzenia, komunikacji, przygotowań itp. znajdują się na stronie www.zagle.szczecin.eu oraz na facebookowym wydarzeniu „Żagle 2022 – Żeglarski Szczecin Zaprasza!”.