Marszałek województwa zachodniopomorskiego Władysław Husejko oraz Witold Jabłoński spotkał się dziś w gmachu Muzeum Narodowego z dyrektorami instytucji kulturalnych Szczecina, by podyskutować na temat starań miasta o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Zaprezentowano działania już podjęte i planowane przez Urząd Marszałkowski województwa, które mają pomóc miastu w uzyskaniu tytułu.
Marszałek jest za(angażowany)
Wielokrotnie podkreślanym przez marszałka W. Husejkę oraz jego zastępcę W. Jabłońskiego celem spotkania było wykazanie zaangażowania władz województwa w starania miasta Szczecina o zdobycie tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016. Jednym z przejawów wsparcia w walce o tytuł jest mecenat województwa. Powstało nawet logo „Zachodniopomorskie Mecenasem Kultury”, którym będą sygnowane inicjatywy kulturalne. Mecenat ten ma przede wszystkim charakter finansowy. I choć miało być o kulturze, a dżentelmeni o pieniądzach nie rozmawiają, to jak powiedział Husejko – Proza życia. Nie da się uciec od pieniędzy.

Współpraca z Urzędem Miasta
Marszałek podkreślił, że to właśnie w Szczecinie znajduje się największy potencjał kulturalny naszego województwa. Dlatego też już w dniu 1 sierpnia br. władze województwa i prezydent miasta podpisali list intencyjny o współpracy w staraniach miasta o osiągnięcie tytułu ESK 2016.

Wsparcie dla instytucji kultury
Według danych Urzędu Marszałkowskiego instytucje kultury otrzymają w tym roku od władz województwa łącznie ponad 30 mln złotych. Strategiczne działania przybliżające Szczecinowi tytuł ESK 2016 wspierane przez Urząd Marszałkowski to w tym roku m.in. remont w Teatrze Polskim czy tworzenie biblioteki cyfrowej w Książnicy, do której województwo w tym i przyszłym roku dołoży po 1 mln złotych (planowane otwarcie maj 2009). Oprócz tego wsparcie finansowe od województwa otrzymuje Zamek Książąt Pomorskich, Opera na Zamku, Muzeum Narodowe, Teatr Kana, Centrum Dialogu „Przełomy” i Biuro Dokumentacji Zabytków.

Plany
Na kolejne lata władze województwa zaplanowały kolejne dotacje dla instytucji kultury w Szczecinie. Na rozbudowę Muzeum Narodowego (najprawdopodobniej „na tyłach” Wałów Chrobrego lub Łasztowni) ma być przeznaczone ok. 14 mln euro. Dotacja do nowej filharmonii ma wynieść do 15 mln euro. Z zasobów władz zachodniopomorskiego mają również wpłynąć pieniądze na Regionalny Instytut Filmowy, którego celem będzie wspieranie wszelkich inicjatyw kinematograficznych, szczególnie wśród młodych twórców sztuki filmowej w naszym regionie.

Dyrektorzy o wsparciu
Zarządzający szczecińskimi instytucjami kultury podsumowując spotkanie podkreślali, jak ważne jest dla wszelkich inicjatyw kulturalnych wsparcie finansowe. Natomiast dyrektor Teatru Polskiego Adam Opatowicz apelował do władz miasta, by życzliwiej traktowały artystyczne pomysły i inicjatywy.

Krzyżyk przed spotkaniem
Debatę poprzedziła prezentacja informacji o nowym nabytku Muzeum Narodowego. Jest nim zakupiony za 100 tysięcy euro unikatowy krzyżyk, pochodzący z przełomu XVI i XVII wieku. Należał do księżnej pomorskiej Erdmuty, pogrzebanej na Zamku Książąt Pomorskich. W drugiej połowie XIX wieku klejnot, wyciągnięty z krypty podczas prac konserwatorskich, trafił do Niemiec, a w czasie II wojny wywieziono go do jednego z paryskich antykwariatów. Już w najbliższym czasie złoty krucyfiks stanie się cennym elementem szczecińskiej kolekcji sztuki dworu książąt pomorskich. Koszt zakupu eksponatu częściowo pokryje właśnie Zarząd Województwa oraz dotacja Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w wysokości 220 tysięcy złotych.